Na sygnaleJak bezpiecznie poruszać się samochodem w czasie mgły?

Jak bezpiecznie poruszać się samochodem w czasie mgły?

Mgła to jedno z najtrudniejszych warunków pogodowych dla kierowców, które znacząco ogranicza widoczność i zwiększa ryzyko wypadków. Do kilku takich zdarzeń doszło także na drogach naszego regionu w ciągu ostatnich dni.

Jak bezpiecznie poruszać się samochodem w czasie mgły?
Redakcja 7dni Piła

28.10.2024 | aktual.: 28.10.2024 12:53

Gęsta mgła, która pojawia się na naszych drogach w znacznym stopniu ogranicza widoczność co wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdów. Jazda we mgle nie jest łatwa, dlatego przypominamy o kliku ważnych zasadach, które mogą uratować nasze życie i zdrowie.

  1. Zredukuj prędkość. Jazda we mgle wymaga dostosowania do panujących warunków. Ograniczona widoczność sprawia, że na reakcję zostaje mniej czasu, dlatego lepiej poruszać się wolniej i ostrożniej.
  2. Używaj świateł przeciwmgłowych. Włącz przednie i tylne światła przeciwmgłowe, ale pamiętaj, aby wyłączyć je, gdy widoczność poprawi się – nadmierne ich użycie może oślepić innych kierowców.
  3. Zachowaj większy odstęp od pojazdów przed Tobą. We mgle trudniej ocenić odległość, dlatego warto zwiększyć dystans, aby w razie potrzeby mieć więcej miejsca na wyhamowanie.
  4. Unikaj nagłych manewrów. Zmiana pasa ruchu czy gwałtowne hamowanie może zaskoczyć innych kierowców, którzy mogą mieć ograniczoną widoczność.
  5. Włącz światła mijania zamiast świateł do jazdy dziennej (jeśli takich używasz) – moc świateł do jazdy dziennej jest kilkukrotnie niższa niż świateł mijania.

Podczas ograniczonej widoczności nie do końca należy sugerować się ograniczeniami prędkości wskazanymi przez znaki drogowe. Czasami powinniśmy jechać znacznie wolniej i dostosować prędkość do warunków pogodowych, jakie panują na drodze. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pieszych, gdyż w trudnych warunkach atmosferycznych mogą być oni niewidoczni. Piesi z kolei powinni zachować rozwagę i świadomość, że elementy odblaskowe nawet w obszarze zabudowanym decydują o ich bezpieczeństwie.

Pamiętajmy! Lepiej dojechać nieco później, ale cało i zdrowo!