Connect with us

Wiadomości

Bohaterski czyn Macieja Wierzbowskiego – ucznia Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile

Published

on

fot. KP PSP Piła

Maciej Wierzbowski, uczeń klasy strażackiej, ratuje życie po zderzeniu pociągu z samochodem. Komendant PSP dziękuje za odwagę i szybkie działania.

3 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile odbyło się wyjątkowe spotkanie. P.o. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile, mł. bryg. Paweł Kamiński, podziękował Panu Maciejowi Wierzbowskemu – uczniowi klasy strażackiej Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, a jednocześnie członkowi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaczorach. Powodem tych podziękowań było niezwykłe bohaterstwo Macieja podczas wypadku samochodu osobowego z pociągiem, do którego doszło 28 maja 2024 roku w Pile, przy ulicy Wawelskiej.

Bohaterski uczeń strażackiej klasy w Pile

Maciej Wierzbowski, po zakończonych lekcjach, wracając do domu pociągiem, który zderzył się z samochodem osobowym, wykazał się niesamowitą zimną krwią i odwagą. Natychmiast podjął pierwsze działania ratownicze, pomagając kierowcy pojazdu osobowego oraz pasażerom pociągu. Szybko i skutecznie zawiadomił również służby o powstałym zdarzeniu, co przyczyniło się do sprawnej akcji ratunkowej.

Podziękowania dla Dyrektora

Podziękowania otrzymał także Piotr Halama – Dyrektor Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Wyróżniono go za trud i wiedzę, którą Maciej zdobył w trakcie nauki w strażackiej klasie. To dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i szkoleniu, Maciej mógł tak skutecznie zareagować w kryzysowej sytuacji.

Advertisement

Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów

Serdecznie gratulujemy postawy Maciejowi Wierzbowskiemu i życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz rzemiośle strażackim. Jego odwaga i profesjonalizm są dowodem na to, jak ważne jest odpowiednie kształcenie przyszłych strażaków. Mamy nadzieję, że będzie on inspiracją dla swoich rówieśników oraz młodszych kolegów i koleżanek.

Podsumowanie

Spotkanie w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile to nie tylko okazja do podziękowania za bohaterstwo, ale również do pokazania, jak ważne jest kształcenie młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa. Dzięki takim inicjatywom możemy być pewni, że przyszłość straży pożarnej jest w dobrych rękach.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Strzelanie Zielonoświątkowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

15 czerwca br. to dzień w którym na Strzelnicy Walochówka przeprowadzone zostało Strzelanie o Godność Króla Zielonoświątkowego Bractwa Kurkowego w Wysokiej A.D. 2024.

Strzelanie Zielonoświątkowe jest najważniejszym że strzelań brackich, gdyż Król Zielonoświątkowy nosi również przez cały rok tytuł Króla Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

W rywalizacji do tarczy ufundowanej przez Brata Artura Kłysza zwyciężył Brat Prezes Jan Mrotek wyprzedzając Nikolę Sieniawską i Brata Rafała Waśkowiaka Drugą Tarczę Honorową ufundował Brat Mariusz Nowak. Przypadła ona w udziale gościowi z Bractwa Kurkowego w Margoninie Bratu Dariuszowi Błażejakowi, który wyprzedził swojego Tatę – Brata Ryszarda i Nikolę Sieniawską.

Najważniejsza z tarcz i tytuł Króla Bractwa Kurkowego w Wysokiej A.D. 2024 trafił do rąk Brata Rafała Waśkowiaka. Pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Ozimina a Drugim Rycerzem Brat Roman Sadzak.

Advertisement

Na zakończenie turnieju strzelano jak zwykle do Kura. Zwyciężył Brat Dariusz Błażejak z Margonina przed Bratem Ryszardem Błażejakiem również z Bractwa Kurkowego w Margoninie i Bratem Franciszkiem Miedzińskim

Continue Reading

Wiadomości

63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu

Published

on

By

fot. PAP

63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale tylko 24 proc. zgodziłoby się na obniżenie swojego wynagrodzenia – wynika z badania Panelu Badawczego Ariadna. W zamian za zachowanie pełnej wysokości pensji 73 proc. badanych wolałaby pracować po 10 godzin dziennie.

Jak wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, 63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale jednocześnie 50 proc. uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony 4-dniowy tydzień pracy.

 

Największymi zwolennikami pomysłu skrócenia czasu pracy tygodniowo do 4 dni są osoby młode, bo taką zmianę popiera 61 proc. osób między 18. a 34. rokiem życia, ale 37 proc. osób powyżej 55. roku życia. Ponadto zmianę tygodnia pracy na 4-dniowy popiera 60 proc. osób pracujących na etacie – napisano w opisie wyników. W raporcie zaznaczono, że stopień poparcia 4-dniowego czasu pracy nie zależy od wykształcenia ani od płci.

Advertisement

 

Z kolei chęć pracy cztery dni w tygodniu również wyrażają głównie ludzie młodzi. Jak zaznaczono, o jeden dzień krócej niż obecnie chciałoby pracować 74 proc. osób w wieku 18-34 lata. Dodano, że w tym przypadku znaczenie ma wykształcenie ankietowanych. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej chciałyby pracować 4 dni w tygodniu niż osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem – zauważono.

 

“O skróceniu tygodnia pracy mówi się ostatnio dużo w Polsce i w innych krajach. Rozważane są bardzo różne opcje, zarówno jeśli chodzi o liczbę godzin, które osoba miałaby przepracować w ciągu tych 4 dni, ale też wysokość wynagrodzenia. Bierze się także pod uwagę pozostawienie 5-dniowego tygodnia pracy, ale z redukcją liczby godzin pracy w ciągu dnia do np. 6” – powiedziała cytowana w raporcie prof. Dominika Maison.

 

Advertisement

Z badania wynika, że 76 proc. ankietowanych wolałoby pracować po 10 godzin dziennie (przez cztery dni w tygodniu) z zachowaniem 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, gdyby 4-dniowy tydzień pracy został w Polsce wprowadzony. Z kolei 24 proc. pytanych wolałoby pracować 8 godzin dziennie w zamian za 80 proc. dotychczasowej pensji.

 

“Jak pokazało przeprowadzone badanie, priorytetem dla większość Polaków jest zachowanie dotychczasowej pensji, nawet kosztem cięższej pracy każdego dnia. Widać jednak pewne różnice między pokoleniami” – dodała Maison.

Wyjaśniła, że Millenialsi i starsze pokolenia preferują zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia kosztem wydłużenia czasu pracy każdego dnia nawet do 10 godzin, ale pokolenie Z woli pracować mniej, nawet w zamian za obniżone wynagrodzenie.

 

Advertisement

W ramach badania zapytano też Polaków, w jaki sposób chcieliby wykorzystać dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Najwięcej, bo 35 proc. osób odpowiedziało, że wykorzystałoby dodatkowy dzień na spędzanie czasu z dziećmi i rodziną. Z kolei 31 proc. ankietowanych wybrałoby wyjazdy i zwiedzanie. 15 proc. ankietowanych zadeklarowało z kolei, że przy 4-dniowym tygodniu pracy, podczas dni wolnych będzie prawdopodobnie dorabiać. Dla porównania, w obecnie 7 proc. Polaków przeznacza czas wolny na dodatkową pracę zarobkową – dodano w raporcie.

 

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie 11 tys. 138 osób w wieku od 18 lat wzwyż. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement