Connect with us

Polityka

Prezes PSL: chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi

Published

on

fot. PAP

Chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi; Trzecia Droga się sprawdziła, jedziemy dalej Trzecią Drogą – powiedział w sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL, że jego partia przygotowuje się do wyborów samorządowych, które “zdecydują o Polsce lokalnej”.

 

“Odwzajemniamy to, co powiedział tydzień temu Szymon Hołownia na kongresie Polski 2050 – tak, Trzecia Droga się sprawdziła, jedziemy dalej Trzecią Drogą” – mówił.

Advertisement

 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, “ta decyzja zmieniła Polskę”. “Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS – to hasło jest dalej aktualne w wielu sejmikach, w wielu województwach” – ocenił.

 

Dodał, że “warto wybrać sprawdzonych samorządowców”. “Powołaliśmy zespół, w którego składzie jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, jest (wicemarszałek Sejmu) Piotr Zgorzelski i europoseł Adam Jarubas, który będzie koordynował działania związane z przygotowaniem i startem za chwilę, bo po Nowym Roku, kampanii samorządowej” – poinformował prezes PSL.

Advertisement

 

“Chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi. Przygotowujemy się do wyborów samorządowych. Projekt Trzeciej Drogi się sprawdził” – mówił.

 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, nadchodzące wybory są “trochę inne”. “Nawet skład kandydatów i obszerność list kandydatów jest inna (…), mniej osób możemy umieścić na listach. W strukturze koalicji rządowej, gdzie są cztery partie, byłyby trudności, żeby pomieścili się wszyscy. A ta formuła Trzeciej Drogi się sprawdziła, warto ją kontynuować” – ocenił.

Advertisement

 

Polityk mówił o tym, że jego formacja w nowym rządzie bierze odpowiedzialność za obronność, rolnictwo, infrastrukturę oraz rozwój i technologię. “To są wielkie obszary odpowiedzialności dotyczące bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, żywieniowego” – ocenił.

 

“Kontynuujemy wdrażanie naszego programu ogłoszonego w expose przez pana premiera Tuska, programu całego rządu” – podkreślił Kosiniak-Kamysz i przypomniał, że w piątek w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o przekazaniu 5 mld euro dla Polski – a wizytę premiera nazwał sukcesem.

Advertisement

 

Jak dodał, spełnione zostaną obiecane 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli, ale również 20-procentowe podwyżki w sferze usług publicznych od nowego roku. “Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej” – przekazał. “A 30-procentowe podwyżki dotyczą szkół – tam, gdzie są szkoły wojskowe, uczelnie wyższe, akademie wojskowe, gdzie też te podwyżki będą” – dodał. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zakrzewie

Published

on

By

fot. Marek Borawski / KPRP

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Zakrzewie w pow. złotowskim. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu.

 

Prezydent przekazał order na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, podczas dzisiejszej uroczystości przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Advertisement

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi księdza doktora Bolesława Domańskiego dla polskiej społeczności oraz kultywowania polskiej wiary, kultury i tradycji.

– Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że księdzu Domańskiemu udało się zbudować i oddać do użytkowania w ręce polskiej wspólnoty Dom Polski. Doprowadził także do powstania Związku Polaków w Niemczech.

Advertisement

 

-Dziś szacuje się, ze w Niemczech jest 900 tysięcy Polaków i 2 miliony tych, którzy mają polskie korzenie. Jest to druga co do wielkości mniejszość w Niemczech. Problem w tym, że do dzisiaj przez Niemcy nie uznana i nie ciesząca się wszystkimi prawami, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym powinny przysługiwać mniejszości – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent, przekazane dzisiaj odznaczenie to „symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej nie tylko dla księdza patrona, ale dla wszystkich Polaków, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, którzy potrafili polskość tutaj zachować”.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Najazd polityków do Piły: Ewa Kopacz i Krzysztof Bosak odwiedzają miasto

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj Piła stała się miejscem intensywnej aktywności politycznej. Miasto odwiedziły dwie znaczące postacie polskiej sceny politycznej: Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Była premier na pilskim Targowisku

Ewa Kopacz w Pile

Pierwsza do Piły przybyła Ewa Kopacz, kandydatka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej wizyta miała miejsce na Targowisku Miejskim, gdzie miała okazję spotkać się z mieszkańcami miasta. Rozmawiała z nimi na temat lokalnych problemów oraz proponowanych rozwiązań na szczeblu europejskim. Kopacz podkreślała znaczenie aktywności obywatelskiej i zachęcała do udziału w nadchodzących wyborach. Później spotkała się w Regionalnym Centrum Kultury z dziećmi.

Lider Konfederacji na wiecu w Pile

Następnie, kilka godzin później, Piłę odwiedził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. Jego spotkanie z sympatykami miało formę wiecu wyborczego na pl. Zwycięstwa. Bosak przedstawił program swojej partii, kładąc nacisk na suwerenność Polski oraz konieczność zmian w polityce gospodarczej. Skrytykował też KPO. Zachęcał też do głosowania na Konfederację jako alternatywę dla obecnego układu politycznego.

Te dwie wizyty pokazują, jak ważnym miejscem na mapie wyborczej jest Piła. Politycy różnych ugrupowań starają się dotrzeć do lokalnych społeczności, aby przedstawić swoje programy i przekonać do swoich wizji przyszłości Polski.  Już w najbliższy wtorek w Zakrzewie będzie Prezydent RP  Andrzej Duda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement