Connect with us

Sport

Piła: Akademickie Mistrzostwa Polski w judo

Published

on

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie wygrała klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski w judo, które w weekend zostały rozegrane w Pile. Zawodnicy stołecznej uczelni dziesięciokrotnie stawali na podium, a złote medale w najcięższych męskich kategoriach wagowych zdobyli Mateusz Krueger i Grzegorz Teresiński.

W tegorocznej edycji imprezy, organizowanej po raz piąty przez Akademię Nauk Stosowanych w Pile, wzięła udział rekordowa liczba blisko 300 judoczek oraz judoków z 50 uczelni i 87 klubów akademickich, którzy od soboty mierzyli się w siedmiu kategoriach wagowych. Na pilskich matach nie zabrakło jednych z najlepszych polskich zawodników. Na starcie mistrzostw w Wielkopolsce zjawiło się wielu aktualnych medalistów mistrzów Polski seniorów, a także uczestników mistrzostw Starego Kontynentu, letnich uniwersjad czy Pucharów Świata i Europy. Jak podkreślali zgodnie zgromadzeni, rywalizacja stała naprawdę na wysokim poziomie.

Wśród kobiet triumfowały dwie ubiegłoroczne medalistki. Nową akademicką mistrzynią Polski w kategorii do 48 kg została Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku), a powyżej 78 kg – Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). W finale kategorii do 52 kg zwyciężyła Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), pokonując po długiej i zaciętej walce ubiegłoroczną triumfatorkę Klaudię Cieślik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). Najlepsza w wadze do 57 kg była Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Swój trzeci w karierze złoty medal AMP w kategorii do 63 kg wywalczyła piąta przed rokiem Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). W rywalizacji do 78 kg zwyciężyła Paulina Muszyńska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). W lżejszej specjalności do 70 kg wygrała Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

Advertisement

Wszystkie walki były zacięte, do każdej walki trzeba było odpowiednio się przygotować. Razem z trenerem Łukaszem Mazurem staraliśmy się strategicznie rozplanować każdy element i sukcesywnie realizowaliśmy plan. Staram się zawsze w stu procentach skupić się na danym starciu i to przyniosło mi złoto – nie ukrywała radości Pontek. Jedno z dwóch trzecich miejsc w wadze do 70 kg zajęła obrończyni tytułu Martyna Brzynska (Akademia Nauk Stosowanych w Pile), zdobywając tym samym jeden z dwóch medali dla swojej uczelni. – Dwie pierwsze walki udało się zakończyć bardzo szybko, jednak trzecie starcie z Anną Dybą (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), która ostatecznie zdobyła srebro, było dla mnie bardzo wyczerpujące. Brąz bardzo mnie cieszy, bo był to trudny turniej – mówiła Brzynska.

W rywalizacji judoków doczekaliśmy się wielu świetnych walk. W najlżejszej kategorii (-60 kg) wygrał Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski). Z kolei w wadze do 66 kg zwyciężył Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska), a do 73 kg – Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki). – To był bardzo trudny turniej. Miałem trzy dogrywki, które bardzo mnie zmęczyły, tym bardziej zdobyte złoto cieszy jeszcze bardziej. Przede mną start w pucharze w Rybniku, dlatego pierwsze miejsce na podium podczas AMP w Pile daje dodatkową motywację – podsumował Pietras.

W kategorii do 81 kg wygrał Konrad Szatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), który w finale, po odklepanym duszeniu pokonał Jakuba Witkowskiego (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). W wadze do 90 kg najlepszy okazał się Dawid Mechowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). Z kolei w nowej dla siebie kategorii do 100 kg zwyciężył Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), poprzednio startujący w najcięższej wadze. Dla niego był to trzeci w karierze złoty medal AMP. Drugi w tej specjalności był Filip Karczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), a trzeci – ubiegłoroczny triumfator i multimedalista tych mistrzostw Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) oraz Jakub Bogdaniuk (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie).

Trudno ochłonąć po tak trudnych walkach. Najwięcej wysiłku wymagał ode mnie pojedynek z Oleksiejem, z którym dobrze znamy się od lat. Musiałem rozegrać to starcie technicznie, nie siłowo, ponieważ w tym elemencie jestem słabszy od niego. Przygotowałem kilka strategii. Nie dałem się ponieść emocjom, tylko trzymałem się wyznaczonego planu i udało się – podkreślił Krueger.

Advertisement

W kategorii powyżej 100 kg wygrał z kolei jego uczelniany kolega Grzegorz Teresiński, zeszłoroczny brązowy medalista MP seniorów, a podium uzupełnili inni zawodnicy ze stolicy.

Podczas AMP w judo w Pile wybrano również najlepszą drużynę. Złoto wywalczyła ekipa Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad AMP w judo w Pile objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerami mistrzostw byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Piła, Okręgowy Związek Judo w Poznaniu, Sady Dolina Noteci, Grapil (producent odzieży służbowej), Dom Wydawniczy REBIS oraz Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych – Wyrwa i Wspólnicy.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Advertisement

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w judo w Pile

Klasyfikacja generalna uczelni

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

2. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Advertisement

3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Kobiety

Kat. -48 kg

1. Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Advertisement

2. Oliwia Onysk (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) 

3. Kaja Gajdamakin (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Kinga Siedlich (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Kat. -52 kg

1. Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Advertisement

2. Klaudia Cieślik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

3. Marta Kuraś (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) i Anna Zakrzewska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Kat. -57 kg

1. Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Advertisement

2. Katarzyna Kolbusz (Akademia Górnośląska w Katowicach)

3. Karolina Pieńkowska (Uniwersytet Warszawski) i Alicja Myśliwiec (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Kat. -63 kg

1. Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Advertisement

2. Amelia Konfisz (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

3. Oliwia Wątorek (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) i Monika Wołoszyn (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kat. -70 kg

1. Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Advertisement

2. Anna Dyba (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

3. Agata Pałka (Uniwersytet Zielonogórski) i Martyna Brzynska (Akademia Nauk Stosowanych w Pile)

Kat. -78 kg

1. Paulina Muszyńska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Advertisement

2. Aleksandra Turek (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

3. Natalia Nowaczyk (Politechnika Poznańska) i Justyna Śliwa (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. +78 kg

1. Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Advertisement

2. Martyna Nolewajka (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

3. Milena Gil (Politechnika Krakowska) i Oliwia Cebieniak (Akademia Nauk Stosowanych w Pile)

Mężczyźni

Kat. -60 kg

Advertisement

1. Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski)

2. Jakub Kubicki (Politechnika Poznańska)

3. Jakub Małolepszy (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) i Patryk Zawadzki (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Kat. -66 kg

Advertisement

1. Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska)

2. Jakub Pec (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Piotr Zender (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) i Jakub Biedrzycki (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kat. -73 kg

Advertisement

1. Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki)

2. Szymon Przybylski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

3. Filip Bieliński (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie) i Igor Matusiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. -81 kg

Advertisement

1. Konrad Szatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

2. Jakub Witkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Dominik Król (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Oskar Rogalski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. -90 kg

Advertisement

1. Dawid Mechowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

2. Dmitrij Janczylik (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

3. Aleksander Eiduks (Uniwersytet Warszawski) i Cezary Kotwicki (Politechnika Wrocławska)

Kat. -100 kg

Advertisement

1. Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

2. Filip Karczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) i Jakub Bogdaniuk (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie)

Kat. +100 kg

Advertisement

1. Grzegorz Teresiński (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

2. Michał Jackiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Albert Sowa i Wiktor Tworzydło (obaj Politechnika Warszawska)

Lista uczelni biorących udział w AMP w judo w Pile
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Lublinie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet SWPS w Warszawie
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sport

Mistrzyni Świata w Nordic Walking mieszka w Gminie Wysoka

Published

on

By

fot. UMiG Wysoka

Nie wszyscy wiedzą, że w Gminie Wysoka mieszka Mistrzyni Świata w Nordic Walking.

21 czerwca 2024 r. Burmistrz Miasta i Gminy Wysoka Artur Kłysz wraz z Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Wysoka Stanisławem Grzybowskim złożyli gratulacje pani Lidii Serówce, mieszkance miejscowości Stare, która zdobyła Mistrzostwo Świata w Nordic Walking we Włoszech.

Pani Lidii życzymy jeszcze więcej sukcesów, a w szczególności zdrowia.

Advertisement
Continue Reading

Sport

Piłkarskie euro w PAP: korespondencje wideo, statystyki i reportaże z turnieju

Published

on

By

Odbiorcy serwisów Polskiej Agencji Prasowej dostaną korespondencje Macieja Białka i zdjęcia Leszka Szymańskiego – specjalnych wysłanników na piłkarski turniej w Niemczech. Nowością będą materiały wideo oraz programy Studia PAP. Dostarczymy też korespondencje o mistrzostwach z innych europejskich stolic.

W trakcie całego turnieju, a zwłaszcza po występach reprezentacji Polski, w serwisie PAP nie zabraknie opinii i komentarzy ekspertów, byłych piłkarzy czy trenerów. Regularnie będą się pojawiać materiały dokumentacyjne i statystyczne. W serwisie Infografika.pap.pl dostępne są statyczne i interaktywne grafiki związane z piłkarskimi mistrzostwami Europy.

Bezpośrednie korespondencje z Niemiec, w tym bazy polskich piłkarzy w Hanowerze i wszystkich meczów biało-czerwonych, przekazywać będzie Maciej Białek, który od lat z bliska śledzi poczynania polskich piłkarzy, a Euro 2024 to już jego ósmy duży turniej w roli specjalnego wysłannika” – podkreśla Paweł Puchalski, szef Działu Sportowego w PAP.

Advertisement

Podczas mistrzostw w telewizyjnym Studio PAP będziemy prowadzić Raport Specjalny Euro 2024. Gośćmi studia będą dziennikarze i piłkarscy eksperci. Pierwszy program, jeszcze przed rozpoczęciem turnieju – w piątek o 13.00. Gościem będzie Maciej Białek, który opowie o atmosferze w polskiej kadrze.

Także w kolejnych dniach odbiorcy serwisów PAP mogą liczyć na jego korespondencje w wersji tekstowej i wideo. Tych ostatnich spodziewamy się szczególnie w dniach po spotkaniach reprezentacji Polski.

Oprócz red. Białka o piłkarskim euro dla PAP będą pisać z Berlina Berenika Lemańczyk, a z Monachium Iwona Pałczyńska. Berlińskie mecze sfotografuje Marcin Bielecki – fotoreporter PAP ze Szczecina. O reakcjach uczestników turnieju w ich ojczystych krajach informować będą korespondenci Agencji pracujący w tych państwach.

Źródło informacji: PAP

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement