Connect with us

Sport

III Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach

Published

on

23 września 2017 roku w Jeziorkach spotkały się dzieci, młodzież i dorośli na III Rajdzie Granicznym Nordic Walking. Intencją organizatorów – Stowarzyszenia „Jeziorki Aktywna Wieś”, Rady Sołeckej wsi Jeziorki oraz Koła Gospodyń Wiejskich – jest, jak co roku, przybliżenie najnowszej historii regionu, integracja z osobami niepełnosprawnymi i aktywizacja ruchowa na świeżym powietrzu. Po raz pierwszy wydarzenie to objął swoim Honorowym Patronatem Starosta Pilski – pan Eligiusz Komarowski.

Tuż po godzinie 9:00 zaczęli przyjeżdżać pierwsi uczestnicy Rajdu, w tym przedstawiciele pilskich kół Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Głuchych. Podziękowania należą się w tym miejscu Urzędowi Miasta Piły za bezpłatne udostępnienie niskopodwoziowego autobusu, który dowiózł grupy osób niepełnosprawnych i wolontariuszy do Jeziorek oraz z powrotem po zakończeniu Rajdu. Stawili się licznie uczniowie gminnych kaczorskich szkół, w tym wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowe, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzadkowie, Morzewie i Falmierowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, mieszkańcy gminy oraz powiatu pilskiego. Na spotkanie z uczestnikami Rajdu przybyli również posłowie na Sejm RP: Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda, przedstawiciel europosłanki Krystyny Łybackiej – pan Piotr Pełczyński, burmistrz miasta Wyrzysk – Bogusława Jagodzińska, wójt Gminy Kaczory – Brunon Wolski oraz radni Rady Gminy Kaczory.

Chwilę po godz. 10:00 rozpoczęła się ceremonia pod kamieniem pamiątkowym kaprala Piotra Konieczki w Jeziorkach. Wartę wystawili harcerze oraz żołnierz w mundurze z 1939 roku. Podczas uroczystości głos zabrali: wójt Gminy Kaczory – Brunon Wolski oraz komandor Rajdu – Marek Kąckowski , którzy w krótkich wystąpieniach nawiązali do wybuchu II wojny światowej, obrony Urzędu Celnego w Jeziorkach i okoliczności śmierci kaprala Konieczki. Przy dźwięku werbla goście i delegacje uczestników Rajdu złożyli kwiaty pod kamieniem i zapalili znicze. Następnie uczestnicy ruszyli dwoma trasami 7- i 2-kilometrową, leśnymi drogami wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, podziwiając przyrodę oraz oglądając przedwojenne schrony, stanowiące kompleks zwany „Przedmościem Piła”.
Krótszą trasę przygotowano dla osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niewidomych. Dwie z nich szły w specjalnie do tego przygotowanych szelkach. W połowie drogi przystanek, sesje fotograficzne na pobliskich schronach, pączki i napoje. Jako pierwsza na mecie Rajdu zameldowała się grupa osób niepełnosprawnych, której towarzyszył poseł Grzegorz Piechowiak. Niepełnosprawni okazali hart ducha i zaliczyli wytyczoną trasę dwukrotnie. Teraz medale na szyję i kierunek kuchnia polowa, a tu parująca z kotła zupa grochowa. Kiedy jedni zdążyli się posilić, nadciągnęli uczestnicy dłuższej trasy. Zrobiło się gwarno i wesoło. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, konkursów z nagrodami, z których wszyscy chętnie i licznie korzystali. Odbyły się zawody strzeleckie z wiatrówki, wiele konkursów i atrakcji towarzyszyło stoisku Nadleśnictwa Kaczory, w tym budowanie domku z drewna. Pod namiotem Pilskiego Muzeum Wojskowego można było zapoznać się z tradycją i przeszłością Piły związaną z wojskiem, na najmłodszych czekały konkursy i inne zajęcia, a w pawilonie Szkoły Policji w Pile można było zapoznać się z tajnikami pracy policyjnego technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, poznać zalety m.in. proszków ferromagnetycznych i pędzla magnetycznego. A na stoisku wśród policjantów, pani aspirant Małgorzata Krzyżan, mistrzyni świata w rzucie dyskiem. Tuż obok swoje stoisko wystawił Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile z wieloma niespodziankami skierowanymi dla najmłodszych, ale też i starszych. „Magiczna Tuba” unaoczniła najmłodszym jak widać o zmierzchu uczestników ruchu drogowego, tych posiadających odblaski oraz tych bez i czy jednak warto je przy sobie posiadać, były też gry i konkursy. Jedną z licznie obleganych atrakcji był również pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej w Śmiłowie. Dopełnieniem był pokaz tresury psów policyjnych z Komendy Powiatowej Policji w Pile, które przeprowadził aspirant Jacek Burdziłowski. A wśród uczestników Rajdu przechadzała się maskotka „Mrówka”, reprezentująca PSB Mrówka-Piła, z koszem pełnym słodyczy.
Na zakończenie przeprowadzono konkurs historyczny, dotyczący znajomości faktów związanych ze Strażą Graniczną od czasów uzyskania niepodległości po I wojnie światowej do 1939 r. W konkursie udział wzięły cztery 3-osobowe drużyny, reprezentujące szkoły gminy Kaczory, i po bardzo wyrównanej walce wszystkie zostały zwycięzcami, bowiem na imprezach integracyjnych nie ma rywalizacji, a zwycięzcami są wszyscy uczestnicy. Wszyscy zatem otrzymali torby pełne nagród, a poszczególne drużyny po pamiątkowym pucharze od Sponsorów oraz nagrodach specjalnych ufundowanych przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Przed 16:00 autobusy z zadowolonymi i, co nie mniej ważne, dotlenionymi uczestnikami Rajdu, zaczęły odjeżdżać z Jeziorek. Mimo wielu obaw pogoda dopisała, humory też, a mnóstwo zapowiadanych atrakcji przyciągnęło ponad 300 osób. Wielkie słowa uznania i podziękowania dla Sponsorów – osób, instytucji oraz firm, dzięki którym III Rajd Graniczny w Jeziorkach stał się z pewnością niezapomnianym wydarzeniem.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Kamil Stoch będzie miał indywidualnego trenera

Published

on

By

fot. PAP

Do sezonu 2024/25 w skokach narciarskich Kamil Stoch będzie przygotowywał się indywidualnie – poinformował PZN. Szczegółowe warunki oraz nazwisko szkoleniowca, z którym Stoch będzie pracował nie są jeszcze znane.

“Polski Związek Narciarski respektuje prośbę Kamila Stocha i zajmie się stworzeniem ramowych warunków dla indywidualnego przygotowania do sezonu. Rozpatrzenie niniejszego wniosku stanowi gest dobrej woli Polskiego Związku Narciarskiego wobec Kamila Stocha, oparty na osiągnięciach sportowca.

 

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego musi jednak szczegółowo omówić tę decyzję, w celu znalezienia najskuteczniejszego rozwiązania. W przyszłym miesiącu Polski Związek Narciarski określi warunki ramowe w porozumieniu z wszystkimi osobami decyzyjnymi. Polski Związek Narciarski poinformuje opinię publiczną, gdy warunki zostaną uzgodnione” – przekazał PZN w oświadczeniu.

Advertisement

 

Sezon 2023/24 Pucharu Świata był w wykonaniu Polaków jednym z najsłabszych w ostatnich latach. W klasyfikacji generalnej najwyższe, 19. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, który jako jedyny stał na podium indywidualnych zawodów.

 

Stoch w “generalce” uplasował się na 26. pozycji, co jest jego najgorszym wynikiem od 15 lat. W żadnym konkursie nie udało mu się zająć miejsca w czołowej dziesiątce.

Advertisement

 

Mimo słabych rezultatów biało-czerwonych, trenerem kadry pozostał Austriak Thomas Thurnbichler.

 

Blisko 37-letni Stoch to trzykrotny mistrz olimpijski. W dorobku ma też m.in. dwa złote medale mistrzostw świata i dwie Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Sport

Polska – Brazylia 26:22 w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych w Pile

Published

on

By

fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne pokonały 26:22 (12:9) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Pile. Nasze miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem meczu reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.

Najwięcej bramek dla Polski zdobyły: Magda Balsam 7 oraz Emilia Galińska, Aleksandra Olek i Aleksandra Rosiak po 3; dla Brazylii – Gabriela Bitolo 5. (PAP)

Continue Reading

Advertisement
Advertisement