Connect with us

Biznes

Najlepsze smaki zagoszczą w weekend w Poznaniu

Published

on

W dniach 24-26 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Targów Smaki Regionów. Wydarzenie, podczas którego można poznać i spróbować wielu regionalnych dań i produktów pochodzących z całej Polski, stworzonych w oparciu o tradycyjne receptury. Na odwiedzających czeka moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Targi Smaki Regionów to wydarzenie, na którym uczestnicy mogą poznać i skosztować lokalnej kuchni z różnych zakątków kraju. Blisko 200 wystawców z całej Polski zaoferuje swoje produkty wytworzone z najwyższej jakości składników, w oparciu o wypracowane przez pokolenia receptury. Region Wielkopolski podczas targów będzie reprezentowany przez 29 lokalnych producentów i przetwórców żywności, restauratorów oraz rolników. Tegoroczna edycja Targów Smaki Regionów będzie przyciągać zapachem i smakiem na specjalnej scenie kulinarnej. Gościem wydarzenia będzie Kurt Scheller – założyciel pierwszej w Polsce szkoły kulinarnej – Akademii Kulinarnej. Czas podczas targów umilać będą występy zespołów folklorystycznych jednym z nich będzie Kapela Góralska Ciupaga – finaliści programu “Mam talent!”.

-Targi Smaki Regionów to wydarzenie, na którym można spróbować tego co najlepsze. Po raz kolejny producenci, przetwórcy oraz rolnicy z całej Polski zaprezentują bogactwo smaków, zapachów przy których często wracamy do lat młodości. Samorząd Województwa Wielkopolskiego jako jeden z współorganizatorów wydarzenia promuje i utrwala w świadomości uczestników unikatowe walory i cechy rodzimej tradycyjnej kuchni. Odwiedzający wydarzenie będą mogli spróbować oraz poznać smaki wielu produktów oferowanych przez kilkuset wystawców. Wydarzenie oferuje liczne atrakcje pokazy kulinarne, którym przewodniczył będzie Kurt Scheller. Przewidziano także warsztaty edukacyjne dla najmłodszych i młodzieży szkół gastronomicznych – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Impreza to nie tylko prezentacje produktów i potraw. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dokonać zakupów bezpośrednio u producentów. Targom Smaki Regionów towarzyszą również konkursy, podczas trwania targów najlepsze zaprezentowane produkty otrzymają Medal Targów Smaki Regionów. Odbędzie się także finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Wydarzenie rok rocznie przyciąga wielu odwiedzających, którzy chcą poznać lokalne specjały jak i zakupić zdrowe nieprzetworzone produkty pochodzenia naturalnego. Wydarzenie odbywające się na Międzynarodowych Targach Poznańskich przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających udowadniając, że społeczeństwo ceni tradycyjną żywność. Bogaty program imprezy z oferuje liczne atrakcje skierowane do wszystkich grup wiekowych odwiedzających – mówi Wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Filip Bittner

Ponadto Targi są okazją do zdobycia wiedzy przez uczniów szkół gastronomicznych, którzy wezmą udział w warsztatach kulinarnych organizowanych trzeciego dnia wydarzenia pod przewodnictwem Kurta Schellera. Udział w nich weźmie blisko 600 uczniów pochodzących z powiatów: kaliskiego, ostrzeszowskiego, rawickiego, krotoszyńskiego, wrzesińskiego i pilskiego. Na najmłodszych odwiedzających przewidziano specjalne warsztaty owocowo-warzywne oraz z wypiekania chleba.

Advertisement

Uczestnictwo w targach jest bezpłatne, trzydniowa impreza odbywa się w pawilonie 3A Międzynarodowych Targów Poznańskich – wejście od ul. Grunwaldzkiej.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Retro Motor Show 2023 już za 2 tygodnie

Published

on

By

Sezon motoryzacyjnych zlotów i spotkań powoli dobiega końca. Jednak zanim klasyki schowają się w garażach, zjadą do Poznania. Po ubiegłorocznej rekordowej edycji, Retro Motor Show nie zwalnia tempa i zapowiada się jeszcze ciekawiej. Wszystko to już 6-8 października 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Największa taka impreza w Polsce

Patrząc na liczby, to zdecydowanie będzie co oglądać. W skrócie:

 • 4 duże pawilony

 • 31.000m² powierzchni wystawienniczej

 • Niemal 1000 zabytkowych pojazdów

 • Ponad 80 wystawców + wystawcy indywidualni

Obok takich zapowiedzi trudno przejść obojętnie. To brzmi jak największa impreza poświęcona zabytkowej motoryzacji, której po prostu nie można przegapić. A kto wśród wystawców? M.in. Automobilklub Wielkopolski, Bytowski, Automobil Klub Turek, Mustang Klub Polska, Klub Zabytkowych Mercedesów Polska, Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, Porsche Club Poland czy Złombol. Poza tym nie zabraknie firm zajmujących się sprzedażą samochodów, takich jak Giełda Klasyków czy BRP Bracia Goźlińscy. Stawkę uzupełnią specjaliści od renowacji zabytkowych pojazdów.

Advertisement

5 okazji do świętowania

Jak się okazuje, rok 2023 to dla wielu moment ważnych jubileuszy. Swoje 100-lecie obchodzi Automobilklub Wielkopolski, a ich Komisja Pojazdów Zabytkowych kończy okrągłe 50 lat. Z tej okazji zaprezentują wystawę pt. “100 lat pasji i tradycji”. Pokażą m.in. pojazdy (w tym jednoślady), które w 1929 roku brały udział w poznańskiej Powszechnej Wystawie Krajowej. Scenografia nawiąże również do okresu II wojny światowej i roli motoryzacji w tym czasie. Kolejne sceny poświęcą uwagę historii Toru Poznań, a także sukcesom kobiet w sportach motorowych.

Imponującego stażu doczekała też firma Novol, specjalizująca się w produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego, obchodząca właśnie swoje 45-lecie. Z kolei ich linia Novol for Classic Cars ma już 10 lat. 

W tym roku 10-latkiem stała się też Giełda Klasyków, oferująca najciekawsze samochody klasyczne, youngtimery i przyszłe klasyki na sprzedaż. Na Retro Motor Show pojawią się
w pawilonie 3, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma ofertami w różnych przedziałach cenowych.

Advertisement

Nie tylko wystawa, ale i klimat

Retro Motor Show znane jest z niepowtarzalnego klimatu, jaki tam panuje. Bo nie jest to wyłącznie wystawa. To prawdziwe święto pasjonatów motoryzacji. Klimatyczna, swingowa muzyka dobiegać będzie zapewne z wielu zakątków, a tym kulminacyjnym momentem będzie koncert Retro Hobby Band, w sobotę i niedzielę, na scenie w pawilonie 3. Do tego piękne stroje wystawców, ale nie tylko ich. Szafa Retro zadba o to, by każdy zwiedzający miał okazję sprawdzić, jak prezentowałby się
w strojach z minionych epok. Ponadto samemu
można też stać się częścią tego wydarzenia, przebierając się w klimacie dawnych lat i wchodząc dzięki temu na targi z biletem za niższą cenę.

Co? Gdzie? Kiedy?

Termin: 6-8 października 2023

Advertisement

Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 10, 60-734 Poznań

Wejście:

 • Wschodnie, ul. Głogowska 10

 • Północne, ul. Bukowska 12

Tegoroczna ekspozycja mieścić się będzie w pawilonie 3, 3A, 4 i 5.

Godziny otwarcia:

Advertisement
 • piątek, 6.10.2023: 11:00-19:00

 • sobota, 7.10.2023: 10:00-18:00

 • niedziela, 8.10.2023: 10:00-17:00

Ceny biletów do 5 października (w dni wydarzenia ceny będą wyższe):

 • Ulgowy: 34 zł

 • Normalny: 40 zł

 • Specjalny (dla osób przebranych: 29 zł

 • Wstęp dla dzieci do 6 roku życia (które nie ukończyły jeszcze 7 lat) bezpłatny.

Więcej informacji: www.retromotorshow.pl

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Gospodarstwa domowe w PGE zapłacą około 120 zł mniej za energię elektryczną

Published

on

By

Gospodarstwa domowe, będące klientami PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:

 • zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
 • sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
 • jest prosumentem energii odnawialnej,
 • złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).

To kolejna po rządowej tarczy solidarnościowej, która zamraża ceny energii na poziomie z 2022 r., inicjatywa chroniąca odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Dzięki podejmowanym przez polski rząd działaniom energia elektryczna dla klientów indywidualnych jest jedną z najniższych w Europie. Polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 Euro/MWh to preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 3000 – 4000 kWh (w ramach tarczy solidarnościowej). W Czechach jest o 37 proc. drożej (255 EUR/MWh) w Niemczech o 116 proc. (400 EUR/MWh) a we Włoszech nawet o 165 proc. (491,37 euro/MWh) (dane: Agencja Rynku Energii).

Advertisement

Continue Reading