Najbardziej realistyczne Misterium Męki Pańskiej odbywa się w północnej Wielkopolsce
Już od ponad 40 lat w maleńkiej Górce Klasztornej koło Łobżenicy odbywa się Misterium Męki Pańskiej. W scenach sprzed ponad 2000 lat występują miejscowi rolnicy, a w rolę Jezusa wciela się jeden z księży MSF.
Góreckie Misterium ma już 41 lat
Na pomysł odgrywania Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej wpadł ks. Jan Czekała. Od tej pory, bez względu na pogodę, odrywane są sceny Ostatniej Wieczerzy, Ogrodu Oliwnego, Rozprawy u Kajfasza, Poncjusza Piłata aż w końcu bardzo realistyczna scena biczowania i ukrzyżowania Jezusa na Golgocie. W scenach występuje około stu miejscowych rolników, a w rolę Jezusa tradycyjnie wciela się jeden z księży MSF.
Faktycznie jestem takim można powiedzieć weteranem. Gram w Misterium od samego początku. Nigdy go nie opuściłem. Moja rola, to rola Kajfasza. Jest bardzo rozbudowana, ale z biegiem lat nie potrzebują nawet prób przed Misterium
Rekordowe lata 90-te i początek XXI wieku
Najwięcej pielgrzymów z całej Polski przybywało do Górki Klasztornej w pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku i na początku wieku XXI. Wtedy góreckie misterium gromadziło co roku ponad 50 tysięcy pielgrzymów.
Akcja rozgrywa się na terenie całego sanktuarium
Akcja misterium rozgrywa się na Placu Objawienia, gdzie w 1078 roku ukazała się Matka Boska. Najpierw widzimy scenę zdrady Judasza ( w tej roli Michał Daniel). Kolejna scena odbywa się na głównej scenie, gdzie apostołowie wraz z Chrystusem spożywają ostatnią wieczerzę. Po lewej stronie od bramy prowadzącej do Gaju wznosi się niewielki nasyp – Góra Oliwna. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Poncjusza Piłata. Po lewej stronie sceny głównej znajduje się pałac Heroda, a po prawej Sanhedryn i siedziba Kajfasza. Golgotę umieszczono kilkaset metrów od Placu Objawienia. Żeby się tam dostać aktorzy wraz z widzami przebywają drogę krzyżowa przez Gaj Górecki. Misterium kończy się sceną, gdy Jezus umiera na krzyżu.
Jestem tutaj, każdego roku od wielu lat. Można powiedzieć, że nie wyobrażam sobie, aby przed Świętami Wielkanocnymi, nie uczestniczyć w tym Misterium. To takie rekolekcje i przygotowanie do świąt.
W tym roku Misterium Męki Pańskiej zostanie wystawione jeszcze 12 i 13 kwietnia. Zaczyna się uroczystą Mszą Świętą na Pl. Objawienia o godz. 14.00. Zakończenie przedstawienia pasyjnego około 17.30.
Obserwuj nas w GOOGLE NEWS