Connect with us

Sport

Jawy wrócą do łask? W środę żużlowy turniej w Pile na czeskich silnikach

Published

on

W środę na torze w Pile odbędzie się ostatnia runda tegorocznego cyklu Nice Cup, który prowadzony jest w niestandardowej formule. W klasyfikacji generalnej prowadzi Karol Żupiński, który jest bardzo bliski zapewnienia sobie końcowego triumfu.

W tym roku zawodnicy startujący w cyklu otrzymują do dyspozycji przed każdymi zawodami silnik Jawa 500 cc 2V oraz olej Fuchs Silkolene. W ten sposób niwelowane są różnice sprzętowe między poszczególnymi zawodnikami, ponieważ wszyscy startują w porównywalnych warunkach sprzętowych. – Po rozegraniu rundy w Pile przyjdzie czas na głębsze analizy. Z pewnością tegoroczna formuła rozgrywek zaciera różnice sprzętowe między zawodnikami. Musimy być jednak pewni jakości wykorzystywanego sprzętu – on może być wolniejszy, przez co bezpieczniejszy, ale musi być przede wszystkim bezawaryjny. Pamiętajmy też, że w czasie rundy w Toruniu przy okazji miniturnieju sprawdzaliśmy możliwości współpracy z producentem silników GTR – mówi Wojciech Jankowski, Marketing Manager w Nice Polska, organizator cyklu. Firma Nice – sponsor tytularny Nice 1 Ligi Żużlowej, ufunduje stypendium dla najlepszego zawodnika. Bliski triumfu w końcowej klasyfikacji jest Karol Żupiński, który o 13 punktów wyprzedza Piotra Pióro ze Speedway Wandy Kraków oraz swojego klubowego kolegę Aureliusza Bielińskiego.

Nie jest wykluczone, że jeśli pod względem technicznym silniki będą sprawowały się prawidłowo, jeszcze w tym sezonie może zostać zorganizowany towarzyski turniej dla seniorów według formuły sprawdzanej w cyklu Nice Cup. Trudno w tej chwili ocenić, w jaki sposób doświadczeni zawodnicy zareagowaliby na możliwość startu w zawodach, w których nie musieliby korzystać ze swoich sprawdzonych silników, a silnik byłby im przydzielany w drodze losowania.
– Obecnie używane silniki czterozaworowe mają słaby moment obrotowy, są nieprzewidywalne w prowadzeniu motocykla, co sprawia, że bardzo często dochodzi do wypadków na torze z powodu np. gwałtownego nieprzewidzianego podnoszenia motocykla w łuku. Są bardzo drogie w zakupie i eksploatacji. Nasza współpraca z Nice miała pokazać, że żużel może być ciekawszy, bezpieczniejszy i tańszy w eksploatacji – zauważa Mirosław Dudek z firmy Promex, która dostarcza silniki na zawody z cyklu Nice Cup. Jak wynika z umowy między firmami Nice i Promex, istnieje możliwość współpracy w kolejnym sezonie na identycznych warunkach, jeśli dostarczone silniki będą bezawaryjne.

Ostatnia runda cyklu odbędzie się w środę na torze w Pile. Początek zawodów o godzinie 16:00. Wstęp na program w cenie 5 zł. Trening rozpocznie się o 15:00, a o 12:30 odbędzie się losowanie silników. Ze względu na duża liczbę zgłoszeń zawodników, dodatkowo rozegrany zostanie turniej dla 4 zawodników startujących na własnym sprzęcie (zawodnicy z numerami 14-17). Sędzią zawodów będzie Pan Remigiusz Substyk.

Advertisement

Lista startowa:
1. Bartłomiej Kowalski (Speedway Wanda Kraków)
2. Szymon Szlauderbach (Unia Leszno)
3. Tomasz Orwat (Polonia Bydgoszcz)
4. Aleks Rydlewski (KS Toruń)
5. Mateusz Adamczewski (PSŻ Poznań)
6. Aureliusz Bieliński (Wybrzeże Gdańsk)
7. Jarosław Krzywosz (Kolejarz Opole)
8. Piotr Gryszpiński (Polonia Piła)
9. Karol Żupiński (Wybrzeże Gdańsk)
10. Mateusz Błażykowski (Orzeł Łódź)
11. Piotr Pióro (Speedway Wanda Kraków)
12. Marcin Turowski (Wybrzeże Gdańsk)
13. Krystian Iwański (Polonia Piła)
14. Mateusz Pacek (Śląsk Świętochłowice)
15. Maciej Kuromonow (KM Cross Lublin)
16. Nikodem Bartoch (Falubaz Zielona Góra)
17. Piotr Podyma (Śląsk Świętochłowice)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Polska – Brazylia 26:22 w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych w Pile

Published

on

By

fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne pokonały 26:22 (12:9) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Pile. Nasze miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem meczu reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.

Najwięcej bramek dla Polski zdobyły: Magda Balsam 7 oraz Emilia Galińska, Aleksandra Olek i Aleksandra Rosiak po 3; dla Brazylii – Gabriela Bitolo 5. (PAP)

Continue Reading

Sport

Wielkie święto biegaczy w Pile. W sobotę AMP w biegach przełajowych

Published

on

By

fot. Krzysztof Karpiński

W sobotę Piła znów stanie się miejscem Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku uczestniczy staną do rywalizacji jednak nie w judo, a w biegach przełajowych. – To dla nas nowe wyzwanie, ale będziemy chcieli zadowolić biegaczy każdego typu – przekonuje Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, jeden z organizatorów zawodów.

W ostatnich latach Piła wybiła się w środowisku akademickim na specjalistę od turniejów w judo. Tym razem jednak walka o medale AMP nie będzie się tam rozgrywać na tatami, ale na biegowych trasach. Chęć udziału w zawodach na terenie Aeroklubu Ziemi Pilskiej wyraziło 650 osób z 55 uczelni. Dla sztabu organizacyjnego z AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile to jednak nie jest coś zupełnie nowego, albowiem na koncie mają już doświadczenia z innych imprez biegowych.

– Porównując frekwencję z AMP-ami w judo, jest to duży przeskok i wyzwanie. Niektórzy z nas od prawie trzydziestu lat działają przy półmaratonie w Pile. Oczywiście, przełaje mają inną specyfikę i charakter, gdzie czasem im trudniej, tym lepiej. Dostajemy już wiele pytań o utrudnienia na trasie, sprawdzamy prognozy pogody i wszystko wskazuje, że dla kibiców aura będzie sprzyjająca – mówi Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, koordynator zawodów.

W programie znajdą się biegi na dystansie 3 i 6 km dla pań oraz 4,5 i 9 km dla panów, a także sztafeta mieszana 4 x 1,5 km. Wszystko będzie się rozgrywać na rundzie liczącej około 1500 metrów wytyczonej na miejscowym lądowisku. Biorąc pod uwagę miejsce, trudno spodziewać się mocnych podbiegów i zbiegów, ale jak zapewniają organizatorzy, nikt nie będzie się nudził.

– Nie będę zdradzać zbyt wiele, ale będziemy chcieli zadowolić każdy typ biegacza. Na pewno znajdą się długie proste, ale też sztuczne utrudnienia znane z przełajów. Z uwagi na to, że biegi będą odbywały się na lotnisku, swoje może robić też wiatr – dodaje Łojewski.

W biegu na 6 km kobiet złotego medalu z ubiegłego roku bronić będzie Paulina Kicilińska (AGH Kraków), a na 9 km mężczyzn sukces będzie chciał powtórzyć Krzysztof Żygenda (PG Gdańsk). Na starcie zobaczymy też uczestników Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych z Omanu: Oliwię Paradowską (PG Gdańsk), Monikę Kuźniar (URz Rzeszów), Weronikę Mikołajewską (UG Gdańsk) oraz Jakuba Tuleję (UKW Bydgoszcz).

Advertisement

– Oczywiście bardzo chciałabym utrzymać pozycję, ale absolutnie nie narzucam sobie presji. Zwycięstwo z zeszłego roku to jak dotąd moje największe sportowe osiągnięcie. Pamiętam, że biegło mi się bardzo dobrze. Myślę, że przełaje są na tyle niespodziewane, że ciężko wybrać, co jest kluczem do sukcesu. Na pewno składa się na to wytrzymałość i siła, ale wszystko zależy od trasy – mówi przed startem Kicilińska.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano w sobotę o godzinie 11. Ceremonia zakończenia imprezy planowana jest na godzinę 15. Złotych medali w klasyfikacji generalnej będzie bronić Uniwersytet Warszawski w rywalizacji pań i Uniwersytet Gdański u mężczyzn.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile – harmonogram (6.04.2024)
godz. 11:00 – otwarcie
godz. 11:15 – bieg na 3 km kobiet
godz. 11:50 – bieg na 4,5 km mężczyzn
godz. 12:30 – bieg na 6 km kobiet
godz. 13:20 – bieg na 9 km mężczyzn
godz. 14:20 – sztafeta mieszana 4×1,5 km
godz. 15:00 – zakończenie

Lista uczelni zgłoszonych do AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Bydgoska
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Merito w Poznaniu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement