KulturaMachalica przeczyta poezję miłosną Stanisława Barańczaka

Machalica przeczyta poezję miłosną Stanisława Barańczaka

10 września o godzinie 19.00 w RCK w Pile aktor Aleksander Machalica będzie czytał poezję miłosna Stanisława Barańczaka. Aktorowi będzie towarzyszył gitarzysta. Już dzisiaj zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie kulturalne.

Machalica przeczyta  poezję miłosną Stanisława Barańczaka

Aleksander Machalica zadebiutował na scenie w 1975 roku w roli tytułowej w Kowalu Gustawa Morcinka w reżyserii Jerzego Zitzmana w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej. Następnie występował w takich teatrach jak: Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 1989 roku jest aktorem Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie obecnie występuje w takich przedstawieniach jak: „Pan Tadeusz” (reż. M. Grabowski), „Ambona ludu” i „Asymilacja” (reż. P. Kruszczyński), „Obwód głowy” (reż. Z. Brzoza). Na dużym ekranie publiczność mogła go zobaczyć w takich obrazach jak: „Zabij mnie glino” (reż. J. Bromski), „Vinci” i „Volta” (reż. J. Machulski). Na koncie ma udział w licznych serialach, takich jak: „07 zgłoś się”, „Samo życie”, „Złotopolscy”, „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Lekarze”, „Artyści” czy „Blondynka”. W 1997 roku otrzymał Srebrną Maskę, przyznawaną przez Lożę Patronów Teatru Nowego w Poznaniu za role: Algiero w „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego w reż. K. Babickiego, Camilla w „Zimowej opowieści” Williama Shakespeare’a w reż. K. Warlikowskiego oraz za monodram „Ojciec” według Antona Czechowa.

Stanisław Barańczak (ur. w 1946 r., zm. w 2014 roku w USA) – poeta, krytyk literacki, tłumacz, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz  Komitetu Obrony Robotników. Za swoją twórczość i dokonania otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W 2015 roku Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zainicjowali Poznańską Nagrodę Literacką, której częścią jest Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Wysokość stypendium wynosi 40 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie