Connect with us

Edukacja

W ANS w Pile kształcić będą pilotów bezzałogowych statków powietrznych

Published

on

To kolejna nowość w ofercie studiów Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Tym razem Katedra Inżynierii Mechanicznej, postanowiła wykorzystać nowoczesną technologię, aktualne trendy w naukach inżynierskich oraz potrzebę rynku, otwierając specjalność, której nie ma w regionie – pilotaż bezzałogowych statków powietrznych.

 

-Studenci zdobędą tu gruntowne wykształcenie z zakresu mechaniki i budowy maszyn, wzbogacone o wiedzę teoretyczną i doświadczenie praktyczne, związane z pilotażem bezzałogowych statków powietrznych różnego typu – podkreśla Kierownik Katedry dr Marta Chudzicka-Adamczak.

Będzie to specjalność bardzo praktyczna, nastawiona na wykorzystanie nowych umiejętności w gospodarce. Przykładowo – w ramach przedmiotu „zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych”, studenci będą realizować zadania, takie jak: inspekcja linii wysokiego napięcia, audyt energetyczny budynków, inspekcja pól uprawnych, realizacja filmu reklamowego, pomiary geodezyjne. Studenci będą mieli za zadanie nie tylko zebrać dane w ramach wykonywanych pomiarów, ale również dokonać ich analizy i przygotować końcowe sprawozdanie z konkretnymi wnioskami.

Co ważne, podczas studiów możliwe będzie zdobycie certyfikatu, niezbędnego do pilotażu dronów. – Przedmioty specjalnościowe, wprowadzane od czwartego semestru, ułożone są w taki sposób, aby przygotować studentów do egzaminu w Ośrodku Szkolenia, w celu uzyskania uprawnień do pilotowania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Uczelnia zapewni studentom jednokrotne podejście do egzaminu, a po jego zdaniu, zdobędą oni wymagane uprawnienia. – dodaje dr Marta Chudzicka-Adamczak.

Na studentów, którzy wybiorą tę specjalność na kierunku mechanika i budowa maszyn, czekają takie przedmioty jak: procedury operacyjne, łączność, meteorologia, diagnostyka bezzałogowych statków powietrznych, prawo lotnicze, płatowiec instalacje i zespoły napędowe, aerodynamika, zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych.
W ramach tej specjalności, ANS w Pile, podejmuje współpracę m.in. z Aeroklubem Ziemi Pilskiej, który mocno wspierał Uczelnię w tworzeniu programu studiów na tej nowej specjalności.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Ruszyła trzecia edycja akcji „Łączą nas Drzewa”

Published

on

By

Co roku leśnicy sadzą 500 milionów drzew! Każdy z nas może wziąć w tym udział – czerpiemy siłę
z potęgi natury, dlatego ekologia i dbałość o środowisko łączą wszystkich Polaków.

Ruszyła wielka wiosenna akcja sadzenia „Łączą nas Drzewa”, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. W całej Polsce, na terenie każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, będziecie mogli spotkać się z leśnikami i razem zasadzić drzewka.

– Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu. Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję „Łączą nas Drzewa” organizujemy po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – powiedział wiceminister Edward Siarka.

W tym roku akcję zainaugurowali wolontariusze, sadząc las w Nadleśnictwie Kaczory. Poprzednie dwie odsłony tego przedsięwzięcia spotkały się z szerokim zainteresowaniem społeczeństwa. Uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich i miłośnicy przyrody zasadzili w całej Polsce dziesiątki tysięcy młodych drzew. Dzięki tej akcji każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom.

Lasy Państwowe harmonijnie równoważą potrzeby przyrody, człowieka i gospodarki. Jak zaznaczyła Magdalena Kapuścińska, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Remont biblioteki pochłonął 4 mln złotych

Published

on

By

Prawie 4 miliony złotych kosztował remont biblioteki głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Dziś w południe odbyło się jej oficjalne otwarcie. 

Punktualnie w południe wybrzmiał także kurant z uczelnianej wieży. Z głośnika popłynął “Gaudeamus igitur”. Utwór wykonał i specjalnie nagrał dla ANS Marcin Wawrzyniak.

Nowa biblioteka główna w niczym nie przypomina poprzedniej. Ta dzisiaj otwarta to nowoczesna placówka, w której zebrano ponad 45.000 woluminów. Otwierając gmach biblioteki rektor uczelni przytoczył słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, że “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W głównym pomieszczeniu już na wejście widoczna jest szara ściana z dużymi wizerunkami polskich noblistów. Są też nowoczesne stoły i fotele oraz regały z książkami.Nowością jest też stojący przed biblioteką “książkomat”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement