Connect with us

Polityka

Wielkopolska ma nowego wojewodę

Published

on

Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska. Premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołał z dniem 28 grudnia 2023 r. Agatę Sobczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego. Jest ona pierwszą kobietą obejmującą to stanowisko.

W swój pierwszy dzień pracy nowa przedstawicielka rządu w województwie wielkopolskim przyjechała do pracy autobusem. Jak sama mówi sprawy ekologii i ochrony środowiska są jej szczególnie bliskie. Podczas konferencji prasowej przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Agata Sobczyk mówiła o swoich planach i priorytetach, jakie wyznacza jako przedstawicielka rządu w województwie wielkopolskim.

Chcę państwa zapewnić, że będzie to urząd otwarty, przyjazny dla wszystkich obywateli i obywatelek, niezależnie od ich poglądów – mówiła wojewoda. – W swojej dotychczasowej pracy stawiałam zawsze na relacje i na zespół. Będzie to niezmiennie mój model pracy w tym miejscu jako wojewoda, czyli reprezentantka naszego rządu – dodała.

Advertisement

Wojewoda podkreśliła, że w ramach pełnionej funkcji będzie stawiać przede wszystkim na relacje z samorządem, z organizacjami samorządowymi, z reprezentantami kultury, biznesu oraz oświaty. Jej celem jest również wniesienie do urzędu empatycznej perspektywy. Jak sama podkreśla, jako przewodniczącą Stowarzyszenia Polska 2050 w Poznaniu i w Wielkopolsce przez ostatnie lata była blisko zwykłych spraw ludzi, stąd ta empatia jest dla niej szczególnie ważna.

Zapewnienie Wielkopolankom i Wielkopolanom harmonii społecznej, spokoju i przede wszystkim bezpieczeństwa będzie dla mnie i mojego zespołu najważniejszą misją, jak również dla urzędników pracujących w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim – mówi wojewoda Agata Sobczyk.

Nowa wojewoda urodziła się w Gostyniu, następnie mieszkała w Skórzewie, a aktualnie w Poznaniu. Z wykształcenia jest ekonomistką. Uzyskała tytuł licencjata z zarządzania przedsiębiorstwami, a następnie kontynuowała studia magisterskie z biznesu międzynarodowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uzyskała także dyplom z zakresu zarządzania (Diploma of Management) uzyskany w City Institute w Sydney w Australii. Dotychczas pracowała w placówkach dyplomatycznych w Sydney oraz w Dublinie. Zajmowała się również tworzeniem strategii rozwoju polskich firm na rynkach niemieckimi i brytyjskim w amerykańskim e-commerce. Po powrocie do Polski poświęciła się pracy społecznej jako liderka Stowarzyszenia Polska 2050 w Poznaniu, w którym tworzyła i kierowała zespołami dla wspólnych inicjatyw społecznych, ekologicznych i politycznych.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Ryszardowi Czarneckiemu

Published

on

By

Prokuratura Okręgowa w Zamościu (woj. lubelskie) wydała w środę postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu europosłowi Ryszardowi Czarneckiego. Wezwie go również na przesłuchanie w charakterze podejrzanego – poinformował PAP rzecznik prokuratury Rafał Kawalec. Śledczy nie podają konkretnego terminu.

Prok. Kawalec poinformował PAP, że w środę wydano postanowienie o postawieniu zarzutów Ryszardowi Czarneckiemu. „Skierowane zostanie do niego wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego” – zapowiedział.

 

Śledczy nie podają dokładnego terminu przesłuchania. „Liczymy na to, że stawi się w prokuraturze, tak jak sam w wypowiedziach publicznych to sygnalizuje” – dodał. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Aktywny Maluch i Aktywna Kultura: programy wsparcia dla samorządów i nie tylko

Published

on

By

W piątkowe popołudnie odbyła się konferencja w Złotowie zorganizowana przez Posła RP Henryka Szopińskiego.

Omówiono dwa kluczowe programy wsparcia: Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 “Aktywny Maluch” 2022–2029 oraz Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych.

Henryk Szopiński podkreślił, że programy te mają na celu wspólne dobro mieszkańców. “Aktywny Maluch” jest częścią nowej rządowej koncepcji wsparcia rodziców z małymi dziećmi, natomiast drugi program ma wzmocnić sektor kultury i przemysłów kreatywnych.

Rozwój Instytucji Opieki nad Dziećmi

Dzięki programowi “Aktywny Maluch”, który dysponuje budżetem 6,5 mld zł, mogą powstać nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Obecnie aż 40% gmin w Polsce nie posiada żadnej formy opieki dla najmłodszych. Burmistrz Złotowa, Jakub Pieniążkowski, oraz Wójt Gminy Złotów, Piotr Lach, wskazali na brak publicznych żłobków w ich regionie. Natomiast w Gminie Zakrzewo, jak podkreślił Wójt Marek Buława, powstaje nowy żłobek przy istniejącym przedszkolu publicznym.

Advertisement

Wspieranie Kultury i Przemysłów Kreatywnych

Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych ma na celu zapobieganie długoterminowym negatywnym skutkom pandemii COVID-19 oraz promowanie zielonej i cyfrowej transformacji. Budżet programu wynosi 130 mln zł, a środki przeznaczone są na projekty w takich segmentach jak sztuki wizualne, muzyka, teatr, taniec, muzealnictwo i kultura ludowa.

Ewa Brożek, Zastępca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce, zaznaczyła, że dotacje umożliwią realizację projektów związanych z cyfryzacją i ekologią. Arkadiusz Porbes, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce, oraz Ilona Sawczuk-Kruk, Dyrektor CUW w Jastrowiu, wyrazili zadowolenie z rozpoczęcia wdrażania finansowania.

Podsumowanie i Wnioski

Poseł Henryk Szopiński podkreślił, że dofinansowanie dotyczy zadań realizowanych maksymalnie przez 2 lata, a w przypadku gmin – 3 lata. Wnioski można składać do końca czerwca, a wyniki poznamy pod koniec lipca. Kolejna tura naboru trwa od lipca do końca września. Ważne jest, że nie jest wymagany wkład własny.

W konferencji udział wzięli m.in.:

Advertisement
  • Jakub Pieniążkowski – Burmistrz Złotowa
  • Piotr Lach – Wójt Gminy Złotów
  • Robert Biskupiak – Burmistrz Łobżenicy
  • Alicja Wenda – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łobżenicy
  • Marek Buława – Wójt Gminy Zakrzewo
  • Anna Ziarnek – Zastępca Burmistrza Okonka
  • Ewa Brożek – Zastępca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce
  • Ilona Sawczuk-Kruk – Dyrektor CUW w Jastrowiu
  • Arkadiusz Porbes – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce
  • Arkadiusz Michalski – Burmistrz Krajenki
  • Tomasz Michalski – Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Złotowie

Continue Reading