Connect with us

Edukacja

Cztery medale dla judoków ANS w Pile podczas AMP

Published

on

fot. Karol Jaskółka/Taste of Art

Ponad 250 zawodników z 47 uczelni zmierzyło się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Judo. Zawody odbyły się po raz czwarty w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Złoto dla ANS w Pile wywalczyli: Paula Kułaga, Adam Stodolski, Martyna Brzyńska

Medal brązowy zdobył: Jakub Serwatka

Tegoroczne AMP w Judo przyciągnęły liczniejsze ekipy niż w latach pandemicznych. Pojawiło się ponad 15 zawodników, broniących ubiegłorocznych miejsc na podium, ale także sporo nowych twarzy w akademickim świecie judo.

Pierwszego dnia na matach walki stoczyli mężczyźni w pięciu kategoriach. W finale do 60 kg zmierzyli się Szymon Śmigiel (UMK Toruń) i Dzimitry Zelianko (AWF Poznań). Po mocnym chwycie Zelianko, zawodnik z Poznania odklepał i tym samym musiał uznać przewagę Białorusina, do którego trafiło złoto AMP.

Advertisement

 

Finał do 66 kg, to powtórka z roku 2021 – Patryk Łoziak zmierzył się w długiej walce z Jakubem Biedrzyckim, który przy ataku doznał lekkiej kontuzji, co jednak jeszcze bardziej zmotywowało go do walki. Łoziak potwierdził jednak swoją dobrą formę, nie uległ atakom i obronił tytuł mistrzowski.

W walkach finałowych do 73 kg, na macie również mieliśmy powtórkę z poprzednich mistrzostw – ubiegłoroczny srebrny medalista Adam Stodolski (ANS w Pile) zmierzył się z ubiegłorocznym złotym medalistą Mateuszem Garbaczem (WSG Bydgoszcz). Pojawił się challenge, który jednak nie przesądził wyniku. Po bardzo długiej walce i kontuzji zawodnika z Bydgoszczy, medal złoty tym razem trafił do Adama Stodolskiego.

W tym roku było zdecydowanie więcej zawodników, stoczyłem cztery walki eliminacyjne. Z Mateuszem Garbaczem znamy się od dawna, wiem, jak walczy, wiedziałem, że będzie ciężko. Odrobiłem jednak lekcję z roku ubiegłego i udało się stanąć ze złotem na najwyższym miejscu na podium – podsumował Stodolski.

Złoto w kategorii -81 kg, po spektakularnych wysokich rzutach, trafiło do ubiegłorocznego srebrnego medalisty – Matusza Salisza (AWF Katowice), który walczył na matach z Tomaszem Czerniawskim (UW Warszawa). Ostatnia kategoria pierwszego dnia zawodów – do 90 kg, zdominowana została przez Łukasza Zajączkowskiego (AWF Warszawa), który zmierzył się z Cezarym Kotwickim (PWr Wrocław).

Drugi dzień mistrzostw należał do kategorii kobiet oraz najcięższych kategorii mężczyzn -100 kg i +100 kg. Walki eliminacyjne wyglądały niezwykle ciekawie, widzowie mogli zobaczyć starcie wielu utytułowanych zawodników.

Advertisement

W pierwszym finale zmierzyła się ubiegłoroczna brązowa medalistka Paula Kułaga (ANS Piła) z Wiktorią Lis (AWF Katowice). Po ponad 7 minutach, Kułaga wykonała akcję punktowaną i zdobyła złoto w kategorii +78 kg.

– Stoczyłam cztery walki, trzy skończyłam przed czasem, ostania walka trwała ponad 7 minut, to był męczący pojedynek. Staram się traktować walki podczas mistrzostw tak samo, jak walki treningowe, nie narzucam sobie presji medalowej, więc byłam spokojna – podsumowała Kułaga.

 

W wadze -48 kg w finale spotkały się: utytułowana Natalia Stokłosa (AWF Poznań) z Weroniką Styrcz (UŁ Łódź). Stokłosa ze świetną techniką potwierdziła dobrą formę, choć walka była długa i bardzo wyrównana. Po golden score, medal złoty trafił właśnie do Stokłosy.

Kategoria -52 kg to szybkie stracie Joanny Noculi (UNI Rzeszów) i Klaudii Cieślik (AWF Katowice). Cieślik zdobyła złoto po błyskawicznej akcji z rzutem na matę. Ciekawie wyglądała rozgrywka w kategorii – 57 kg, gdzie na macie stanęły Patrycja Skupień (UŁ Łódź) z Tamarą Anoshkiną (AWF Wrocław). Po kolejnym ataku Patrycji i 2 karach Tamary, zawodniczki musiały wykazać się dużą czujnością. Ostatecznie złoto trafiło do Patrycji Skupień.

W cięższej kategorii -63 kg, zacięta walka finałowa toczyła się między Aleksandrą Sokołowską (PW Warszawa) i Anną Dąbrowską (AWF Wrocław). To najliczniejsza kategoria, do której stanęło 20 zawodniczej. Tu, po genialnym rzucie, po 30. sekundach, medal złoty trafił do Dąbrowskiej. Finał w przedostatniej kategorii -70 kg, to walka z zawodniczką gospodarzy Martyną Brzyńską (ANS Piła) z Martyną Mikołajczyk (AWF Katowice). Podobne postury i podobne możliwości fizyczne, spowodowały, że walka była bardzo wyrównana. Obie biły się z prawego chwytu, ale po dobrym trzymaniu Brzyńskiej, złoto trafiło do zawodniczki gospodarzy. Ostatnia walka kobiet -78 kg, to stracie dwóch Julii – Julii Jaśkiewicz (AWFiS Gdańsk), która zdobyła złoto w roku ubiegłym oraz Julii Gut (UMe Łódź). Mocny doping całej kadry z Łodzi bardzo pomógł Julii Jaśkiewicz, która ponownie zdobyła złoty medal.

Advertisement

Dwie, ostatnie kategorie mężczyzn, zaczęły się od -100 kg. Tu w finale spotkał się bardzo utytułowany Oleksii Lysenko (AWF Warszawa), który błyskawicznie doszedł do finału. Ten wielokrotny złoty medalista, spotkał się z Michałem Jędrzejewskim (PG Gdańsk). Lysenko narzucił bardzo szybkie tempo i utwierdził wszystkich w przekonaniu, że jest zdecydowanym faworytem tej kategorii, ponownie zdobywając złoto.

Najcięższa wagowo, królewska kategoria mężczyzn +100 kg, okazała się także ciężkim starciem między świetnie znającymi się zawodnikami – Wiktorem Tworzydło (PW Warszawa) i aktualnym mistrzem Polski seniorów – Mariuszem Kruegerem (AWF Warszawa). Po zaciętej, ciekawej ostatniej walce AMP Judo, złoto w tej kategorii ponownie trafiło do zawodnika z AWF Warszawa.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

28-30 września i 12-22 grudnia odbędą się próbne matury w nowej formule

Published

on

By

fot. PAP

28-30 września, a także 12-22 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne – przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zaznacza, że chodzi o egzaminy przeprowadzane w nowej formule. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

Wiosną 2023 r. maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej.

 

“Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni materiały – opracowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne we współpracy z CKE – do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego do części pisemnej egzaminu maturalnego w formule 2023” – czytamy w informacji dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika.

 

Advertisement

Podano w niej, że szkoły zainteresowane próbnymi egzaminami maturalnymi będą mogły przeprowadzić je od 28 do 30 września i od 12 do 22 grudnia.

 

Zgodnie z harmonogramem CKE we wrześniu zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych: 28 września z języka polskiego na poziomie podstawowym, 29 września – próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a 30 września – próbne egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, tj. z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.

 

Dyrektor CKE proponuje, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00.

Advertisement

 

Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy i nagrania (do egzaminów z języków obcych) Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępnić dyrektorom szkół w wersji elektronicznej z wyprzedzeniem umożliwiającym powielenie ich dla uczniów. Materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE, na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00 tak, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także absolwentom i uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.

 

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami.

 

Advertisement

Arkusze rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. Zasady oceniania rozwiązań zadań będą zamieszczane na wyżej wymienionych stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół w dniu następującym po dniu, w którym przeprowadzany był test diagnostyczny z danego przedmiotu, o godz. 10.00, a w przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych – tego samego dnia o godz. 17.00.

 

-Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

“Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. umożliwienia uczniom pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia)” – zaznaczył.

 

Advertisement

-Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów, uzyskanych przez danego ucznia – podkreślił Smolik.

 

Wskazał, że w próbnych egzaminach chodzi o przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy.

 

“Wyniki badania diagnostycznego mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi. Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji” – zaznaczył.

 

Advertisement

Poinformował, że od 12 do 22 grudnia 2022 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni kolejny pakiet materiałów do przeprowadzenia próbnych egzaminów maturalnych. Będą to materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów z wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach (podstawowym, rozszerzonym, dwujęzycznym). Szczegółowy harmonogram grudniowej diagnozy zostanie opublikowany w komunikacie w listopadzie br.

 

Dyrektor CKE przypomniał także, że w 2023 r. egzamin maturalny w formule 2023 z każdego przedmiotu przeprowadziny będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 z 10 czerwca 2022 r. Wymagania egzaminacyjne stanowią katalog zawężonych wymagań określonych w podstawie programowej.

 

Wiosną 2023 r. do matury przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Będą musieli oni obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjne będą na poziomie podstawowym, chętni będą mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego.

Advertisement

 

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego i ustnego.

 

Aby zdać maturę – tak jak obecnie – trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to egzaminów pisemnych i ustnych). W przypadku przedmiotu do wyboru nie będzie progu zaliczeniowego – obowiązywać on będzie na maturze w 2025 r.

 

Advertisement

Na egzaminach z języka polskiego (pisemnym i ustnym) maturzystów obowiązywać będzie dłuższa lista lektur, których znajomość będzie wymagana na egzaminie. Wypracowanie będzie dłuższe niż do tej pory. Dotąd było to minimum to 250 słów. W 2023 i 2024 r. uczniowie będą musieli napisać minimum 300 słów, a od 2025 – 400 słów.

 

Na nowej maturze na egzaminie ustnym z polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Do tej pory zdający mieli tylko jedno zadanie na egzaminie ustnym.

 

Zadania na egzamin ustny na nowej maturze będą jawne. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę zadań nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin. Lista 250 zadań obowiązujących wiosną 2023 r. jest dostępna na stronie internetowej CKE.

Advertisement

 

Na nowej maturze wydłużony będzie czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów i czas egzaminów ustnych.

 

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.

 

Advertisement

Wiosną 2023 r. absolwenci techników zdawać będą maturę jeszcze według starych zasad – będzie to ostatni rocznik absolwentów czteroletnich techników. (PAP)

Continue Reading

Edukacja

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023

Published

on

By

1 września w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pilski zainaugurowano nowy rok szkolny.
Naukę rozpoczęło 5895 uczniów (o ponad 350 więcej niż rok temu), w tym 1960 w pierwszych klasach. Powiat Pilski prowadzi łączne 15 szkół i placówek oświatowych, w których 1 września pracę rozpoczęło 687 nauczycieli oraz 192 pracowników administracji i obsługi.

Powiatowa inauguracja roku szkolnego odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Zarządu Powiatu w Pile: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile i Marek Kamiński oraz radni Rady Powiatu: Teresa Strzelecka, Zdzisława Bosak-Kawa, Monika Kubiak – Majewska i radna Rady Miasta Piły Emilia Piechocka.

Udanego roku szkolnego życzył wszystkim Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
– Szkoły i placówki Powiatu Pilskiego są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego. Od lat robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki pracy dla nauczycieli, a uczniom stworzyć jak najlepsze warunki do nauki i osobistego rozwoju. Życzę Wam wszystkim wielu sukcesów. Powodzenia! – powiedział starosta.

INWESTYCJE W OŚWIATĘ:
Warto podkreślić, że szkoły powiatu pilskiego w ciągu minionych 7 lat  przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków unijnych i rządowych wartość inwestycji i realizowanych programów edukacyjnych sięgnęła 80 mln zł!

Advertisement

Powiat Pilski wybudował nowe boiska, dwie hale sportowe, odbudował Stadion Powiatowy przy Okrzei, w szkołach utworzył nowe pracownie dydaktyczne i nowocześnie wyposażył już istniejące. Zainwestowano także w kursy i szkolenia dla kadry i dodatkowe zajęcia dla uczniów podnoszące kompetencje. Co bardzo ważne uruchomiono nowe kierunki nauczania, aby na bieżąco dostosowywać ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Postawiono na rozwój szkolnictwa zawodowego, w tym m. in. informatyki, uruchomiono oddziały klas mundurowych z elitarnym CYBER MIL Z KLASĄ w Zespole Szkół Technicznych w Ple, w ramach programu MON.
Dzięki pozyskanym środkom młodzież uczestniczy w wielu projektach edukacyjnych także za granicą np. Erasmus +, poznaje języki obce, uczy się zawodu, zwiedza świat.

Na tym nie koniec. Obecnie Powiat Pilski realizuje największa inwestycje oświatową – budowę Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych przy ul. Ceglanej w Pile, na którą pozyskał rekordowe w historii Powiatu Pilskiego unijne dofinansowane blisko 24 mln zł. Będzie to wyjątkowa placówka nawet w skali kraju, służąca do praktycznej nauki wielu zawodów.

W tym roku szkolnym zrealizowane będą kolejne inwestycje i programy podnoszące kompetencje nauczycieli i uczniów. Wartość pozyskanych na te zadana środków unijnych to 2 mln zł.

Skorzysta z nich aż 6 placówek: Zespól Szkół Gastronomicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlanych w Pile, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile, CKZiU w Wyrzysku oraz Zespół Szkół w Łobżenicy. Urządzone będą kolejne nowoczesne pracownie, nauczyciele skorzystają z ze szkoleń, a uczniowie z dodatkowych zajęć.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement