Connect with us

Edukacja

Cztery medale dla judoków ANS w Pile podczas AMP

Published

on

fot. Karol Jaskółka/Taste of Art

Ponad 250 zawodników z 47 uczelni zmierzyło się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Judo. Zawody odbyły się po raz czwarty w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Złoto dla ANS w Pile wywalczyli: Paula Kułaga, Adam Stodolski, Martyna Brzyńska

Medal brązowy zdobył: Jakub Serwatka

Tegoroczne AMP w Judo przyciągnęły liczniejsze ekipy niż w latach pandemicznych. Pojawiło się ponad 15 zawodników, broniących ubiegłorocznych miejsc na podium, ale także sporo nowych twarzy w akademickim świecie judo.

Advertisement

Pierwszego dnia na matach walki stoczyli mężczyźni w pięciu kategoriach. W finale do 60 kg zmierzyli się Szymon Śmigiel (UMK Toruń) i Dzimitry Zelianko (AWF Poznań). Po mocnym chwycie Zelianko, zawodnik z Poznania odklepał i tym samym musiał uznać przewagę Białorusina, do którego trafiło złoto AMP.

 

Finał do 66 kg, to powtórka z roku 2021 – Patryk Łoziak zmierzył się w długiej walce z Jakubem Biedrzyckim, który przy ataku doznał lekkiej kontuzji, co jednak jeszcze bardziej zmotywowało go do walki. Łoziak potwierdził jednak swoją dobrą formę, nie uległ atakom i obronił tytuł mistrzowski.

W walkach finałowych do 73 kg, na macie również mieliśmy powtórkę z poprzednich mistrzostw – ubiegłoroczny srebrny medalista Adam Stodolski (ANS w Pile) zmierzył się z ubiegłorocznym złotym medalistą Mateuszem Garbaczem (WSG Bydgoszcz). Pojawił się challenge, który jednak nie przesądził wyniku. Po bardzo długiej walce i kontuzji zawodnika z Bydgoszczy, medal złoty tym razem trafił do Adama Stodolskiego.

Advertisement

W tym roku było zdecydowanie więcej zawodników, stoczyłem cztery walki eliminacyjne. Z Mateuszem Garbaczem znamy się od dawna, wiem, jak walczy, wiedziałem, że będzie ciężko. Odrobiłem jednak lekcję z roku ubiegłego i udało się stanąć ze złotem na najwyższym miejscu na podium – podsumował Stodolski.

Złoto w kategorii -81 kg, po spektakularnych wysokich rzutach, trafiło do ubiegłorocznego srebrnego medalisty – Matusza Salisza (AWF Katowice), który walczył na matach z Tomaszem Czerniawskim (UW Warszawa). Ostatnia kategoria pierwszego dnia zawodów – do 90 kg, zdominowana została przez Łukasza Zajączkowskiego (AWF Warszawa), który zmierzył się z Cezarym Kotwickim (PWr Wrocław).

Drugi dzień mistrzostw należał do kategorii kobiet oraz najcięższych kategorii mężczyzn -100 kg i +100 kg. Walki eliminacyjne wyglądały niezwykle ciekawie, widzowie mogli zobaczyć starcie wielu utytułowanych zawodników.

W pierwszym finale zmierzyła się ubiegłoroczna brązowa medalistka Paula Kułaga (ANS Piła) z Wiktorią Lis (AWF Katowice). Po ponad 7 minutach, Kułaga wykonała akcję punktowaną i zdobyła złoto w kategorii +78 kg.

– Stoczyłam cztery walki, trzy skończyłam przed czasem, ostania walka trwała ponad 7 minut, to był męczący pojedynek. Staram się traktować walki podczas mistrzostw tak samo, jak walki treningowe, nie narzucam sobie presji medalowej, więc byłam spokojna – podsumowała Kułaga.

 

Advertisement

W wadze -48 kg w finale spotkały się: utytułowana Natalia Stokłosa (AWF Poznań) z Weroniką Styrcz (UŁ Łódź). Stokłosa ze świetną techniką potwierdziła dobrą formę, choć walka była długa i bardzo wyrównana. Po golden score, medal złoty trafił właśnie do Stokłosy.

Kategoria -52 kg to szybkie stracie Joanny Noculi (UNI Rzeszów) i Klaudii Cieślik (AWF Katowice). Cieślik zdobyła złoto po błyskawicznej akcji z rzutem na matę. Ciekawie wyglądała rozgrywka w kategorii – 57 kg, gdzie na macie stanęły Patrycja Skupień (UŁ Łódź) z Tamarą Anoshkiną (AWF Wrocław). Po kolejnym ataku Patrycji i 2 karach Tamary, zawodniczki musiały wykazać się dużą czujnością. Ostatecznie złoto trafiło do Patrycji Skupień.

W cięższej kategorii -63 kg, zacięta walka finałowa toczyła się między Aleksandrą Sokołowską (PW Warszawa) i Anną Dąbrowską (AWF Wrocław). To najliczniejsza kategoria, do której stanęło 20 zawodniczej. Tu, po genialnym rzucie, po 30. sekundach, medal złoty trafił do Dąbrowskiej. Finał w przedostatniej kategorii -70 kg, to walka z zawodniczką gospodarzy Martyną Brzyńską (ANS Piła) z Martyną Mikołajczyk (AWF Katowice). Podobne postury i podobne możliwości fizyczne, spowodowały, że walka była bardzo wyrównana. Obie biły się z prawego chwytu, ale po dobrym trzymaniu Brzyńskiej, złoto trafiło do zawodniczki gospodarzy. Ostatnia walka kobiet -78 kg, to stracie dwóch Julii – Julii Jaśkiewicz (AWFiS Gdańsk), która zdobyła złoto w roku ubiegłym oraz Julii Gut (UMe Łódź). Mocny doping całej kadry z Łodzi bardzo pomógł Julii Jaśkiewicz, która ponownie zdobyła złoty medal.

Dwie, ostatnie kategorie mężczyzn, zaczęły się od -100 kg. Tu w finale spotkał się bardzo utytułowany Oleksii Lysenko (AWF Warszawa), który błyskawicznie doszedł do finału. Ten wielokrotny złoty medalista, spotkał się z Michałem Jędrzejewskim (PG Gdańsk). Lysenko narzucił bardzo szybkie tempo i utwierdził wszystkich w przekonaniu, że jest zdecydowanym faworytem tej kategorii, ponownie zdobywając złoto.

Advertisement

Najcięższa wagowo, królewska kategoria mężczyzn +100 kg, okazała się także ciężkim starciem między świetnie znającymi się zawodnikami – Wiktorem Tworzydło (PW Warszawa) i aktualnym mistrzem Polski seniorów – Mariuszem Kruegerem (AWF Warszawa). Po zaciętej, ciekawej ostatniej walce AMP Judo, złoto w tej kategorii ponownie trafiło do zawodnika z AWF Warszawa.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement