KulturaZapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły

Zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły

Zapraszamy na wystawę fotografii legendarnego pilskiego fotografa Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja Zaranka. Na wystawie w pilskim BWA znajdzie się ponad 300 fotografii.

Zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły
Redakcja 7dni Piła

Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku. W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.

BWA w Pile 27 października (piątek) o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż tej ekspozycji.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego, czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Fotografie wystawy „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie – konferencja popularno-naukowa pt: „Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”, której gościem będzie Andrzej Zaranek, jeden z autorów fotografii, syn legendarnego fotografa, twórcy „archiwum ruin” Piły, Romana Zaranka.

O Pile na przestrzeni lat opowie także Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności. Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jak powstawało z powojennych gruzów.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

Wystawa jest częścią realizowanego zadania pn: “Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wybrane dla Ciebie