Connect with us

Sport

Piła: Akademickie Mistrzostwa Polski w judo

Published

on

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie wygrała klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski w judo, które w weekend zostały rozegrane w Pile. Zawodnicy stołecznej uczelni dziesięciokrotnie stawali na podium, a złote medale w najcięższych męskich kategoriach wagowych zdobyli Mateusz Krueger i Grzegorz Teresiński.

W tegorocznej edycji imprezy, organizowanej po raz piąty przez Akademię Nauk Stosowanych w Pile, wzięła udział rekordowa liczba blisko 300 judoczek oraz judoków z 50 uczelni i 87 klubów akademickich, którzy od soboty mierzyli się w siedmiu kategoriach wagowych. Na pilskich matach nie zabrakło jednych z najlepszych polskich zawodników. Na starcie mistrzostw w Wielkopolsce zjawiło się wielu aktualnych medalistów mistrzów Polski seniorów, a także uczestników mistrzostw Starego Kontynentu, letnich uniwersjad czy Pucharów Świata i Europy. Jak podkreślali zgodnie zgromadzeni, rywalizacja stała naprawdę na wysokim poziomie.

Wśród kobiet triumfowały dwie ubiegłoroczne medalistki. Nową akademicką mistrzynią Polski w kategorii do 48 kg została Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku), a powyżej 78 kg – Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). W finale kategorii do 52 kg zwyciężyła Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), pokonując po długiej i zaciętej walce ubiegłoroczną triumfatorkę Klaudię Cieślik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). Najlepsza w wadze do 57 kg była Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Swój trzeci w karierze złoty medal AMP w kategorii do 63 kg wywalczyła piąta przed rokiem Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). W rywalizacji do 78 kg zwyciężyła Paulina Muszyńska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). W lżejszej specjalności do 70 kg wygrała Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

Advertisement

Wszystkie walki były zacięte, do każdej walki trzeba było odpowiednio się przygotować. Razem z trenerem Łukaszem Mazurem staraliśmy się strategicznie rozplanować każdy element i sukcesywnie realizowaliśmy plan. Staram się zawsze w stu procentach skupić się na danym starciu i to przyniosło mi złoto – nie ukrywała radości Pontek. Jedno z dwóch trzecich miejsc w wadze do 70 kg zajęła obrończyni tytułu Martyna Brzynska (Akademia Nauk Stosowanych w Pile), zdobywając tym samym jeden z dwóch medali dla swojej uczelni. – Dwie pierwsze walki udało się zakończyć bardzo szybko, jednak trzecie starcie z Anną Dybą (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), która ostatecznie zdobyła srebro, było dla mnie bardzo wyczerpujące. Brąz bardzo mnie cieszy, bo był to trudny turniej – mówiła Brzynska.

W rywalizacji judoków doczekaliśmy się wielu świetnych walk. W najlżejszej kategorii (-60 kg) wygrał Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski). Z kolei w wadze do 66 kg zwyciężył Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska), a do 73 kg – Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki). – To był bardzo trudny turniej. Miałem trzy dogrywki, które bardzo mnie zmęczyły, tym bardziej zdobyte złoto cieszy jeszcze bardziej. Przede mną start w pucharze w Rybniku, dlatego pierwsze miejsce na podium podczas AMP w Pile daje dodatkową motywację – podsumował Pietras.

W kategorii do 81 kg wygrał Konrad Szatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), który w finale, po odklepanym duszeniu pokonał Jakuba Witkowskiego (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). W wadze do 90 kg najlepszy okazał się Dawid Mechowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). Z kolei w nowej dla siebie kategorii do 100 kg zwyciężył Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), poprzednio startujący w najcięższej wadze. Dla niego był to trzeci w karierze złoty medal AMP. Drugi w tej specjalności był Filip Karczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), a trzeci – ubiegłoroczny triumfator i multimedalista tych mistrzostw Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) oraz Jakub Bogdaniuk (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie).

Trudno ochłonąć po tak trudnych walkach. Najwięcej wysiłku wymagał ode mnie pojedynek z Oleksiejem, z którym dobrze znamy się od lat. Musiałem rozegrać to starcie technicznie, nie siłowo, ponieważ w tym elemencie jestem słabszy od niego. Przygotowałem kilka strategii. Nie dałem się ponieść emocjom, tylko trzymałem się wyznaczonego planu i udało się – podkreślił Krueger.

Advertisement

W kategorii powyżej 100 kg wygrał z kolei jego uczelniany kolega Grzegorz Teresiński, zeszłoroczny brązowy medalista MP seniorów, a podium uzupełnili inni zawodnicy ze stolicy.

Podczas AMP w judo w Pile wybrano również najlepszą drużynę. Złoto wywalczyła ekipa Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad AMP w judo w Pile objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerami mistrzostw byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Piła, Okręgowy Związek Judo w Poznaniu, Sady Dolina Noteci, Grapil (producent odzieży służbowej), Dom Wydawniczy REBIS oraz Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych – Wyrwa i Wspólnicy.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Advertisement

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w judo w Pile

Klasyfikacja generalna uczelni

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

2. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Advertisement

3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Kobiety

Kat. -48 kg

1. Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Advertisement

2. Oliwia Onysk (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) 

3. Kaja Gajdamakin (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Kinga Siedlich (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Kat. -52 kg

1. Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Advertisement

2. Klaudia Cieślik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

3. Marta Kuraś (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) i Anna Zakrzewska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Kat. -57 kg

1. Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Advertisement

2. Katarzyna Kolbusz (Akademia Górnośląska w Katowicach)

3. Karolina Pieńkowska (Uniwersytet Warszawski) i Alicja Myśliwiec (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Kat. -63 kg

1. Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Advertisement

2. Amelia Konfisz (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

3. Oliwia Wątorek (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) i Monika Wołoszyn (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kat. -70 kg

1. Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Advertisement

2. Anna Dyba (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

3. Agata Pałka (Uniwersytet Zielonogórski) i Martyna Brzynska (Akademia Nauk Stosowanych w Pile)

Kat. -78 kg

1. Paulina Muszyńska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Advertisement

2. Aleksandra Turek (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

3. Natalia Nowaczyk (Politechnika Poznańska) i Justyna Śliwa (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. +78 kg

1. Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Advertisement

2. Martyna Nolewajka (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

3. Milena Gil (Politechnika Krakowska) i Oliwia Cebieniak (Akademia Nauk Stosowanych w Pile)

Mężczyźni

Kat. -60 kg

Advertisement

1. Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski)

2. Jakub Kubicki (Politechnika Poznańska)

3. Jakub Małolepszy (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) i Patryk Zawadzki (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Kat. -66 kg

Advertisement

1. Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska)

2. Jakub Pec (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Piotr Zender (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) i Jakub Biedrzycki (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kat. -73 kg

Advertisement

1. Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki)

2. Szymon Przybylski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

3. Filip Bieliński (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie) i Igor Matusiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. -81 kg

Advertisement

1. Konrad Szatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

2. Jakub Witkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Dominik Król (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Oskar Rogalski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. -90 kg

Advertisement

1. Dawid Mechowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

2. Dmitrij Janczylik (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

3. Aleksander Eiduks (Uniwersytet Warszawski) i Cezary Kotwicki (Politechnika Wrocławska)

Kat. -100 kg

Advertisement

1. Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

2. Filip Karczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) i Jakub Bogdaniuk (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie)

Kat. +100 kg

Advertisement

1. Grzegorz Teresiński (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

2. Michał Jackiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Albert Sowa i Wiktor Tworzydło (obaj Politechnika Warszawska)

Lista uczelni biorących udział w AMP w judo w Pile
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Lublinie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet SWPS w Warszawie
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

PŚ w skokach – Kubacki ósmy w Sapporo, wygrana Krafta

Published

on

By

Dawid Kubacki zajął ósme miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. Zwyciężył lider klasyfikacji generalnej PŚ Austriak Stefan Kraft.

Drugi był reprezentant gospodarzy Ryoyu Kobayashi, który prowadził po pierwszej serii. Trzecie miejsce wywalczył Niemiec Andreas Wellinger.

 

Kubacki zajął ósmą lokatę, najlepszą w sezonie. Na 12. pozycji został sklasyfikowany Kamil Stoch, a na 25. Aleksander Zniszczoł. Polak po pierwszej serii był dziewiąty, ale jego druga próba była gorsza. Awansu do finału nie wywalczyli 41. Klemens Murańska – 113 m oraz 45. Piotr Żyła – 107 m.

Advertisement

 

Kraft, który umocnił się na pozycji lidera PŚ, zanotował 39. wygraną w karierze i dziewiątą w sezonie, a po raz 111. znalazł się na podium konkursu PŚ. W Sapporo zrównał się w Adamem Małyszem i Kamilem Stochem w liczbie zwycięstw w konkursach PŚ. Teraz wszyscy trzej mają ich w dorobku po 39, ale o kolejne walczy już tylko dwójka.

 

W sobotę historyczny pucharowy punkt wywalczył natomiast 51-letni Noriaki Kasai, plasując się w zawodach na 30. pozycji. Japończyk jest pierwszym skoczkiem, który wystąpił w PŚ po ukończeniu “pięćdziesiątki”. To był jego 571. pucharowy start. Drugi w tym zestawieniu Szwajcar Simon Ammann ma 500 występów. Poprzednio w konkursie PŚ Kasai startował cztery lata temu, debiutował w cyklu w 1988 roku.

Advertisement

 

Po pierwszej serii w Sapporo prowadził Kobayashi po lądowaniu na 128,5 m. Japończyk o 1,7 pkt wyprzedzał Krafta – 129 m. Trzeci był Austriak Daniel Tschofenig – 129,5 m. Czwarty był Niemiec Andreas Wellinger – 127,5 m, a piąty Austriak Manuel Fettner – 127 m.

 

W ekipie biało-czerwonych najlepiej w pierwszej próbie wypadł Zniszczoł, był dziewiąty po skoku na odległość 123 m. Kubacki zajmował 11. miejsce – 122 m, a Stoch 17. – 118,5 m.

Advertisement

 

W finale Kubacki osiągnął 128 m i ostatecznie awansował na ósmą lokatę. Poprawił się także Stoch – skoczył 128,5 m i awansował o pięć pozycji. Jedynie Zniszczoł miał słabszy skok – tylko 117 m i spadł na 25. lokatę.

 

Natomiast Kraft w finale pokazał wszystkim rywalom, kto w tym sezonie “dzieli i rządzi” na skoczniach. Osiągnął 139 m, dostał doskonałe noty: pięć po 19,5 pkt i o 0,4 pkt wyprzedził mistrza olimpijskiego z Pekinu Kobayashiego, który lądował tylko o pół metra bliżej.

Advertisement

 

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Sapporo. Początek pierwszej serii o godz. 3 czasu polskiego, kwalifikacje o 1.30.

 

Wyniki:

 

Advertisement

1. Stefan Kraft (Austria) 263,0 (129,0 m/139,0 m)

2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 252,6 (128,5/138,5)

3. Andreas Wellinger (Niemcy) 256,9 (127,5/134,0)

4. Manuel Fettner (Austria) 254,6 (127,0/135,0)

Advertisement

5. Daniel Tschofenig (Austria) 250,1 (129,5/129,5)

6. Jan Hoerl (Austria) 243,2 (121,5/133,0)

7. Kristoffer Sundal (Norwegia) 234,2 (121,0/134,5)

8. Dawid Kubacki (Polska) 233,8 (122,0/128,0)

Advertisement

9. Peter Prevc (Słowenia) 231,1 (129,5/122,5)

10. Junshiro Koabayashi (Japonia) 230,3 (124,0/124,5)

12. Kamil Stoch (Polska) 223,5 (118,5/128,5)

Advertisement

25. Aleksander Zniszczoł (Polska) 203,8 (123,0/117,0)

41. Klemens Murańka (Polska) 79,9 (113,0)

45. Piotr Żyła (Polska) 71,0 (107,0)

 

Advertisement

Klasyfikacja generalna PŚ (po 19 z 32 zawodów)

 

1. Stefan Kraft (Austria) 1336 pkt

2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 1101

Advertisement

3. Andreas Wellinger (Niemcy) 1087

4. Jan Hoerl (Austria) 701

5. Pius Paschke (Niemcy) 572

6. Michael Hayboeck (Austria) 554

Advertisement

7. Karl Geiger (Niemcy) 551

8. Anze Lanisek (Słowenia) 550

9. Marius Lindvik (Norwegia) 544

10. Lovro Kos (Słowenia) 516

Advertisement

22. Aleksander Zniszczoł (Polska) 206

24. Piotr Żyła (Polska) 177

Dawid Kubacki (Polska) 177

Advertisement

27. Kamil Stoch (Polska) 122

41. Paweł Wąsek (Polska) 42

58. Maciej Kot (Polska) 4

 

Advertisement

Puchar Narodów:

 

1. Austria 4541 pkt

2. Niemcy 3564

Advertisement

3. Słowenia 2562

4. Norwegia 2080

5. Japonia 1896

6. Polska 1008

Advertisement

 

(PAP)

 

Advertisement

Continue Reading

Sport

Spływ z okazji 79 rocznicy powrotu Piły do Macierzy

Published

on

By

Pilscy wodniacy od bardzo wielu lat organizowali w okolicy 14 lutego zimowy spływ Gwdą. Bywały spływy kilkudniowe, z noclegiem w wagonach na stacji w Pile i balem wodniackim na nieistniejącej już przystani kajakowej.

Obecnie tradycję tą kontynuuje Klub Kajakowy PTTK GWDA w Pile w formie spływów jednodniowych, zakończonych ogniskiem.
W tym roku zapraszają na  spływ Gwdą  od Dobrzycy do Piły w dniu  10 lutego. Zgłoszenia do 5 lutego, wraz z drobnym wpisowym na transport osób i sprzętu oraz ogniskowe przyjemności. Pływanie z nami zimą jest naprawdę przyjemne i bezpieczne. Zapraszamy serdecznie.
Tegoroczny spływ jest kolejną imprezą uświetniającą obchody 70-lecia istnienia Oddziału PTTK w Pile im. Henryka Kamińskiego.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement