Connect with us

Edukacja

Kolejne pielęgniarki opuszczają Uczelnię z dyplomem

Published

on

W tym roku, medyczny rynek pracy, zyska 30 doskonale wykształconych pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy właśnie zakończyli edukację w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, a ponad 30, już pracujących pielęgniarek, uzupełniło wykształcenie na studiach magisterskich.

Lata studiów na pielęgniarstwie, to godziny spędzone na wykładach i praktykach szpitalnych na oddziałach: internistycznym, chirurgii, pediatrii, neurologii, położnictwie i ginekologii, anestezjologii i intensywnej terapii, geriatrii, psychiatrii, opiece paliatywnej oraz w podstawowej opiece zdrowotnej.


Do tego dochodziły ćwiczenia nowych umiejętności w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznych ANS w Pile. To właśnie tutaj studenci mogli ćwiczyć postępowania z przypadkami skomplikowanymi i rzadkimi. Wszystko to, odbywało się w bezpiecznym otoczeniu, w którym popełnienie błędu nie powodowało krzywdy pacjenta. Zajęcia w CSM były nagrywane i omawiane z wykładowcami, aby jak najlepiej przygotować się do pomocy pacjentowi w realnych warunkach.

– Przez 3 lata, miałem okazję rozwijać swoje pasje. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze dydaktycznej, zdobywałem wiedzę i umiejętności, które mogłem doskonalić w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznych i teraz wykorzystywać w obecnym zawodzie pielęgniarza. Ważne jest to, że w pilskiej ANS traktowany jesteś jak członek wielkiej rodziny, a nie jak kolejny numer w albumie. Gdy potrzebujesz pomocy, zawsze znajdzie się ktoś, kto wyciągnie do Ciebie pomocna dłoń. Gdy dziś spotykam wykładowców w mojej obecnej pracy, w szpitalu, to wracają najlepsze wspomnienia. Dlatego też, zrobiłem kolejny krok i zapisałem się na studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Dzięki temu będę mógł pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności oraz na nowo być członkiem Uczelni. Poznałem tutaj cudownych ludzi. – podkreśla Mateusz Rypuła, ubiegłoroczny absolwent pielęgniarstwa i obecny student.

Uczelnia jest pewna, że doskonale wykształciła swoją młodą kadrę, co potwierdziła też Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych, która przyznała kierunkowi pielęgniarstwo akredytacją na kolejnych 5 lat! Dlatego też, wykładowcy już zapraszają na studia na tym wyjątkowym kierunku.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Uruchomiono wirtualną strzelnicę

Published

on

By

Wirtualna strzelnica powstała w Zespole Szkół Technicznych w Pile.

 

 

-Szczególnie cieszę się z tej inwestycji, gdyż nieodpowiedzialna decyzja władz gminy Piła o likwidacji Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza cofnęła nas o wiele lat wstecz w zakresie szkolenia i obronności. Teraz młodzież Zespół Szkół Technicznych w Pile, ale docelowo także inni uczniowie i być może również mieszkańcy Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile będą mogli spróbować swych sił na tej wirtualnej strzelnicy – mówi Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

Realizacja zadania kosztowała ok. 250.000 złotych, z czego 155 tysięcy złotych to dofinansowanie Ministerstwo Obrony Narodowej, a prawie 95 tysięcy zł to wkład własny Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

MEiN określiło, w jaki sprzęt komputerowy powinna być wyposażona szkoła; jest projekt rozporządzenia

Published

on

By

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia nakładający na organy prowadzące obowiązek wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy o określonych parametrach. Zgodnie z założeniami projektu ma to zapewnić optymalny poziom rozwoju cyfrowego w ramach realizacji celów przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia MEiN w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Zmiany dotyczą obowiązku wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy o określonej specyfikacji.

 

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej powinny być wyposażone w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy lub tablety, umożliwiający wykorzystanie technologii cyfrowych przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, oraz spełniający minimalne wymagania określone w załączniku do rozporządzenia” – czytamy w projekcie do rozporządzenia.

Advertisement

 

Jak podano w uzasadnieniu wymagania określone w załączniku do rozporządzenia będą obowiązywały w stosunku do sprzętu komputerowego, który zostanie zakupiony po 31 sierpnia 2023 r.

 

Projektowane rozporządzenie nie określa, jaką ilość sprzętu komputerowego będzie zakupywał organ prowadzący szkołę, pozostawiając decyzję w tym zakresie organowi prowadzącemu szkołę” – podano w ocenie skutków regulacji.

 

Advertisement

W OSR wskazano również, że lista sprzętu komputerowego „została skonstruowana, biorąc pod uwagę popularność określonych kategorii sprzętu w szkołach, oraz działania planowane w ramach KPO. Minimalne wymagania określone w załączniku były konstruowane w dialogu z branżą IT i na podstawie danych otrzymanych ze szkół i placówek oświatowych”.

 

Jak wskazuje resort rozwiązania zawarte w projekcie stanowią realizację tzw. „kamienia milowego” przewidzianego w KPO.

 

Należy wskazać, że jednym z podstawowych celów KPO jest zapewnienie optymalnego poziomu rozwoju cyfrowego – w skali całego kraju – oraz kompetencji kluczowych dla rozwoju gospodarki przyszłości, z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Cyfryzacja i innowacyjność systemu oświaty odgrywa w tym obszarze kluczową rolę” – czytamy w OSR.

Advertisement

 

Reforma w dziedzinie cyfryzacji szkół zakłada m.in.: zapewnienie nowych komputerów przenośnych do dyspozycji nauczycieli – co najmniej 465 tys. sztuk i uczniów – co najmniej 735 tys. sztuk, wyposażenie co najmniej 100 tys. sal lekcyjnych w połączenie z siecią LAN, utworzenie co najmniej 16 tys. laboratoriów Sztucznej Inteligencji (AI) oraz nauki, techniki, inżynierii i matematyki (STEM) w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych oraz cyfryzację systemu egzaminacyjnego.

 

Projekt rozporządzenia oraz wykaz minimalnych wymagań dla sprzętu komputerowego załączone pod tekstem.

 

Advertisement

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Continue Reading
Advertisement