Książka “Nasza Historia ZNTK w Pile 1908- 2008” już wydana
Na pilskim rynku wydawniczym pojawiła się unikatowa książka pt. „Nasza Historia ZNTK w Pile 1908-2008”, która przedstawia bogatą historię zakładów i pracowników, którzy budowali kolejarską historię Piły i powiatu pilskiego. Do książki dołączona jest jeszcze płyta CD, na której znajduje się dodatkowo 2000 archiwalnych zdjęć i filmów.

Autorem książki jest Piotr Serówka, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile oraz grupa jego byłych współpracowników.
Starosta dziękuje za pomoc Marii Bochan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piły, które wydało książkę.

Dlaczego książka jest wyjątkowa?Spisano w niej ponad 100-letnią historię Zakładów, które wpłynęły na rozwój Piły i regionu. W obu okresach – niemieckim przed II wojną światową i polskim, w czasach powojennych – miały one ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, ukształtowały kolejarską historię Piły. Przez cały okres istnienia należały do najważniejszych przedsiębiorstw w Pile.
Autor książki, Piotr Serówka i jego współpracownicy przedstawili przemiany zachodzące w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na przestrzeni lat, opisali budowanie ich potencjału i marki, całą sferę socjalną, wreszcie tysiące osób, które przewinęły się przez to przedsiębiorstwo.
W książce opisano również ciekawą historię ludzi i ZNTK w latach 80., kiedy powstała Solidarność i po roku 1989 – przemian gospodarczych i ustrojowych.
Autorom należą się ogromne słowa uznania. Historię ZNTK spisali bardzo rzetelnie, a oparli ją na archiwalnych dokumentach, zarówno zakładowych, jak i swoich prywatnych, na rozmowach z pracownikami, na własnych wspomnieniach. Jest do tego bogato opatrzona zdjęciami, które pochodzą z kroniki zakładowej, jak i zbiorów prywatnych.
Promocja książki odbyła się w nieprzypadkowym miejscu – dawnej hali ZNTK, przy ul. Warsztatowej w Pile. Zostały w niej już nieliczne ślady po byłych Zakładach, choć takie miejsca byli pracownicy darzą jeszcze ogromny sentymentem.
Zespół Redakcyjny, który pomagał autorowi: Władysław Podrazik, Romuald Wiza, Ryszard Smulkowski, Gerhard Kowalski, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński. Piotr Serówka składa im w książce osobne podziękowania.
________________________
Książka „Nasza Historia ZNTK w Pile 1908-2008” liczy: 304 strony.
Nakład: 1000 egzemplarzy.
Wraz z płytą CD ze zdjęciami jest do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, przy ul. Spacerowej 7 w Pile.
Biuro czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 15:00 – 18:00 oraz w środy w godz. 12:00 – 15:00.
Kontakt: tel. 67 349 24 22, kom. 692 452 447, e-mail: tmmp@tmmp.pila.pl