WiadomościSkarby znalezione w pilskiej Gwdzie

Skarby znalezione w  pilskiej Gwdzie

Można powiedzieć, że pilska Gwda jest jak Sezam. Co rusz można tu znaleźć prawdziwe skarby.

Skarby znalezione w  pilskiej Gwdzie
Redakcja 7dni Piła

Ostatnie odkrycia dokonane przez Stowarzyszenie Nurkowe “Gwda” i pracowników Muzeum Okręgowego w Pile potwierdzają, jak wiele tajemnic kryje ta rzeka. Na południe od Motylewa udało się odkryć dwa kolejne pradziejowe stanowiska archeologiczne, które datowane są na ostatnie wieki przed naszą erą.

Nowe odkrycia pod wodą

Podczas ostatniego nurkowania udało się wydobyć niezwykle cenny przedmiot — naczynie z około III-II w. p.n.e.. To niecodzienne znalezisko dołączyło do rosnącej kolekcji artefaktów odnajdywanych w Gwdzie, które mają ogromne znaczenie dla zrozumienia przeszłości regionu.

Dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile, zwraca uwagę na wagę tych odkryć.

– W czasie ostatnich kilku lat nurkowań prowadzonych wspólnie ze Stowarzyszeniem Nurkowym Gwda zarejestrowaliśmy cały szereg stanowisk archeologicznych, pradziejowych, sięgających od epoki kamienia poprzez epokę brązu i epokę łużycką do czasów nowożytnych. Każde z tych zarejestrowanych stanowisk archeologicznych jest zaskoczeniem – mówi dr Jarosław Rola.
Obraz

Rzeka pełna tajemnic

Znaleziska, które wydobyto z dna Gwdy, nie trafiły tam przypadkowo. Są to pozostałości po osadach, które kiedyś tam istniały. Niestety, przez lata były one niszczone i wypłukiwane przez meandrującą wodę.

„Te przedmioty są tak naprawdę niszczone i wypłukiwane przez meandrującą rzekę,” – dodaje archeolog.

Nie pierwszy i nie ostatni skarb

To nie jedyne odkrycie tego roku. Kilka dni wcześniej nurkowie z pilskiej Gwdy wydobyli fragment misy, najprawdopodobniej z okresu przedrzymskiego, oraz dzban pochodzący z XVI wieku. Te znaleziska stanowią kolejny dowód na bogatą historię regionu i znaczenie rzeki Gwdy jako miejsca pełnego archeologicznych skarbów.

Wybrane dla Ciebie