Connect with us

Polska i Świat

Kolejnych 10 figurek smoków na smoczym szlaku w Krakowie

Published

on

fot. PAP

Kolejnych 10 figurek smoków znalazło się na smoczym szlaku w Krakowie. Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpoczął w czwartek montaż rzeźb, które dołączą do ośmiu innych stojących już w charakterystycznych miejscach miasta. Stworzenie smoczego szlaku to jedno ze zwycięskich zadań Budżetu Obywatelskiego.

Zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców mierzące od ok. 35 do 50 cm figurki smoków, ustawiane w charakterystycznych punktach Krakowa, mają nie tylko zdobić miasto, ale również opowiadać jego historię poprzez sztukę.

 

W czwartek rano jako pierwszy zamontowany został Smok Astronom na ul. Mikołaja Kopernika 27 przed wejściem do Ogrodu Botanicznego. Potem kolejne smoki zajęły swoje miejsce w strategicznych lokalizacjach.

Advertisement

 

Przy skwerze Zbigniewa Brzezińskiego stanął Smok Sportowiec, a na zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki można spotkać Smoka z Literą K. Nieopodal kościoła św. Mikołaja umieszczono Smoka z Metrem, a przy ulicy Rakowickiej, blisko Muzeum Fotografii zwiedzający znajdą Smoka Fotografa.

 

Przed Katedrą Kliniki Chirurgii Collegium Medicum UJ stanął Smok Lekarz, na rondzie Mogilskim przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków zamontowano postać Smoka Żołnierza CK, a przy kładce o. Bernatka – Smoka Romantyka.

Advertisement

 

Dodatkowo krakowianie i goście miasta będą mogli spotkać Smoka Emausowego naprzeciwko klasztoru sióstr Norbertanek oraz Smoka Lajkonika na skwerze Konika Zwierzynieckiego. Instalacja tych figurek zaplanowana jest na późniejszy termin, ponieważ w rejonie ul. Kościuszki trwają teraz prace remontowe.

 

Nowe rzeźby dołączyły do wcześniej ustawionych postaci. Są to: Smok Filmowiec (al. Krasińskiego), Smok Geodeta (al. Dembowskiego), Smok Malarz (pl. Axentowicza), Smok Turysta (park Bednarskiego), Smok Wodny (pl. na Groblach), Smok z Latawcem (park Jordana), Smok z Mapą (park Krakowski), Smok Kazimierz (ul. Podgórska).

Advertisement

 

Krakowski smoczy szlak to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby pojawiły się pod koniec listopada zeszłego roku w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Ich postumenty wyposażono w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.

 

Pomysłodawcami projektu smoczych figur są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Ich zdaniem to przedsięwzięcie nie tylko upiększa miasto, ale również wzbogaca kulturalny krajobraz Krakowa, przyciągając uwagę i zachęcając do zwiedzania mniej znanych zakątków.

Advertisement

 

W przeciwieństwie do swojego protoplasty stojącego przy Smoczej Jamie pod Wawelem od 1972 r. małe smoki nie zieją ogniem.

 

„Smoki wcielające się w różne postaci związane z konkretnym miejscem Krakowa nie są groźne ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Nie zioną ogniem i nie są też zainteresowane spożywaniem ludzi. Za to wyznaczają rytm zwiedzania miasta, prowadząc przez miejsca godne zobaczenia i odwiedzenia” – zachęca krakowski magistrat.

 

Advertisement

Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekty figur przygotowali rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. (PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

W pierwszy dzień szkoły wpadli z narkotykami

Published

on

By

fot. KPP w Szamotułach

Policjanci z Szamotuł (Wielkopolska) zatrzymali dwóch nastolatków, którzy mieli przy sobie narkotyki. Teraz odpowiedzą za to przed sądem rodzinnym.

W poniedziałek, 2 września 2024 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci pilnowali bezpieczeństwa w rejonie szkół. Tuż po godzinie 10.00, funkcjonariusze z Szamotuł zwrócili uwagę na dwóch nastolatków. Mundurowi spotkali nieletnich w krótkim czasie w rejonie dwóch szkół, co wydało im się podejrzane. Gdy policjanci kilka razy mijali ich radiowozem, ci dziwnie się zachowywali.

– Jak się okazało, 15-latkowie posiadali przy sobie tzw. „kryształ ”. Obaj zostali zatrzymani. Wstępne badania potwierdziły, że jest to metamfetamina. Chłopcy zostali  przesłuchani – informuje mł. asp. Ewelina Grzeszkowiak z KPP w Szamotułach.

Policjanci przedstawili im zarzuty dotyczące posiadania substancji psychotropowych. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie rodzinnym, który zdecyduje o ich dalszym losie.

Policjanci apelują do rodziców o szczególną czujność i baczne obserwowanie swoich nastoletnich pociech.

Advertisement

Continue Reading

Polska i Świat

Co kryje studnia na Zamku Krzyżackim w Człuchowie?

Published

on

By

fot. Miasto Człuchów

W Człuchowie zakończono kolejny sezon prac archeologicznych na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego, gdzie naukowcy kontynuowali badania odkrytej kilka lat temu studni. Tegoroczne prace skupiły się na wnętrzu studni, do której udało się zejść na głębokość 11 metrów.

Jednym z najbardziej interesujących znalezisk było XVII-wieczne nosidło do zaprawy murarskiej, wypełnione zaprawą wapienną. Niestety, ze względu na zły stan przedmiotu, nie jest możliwa jego konserwacja ani późniejsza ekspozycja. Odkrycie to świadczy jednak o wcześniejszych remontach studni. W jej wnętrzu odnaleziono także fragmenty ceramiki, resztki przedmiotów codziennego użytku oraz monety z różnych okresów.

Jednorazowe zasypanie studni

Badania potwierdzają, że odnaleziony materiał pochodzi głównie z XVII wieku i był efektem jednorazowego zasypania studni.

– Cały czas jesteśmy w zasypie XVII-wiecznym. Materiał, który odnajdujemy, jest na całej głębokości studni prawie taki sam, co pokazuje, że zasypanie studni było procesem jednorazowym – tłumaczy Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania.

Badania archeologiczne studni na zamku w Człuchowie – sierpień 2024

Starsze znaleziska

Mimo dominacji XVII-wiecznych przedmiotów, archeolodzy odnaleźli również starsze artefakty, w tym zabytki z XVI wieku, a nawet monety datowane na XV wiek. Warstwy ziemi w studni były przemieszane z różnymi odpadami, które w tamtych czasach uważano za śmieci.

Badania archeologiczne studni na zamku w Człuchowie – sierpień 2024

Ekspozycja w Muzeum Regionalnym

Wszystkie wartościowe znaleziska zostaną poddane konserwacji, a następnie trafią na wystawę w Muzeum Regionalnym w Człuchowie, gdzie będzie można podziwiać efekty tegorocznych odkryć.

Advertisement
Continue Reading