Connect with us

Wiadomości

Minister zdrowia był dzisiaj w Pile

Published

on

fot. PAP

W Pile odbyła się próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi – przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. To ważna inicjatywa, krew jest bezcennym darem ratującym życie – powiedział szef MZ Adam Niedzielski, który był na miejscu.

“W #Piła trwa próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi” – podano na Twitterze resortu, załączając zdjęcia.

 

Zacytowano ministra Niedzielskiego, który mówił, że jest to ważna inicjatywa, bo krew jest bezcennym darem ratującym życie. Szef MZ dziękował mieszkańcom Piły i regionu za “odruch serca”. Podziękował też za duży udział w programie Profilaktyka 40 plus. “Tutejsza społeczność niech będzie przykładem dla reszty kraju” – stwierdził.

Advertisement

 

O akcji informowały lokalne władze i regionalne media. Jej organizatorami – jak przekazywano – są Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile oraz Akademia Nauk Stosowanych w Pile.

 

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Advertisement

 

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi.

 

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. (PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading