Connect with us

Edukacja

W ANS w Pile kształcić będą pilotów bezzałogowych statków powietrznych

Published

on

To kolejna nowość w ofercie studiów Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Tym razem Katedra Inżynierii Mechanicznej, postanowiła wykorzystać nowoczesną technologię, aktualne trendy w naukach inżynierskich oraz potrzebę rynku, otwierając specjalność, której nie ma w regionie – pilotaż bezzałogowych statków powietrznych.

 

-Studenci zdobędą tu gruntowne wykształcenie z zakresu mechaniki i budowy maszyn, wzbogacone o wiedzę teoretyczną i doświadczenie praktyczne, związane z pilotażem bezzałogowych statków powietrznych różnego typu – podkreśla Kierownik Katedry dr Marta Chudzicka-Adamczak.

Będzie to specjalność bardzo praktyczna, nastawiona na wykorzystanie nowych umiejętności w gospodarce. Przykładowo – w ramach przedmiotu „zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych”, studenci będą realizować zadania, takie jak: inspekcja linii wysokiego napięcia, audyt energetyczny budynków, inspekcja pól uprawnych, realizacja filmu reklamowego, pomiary geodezyjne. Studenci będą mieli za zadanie nie tylko zebrać dane w ramach wykonywanych pomiarów, ale również dokonać ich analizy i przygotować końcowe sprawozdanie z konkretnymi wnioskami.

Co ważne, podczas studiów możliwe będzie zdobycie certyfikatu, niezbędnego do pilotażu dronów. – Przedmioty specjalnościowe, wprowadzane od czwartego semestru, ułożone są w taki sposób, aby przygotować studentów do egzaminu w Ośrodku Szkolenia, w celu uzyskania uprawnień do pilotowania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Uczelnia zapewni studentom jednokrotne podejście do egzaminu, a po jego zdaniu, zdobędą oni wymagane uprawnienia. – dodaje dr Marta Chudzicka-Adamczak.

Advertisement

Na studentów, którzy wybiorą tę specjalność na kierunku mechanika i budowa maszyn, czekają takie przedmioty jak: procedury operacyjne, łączność, meteorologia, diagnostyka bezzałogowych statków powietrznych, prawo lotnicze, płatowiec instalacje i zespoły napędowe, aerodynamika, zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych.
W ramach tej specjalności, ANS w Pile, podejmuje współpracę m.in. z Aeroklubem Ziemi Pilskiej, który mocno wspierał Uczelnię w tworzeniu programu studiów na tej nowej specjalności.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edukacja

Centralny Zlot Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim

Published

on

By

fot. CWCR

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczął się coroczny Centralny Zlot Klas Wojskowych, gromadzący uczniów szkół ponadpodstawowych biorących udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej, takich jak Oddziały Przygotowania Wojskowego, Cyber.Mil z Klasą oraz Branżowe Oddziały Wojskowe. To siedem dni intensywnych szkoleń, które łączą naukę z praktyką w realistycznych warunkach polowych.

Uroczyste otwarcie zlotu

Zlot oficjalnie otworzył Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, który podkreślił znaczenie wartości wojskowych:

Honor, lojalność, dyscyplina, odpowiedzialność oraz umiejętność pracy w zespole to drogowskaz, który będzie naszą wskazówką przez najbliższe 7 dni. Pamiętajcie, że kadeci stanowią bardzo ważne zaplecze polskich Sił Zbrojnych. Wierzcie w siebie i w swoje możliwości, bo to Wy jesteście przyszłością Wojska Polskiego”.

Podczas ceremonii otwarcia obecny był także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Stanisław Wziątek, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Jedną z dróg do stania się w przyszłości żołnierzem Wojska Polskiego jest nauka w klasie o profilu wojskowym. (…) Wszystkim uczniom – uczestnikom tego rocznego zlotu – życzę spełnienia marzeń w mundurze żołnierskim, a następnie szlifów oficerskich. Wojsko czeka na Was, bo to właśnie Wy możecie być wzmocnieniem siły naszej armii”.

Miejsce pełne tradycji i nowoczesności

Poligon w Drawsku Pomorskim to idealne miejsce na organizację takiego wydarzenia. Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. bryg. Dariusz Machula, zaznaczył:

Advertisement

Poligon w Drawsku to największy i jeden z najnowocześniejszych poligonów w Europie. Doskonale nadaje się do realizacji wszechstronnych zadań szkoleniowych, co umożliwia kadetom zdobycie praktycznych umiejętności w realistycznych warunkach polowych”.

Dzięki wsparciu Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, instruktorzy z 12 Brygady Zmechanizowanej i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekażą swoją wiedzę młodym kadetom. Szkolenia obejmą m.in.: taktykę wojskową, szkolenie strzeleckie, terenoznawstwo, rzut granatem, walkę wręcz, a także przeprawy wodne i ustawianie min. To siedem dni pełnych wyzwań, które dostarczą młodym żołnierzom niezapomnianych doświadczeń.

Integracja i umiejętności na przyszłość

W zlocie uczestniczy 600 kadetów z całej Polski. To nie tylko intensywny czas nauki i zdobywania praktycznych umiejętności wojskowych, ale także okazja do integracji i budowania silnych więzi.

Zlot jest nie tylko doskonałą okazją do nauki, lecz również do integracji. Każdy uczestnik wyniesie z tego wydarzenia nowe umiejętności i silne poczucie przynależności do wspólnoty, która łączy pokolenia” – podkreślają organizatorzy.

Zlot Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim to wydarzenie, które ma na celu przygotowanie młodzieży do przyszłej kariery w Wojsku Polskim, a także wzmocnienie ducha patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. Każdy dzień spędzony na poligonie to krok bliżej do realizacji marzeń o służbie w polskich siłach zbrojnych.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement

fot. CWCR

Continue Reading

Edukacja

Zbliża się Dzień Pilskiego Przedszkolaka. Będzie pochód ulicami miasta

Published

on

By

Dzień Przedszkolaka, obchodzony w Polsce co roku 20 września to radosne święto wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, a także okazja do zwrócenia uwagi na edukację przedszkolną, ważną w procesie rozwoju małego dziecka. 

W  Pile przedszkolaki będą świętowały w poniedziałek, 23 września br. podczas wspólnego spotkania na placu Staszica. To przede wszystkim integracja między różnymi przedszkolami, które wzajemnie zaprezentują się swoim rówieśnikom, w kolorowych strojach, niosąc symbole charakterystyczne dla swojej placówki.

Szesnaście grup dumnie przemaszeruje przez miasto ze śpiewem na ustach, by pokazać mieszkańcom, że pilskie przedszkolaki to silna grupa – radosnych, kreatywnych i pełnych pomysłów dzieci.Wszyscy spotkają się na pl. Staszica.

Advertisement
Źródło: UM Piła

Continue Reading