Connect with us

Polityka

Prezes PSL: chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi

Published

on

fot. PAP

Chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi; Trzecia Droga się sprawdziła, jedziemy dalej Trzecią Drogą – powiedział w sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL, że jego partia przygotowuje się do wyborów samorządowych, które “zdecydują o Polsce lokalnej”.

 

“Odwzajemniamy to, co powiedział tydzień temu Szymon Hołownia na kongresie Polski 2050 – tak, Trzecia Droga się sprawdziła, jedziemy dalej Trzecią Drogą” – mówił.

Advertisement

 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, “ta decyzja zmieniła Polskę”. “Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS – to hasło jest dalej aktualne w wielu sejmikach, w wielu województwach” – ocenił.

 

Dodał, że “warto wybrać sprawdzonych samorządowców”. “Powołaliśmy zespół, w którego składzie jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, jest (wicemarszałek Sejmu) Piotr Zgorzelski i europoseł Adam Jarubas, który będzie koordynował działania związane z przygotowaniem i startem za chwilę, bo po Nowym Roku, kampanii samorządowej” – poinformował prezes PSL.

Advertisement

 

“Chcemy wspólnie z Polską 2050 kontynuować projekt Trzeciej Drogi. Przygotowujemy się do wyborów samorządowych. Projekt Trzeciej Drogi się sprawdził” – mówił.

 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, nadchodzące wybory są “trochę inne”. “Nawet skład kandydatów i obszerność list kandydatów jest inna (…), mniej osób możemy umieścić na listach. W strukturze koalicji rządowej, gdzie są cztery partie, byłyby trudności, żeby pomieścili się wszyscy. A ta formuła Trzeciej Drogi się sprawdziła, warto ją kontynuować” – ocenił.

Advertisement

 

Polityk mówił o tym, że jego formacja w nowym rządzie bierze odpowiedzialność za obronność, rolnictwo, infrastrukturę oraz rozwój i technologię. “To są wielkie obszary odpowiedzialności dotyczące bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, żywieniowego” – ocenił.

 

“Kontynuujemy wdrażanie naszego programu ogłoszonego w expose przez pana premiera Tuska, programu całego rządu” – podkreślił Kosiniak-Kamysz i przypomniał, że w piątek w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o przekazaniu 5 mld euro dla Polski – a wizytę premiera nazwał sukcesem.

Advertisement

 

Jak dodał, spełnione zostaną obiecane 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli, ale również 20-procentowe podwyżki w sferze usług publicznych od nowego roku. “Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej” – przekazał. “A 30-procentowe podwyżki dotyczą szkół – tam, gdzie są szkoły wojskowe, uczelnie wyższe, akademie wojskowe, gdzie też te podwyżki będą” – dodał. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

W poniedziałek mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych

Published

on

By

fot. PAP

W poniedziałek o godz. 16.00 mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych. Każda lista kandydatów musi być poparta przez odpowiednią liczbę wyborców.

Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie do 20 tys. mieszkańców, musi zebrać co najmniej 25 podpisów. Co najmniej 150 podpisów musi zostać zebrane w gminach powyżej 20 tys. mieszańców oraz w dzielnicach Warszawy, aby zarejestrować listę. W przypadku wyborów do rad powiatów każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a w wyborach do sejmików wojewódzkich – podpisami co najmniej 300 wyborców.

 

Każdy wyborca ma prawo poprzeć dowolną liczbę list kandydatów, ale zgłaszanych tylko na terenie jednostki samorządu, w której mieszka. Jeśli to lista kandydatów do rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa, wyborca musi być mieszkańcem odpowiednio tych samych: gminy, powiatu, czy województwa.

Advertisement

 

Po dokonaniu zgłoszenia, niemożliwe jest uzupełnienie listy o nazwiska kandydatów lub zmiany kandydatów, albo ich kolejności na liście.

 

Kandydaci na radnych muszą spełnić określone warunki. Startować mogą osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne. W wyborach do rad gmin mogą startować obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego albo obywatele Wielkiej Brytanii.

Advertisement

 

Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

 

Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Przepisy zabraniają jednoczesnego startowania np. do rady gminy i rady powiatu. Kandydaci na radnego gminy mogą startować jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli kandydat zostanie wybrany na radnego gminy i wójta, mandat radnego automatycznie wygasa.

Advertisement

 

W wyborach samorządowych obowiązują parytety na listach wyborczych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na liście w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, powiatów, dzielnic Warszawy oraz sejmików wojewódzkich muszą stanowić co najmniej 35 proc. miejsc.

 

Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca o godz. 16.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Krzysztof Paszyk: za kilka dni zarejestrujemy komitet wyborczy Trzecia Droga

Published

on

By

fot. PAP

Kilka dni dzieli nas od rejestracji koalicyjnego komitetu wyborczego Trzecia Droga w wyborach samorządowych – powiedział szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Przypomnijmy, że 11 stycznia liderzy Polski 2050 i PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia poinformowali, że ich formacje utworzą wspólny komitet wyborczy na wybory samorządowe, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast odbędzie się 21 kwietnia. Termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa 12 lutego.

 

Paszyk powiedział PAP, że nazwa koalicyjnego komitetu Trzeciej Drogi na wybory samorządowe będzie tożsama z tą, która była jesienią ubiegłego roku na wybory parlamentarne. “A, więc koalicyjny komitet wyborczy Trzecia Droga” – powiedział poseł Stronnictwa.

Advertisement

 

Pytany, kiedy ten komitet zostanie zarejestrowany Paszyk odparł, że “dzieli nas od tego kilka dni”. Na pytanie, kto stanie na czele tego komitetu, polityk przekazał, że będzie to wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas.

 

“To będzie pewnie formuła podobna, jak w wyborach parlamentarnych, że będziemy jednym komitetem, natomiast technicznie PSL będzie swoich kandydatów obsługiwało, a Polska 2050 swoich. Jest to jeszcze przedmiotem ostatnich ustaleń. Na pewno to za chwilę przekażemy” – zaznaczył Paszyk. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement