“Narodowe Czytanie” 2024. Jaka lektura w tym roku?
Akcja “Narodowe Czytanie” weszła już na dobre do wrześniowych imprez w całej Polsce. Odbywa się ono pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
03.09.2024 15:14
Tym razem lekturą Narodowego Czytania będzie “Kordian” Juliusza Słowackiego, dramat romantyczny napisany w 1833 roku w Genewie, wydany anonimowo w Paryżu w 1834 roku.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano “Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. 2023 roku wspólnie czytaliśmy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Gdzie Narodowe Czytanie w Pile?
W Pile Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 7 września o godz. 17.00 w ogrodach Muzeum Stanisława Staszica. Każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat.
Ania Broda – autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Niegdyś związana z Teatrem Węgajty – tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. A jej biały głos wybrzmiewa w pełnej mocy. Na polskim rynku muzycznym – wyjątkowa i magiczna. W jej muzyce brzmi lira korbowa, kalimba, drumla i cymbały. Ale też i fortepian. Jazzowo – folkowe instrumentarium, pod-różne inspiracje, jednym słowem twórczość.
Jest autorką 4 płyt solowych – w tym jednej dla dzieci, choć nagrała ich jeszcze więcej – razem z Kapelą Brodów. Komponuje i wykonuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, animacji, słuchowisk radiowych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, jazzową, tradycyjną oraz eksperymentalną.