Machalica przeczyta poezję miłosną Stanisława Barańczaka
10 września o godzinie 19.00 w RCK w Pile aktor Aleksander Machalica będzie czytał poezję miłosna Stanisława Barańczaka. Aktorowi będzie towarzyszył gitarzysta. Już dzisiaj zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie kulturalne.
Aleksander Machalica zadebiutował na scenie w 1975 roku w roli tytułowej w Kowalu Gustawa Morcinka w reżyserii Jerzego Zitzmana w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej. Następnie występował w takich teatrach jak: Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 1989 roku jest aktorem Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie obecnie występuje w takich przedstawieniach jak: „Pan Tadeusz” (reż. M. Grabowski), „Ambona ludu” i „Asymilacja” (reż. P. Kruszczyński), „Obwód głowy” (reż. Z. Brzoza). Na dużym ekranie publiczność mogła go zobaczyć w takich obrazach jak: „Zabij mnie glino” (reż. J. Bromski), „Vinci” i „Volta” (reż. J. Machulski). Na koncie ma udział w licznych serialach, takich jak: „07 zgłoś się”, „Samo życie”, „Złotopolscy”, „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Lekarze”, „Artyści” czy „Blondynka”. W 1997 roku otrzymał Srebrną Maskę, przyznawaną przez Lożę Patronów Teatru Nowego w Poznaniu za role: Algiero w „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego w reż. K. Babickiego, Camilla w „Zimowej opowieści” Williama Shakespeare’a w reż. K. Warlikowskiego oraz za monodram „Ojciec” według Antona Czechowa.
Stanisław Barańczak (ur. w 1946 r., zm. w 2014 roku w USA) – poeta, krytyk literacki, tłumacz, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Za swoją twórczość i dokonania otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W 2015 roku Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zainicjowali Poznańską Nagrodę Literacką, której częścią jest Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Wysokość stypendium wynosi 40 tys. zł.