Connect with us

Edukacja

Cztery medale dla judoków ANS w Pile podczas AMP

Published

on

fot. Karol Jaskółka/Taste of Art

Ponad 250 zawodników z 47 uczelni zmierzyło się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Judo. Zawody odbyły się po raz czwarty w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Złoto dla ANS w Pile wywalczyli: Paula Kułaga, Adam Stodolski, Martyna Brzyńska

Medal brązowy zdobył: Jakub Serwatka

Tegoroczne AMP w Judo przyciągnęły liczniejsze ekipy niż w latach pandemicznych. Pojawiło się ponad 15 zawodników, broniących ubiegłorocznych miejsc na podium, ale także sporo nowych twarzy w akademickim świecie judo.

Pierwszego dnia na matach walki stoczyli mężczyźni w pięciu kategoriach. W finale do 60 kg zmierzyli się Szymon Śmigiel (UMK Toruń) i Dzimitry Zelianko (AWF Poznań). Po mocnym chwycie Zelianko, zawodnik z Poznania odklepał i tym samym musiał uznać przewagę Białorusina, do którego trafiło złoto AMP.

Advertisement

 

Finał do 66 kg, to powtórka z roku 2021 – Patryk Łoziak zmierzył się w długiej walce z Jakubem Biedrzyckim, który przy ataku doznał lekkiej kontuzji, co jednak jeszcze bardziej zmotywowało go do walki. Łoziak potwierdził jednak swoją dobrą formę, nie uległ atakom i obronił tytuł mistrzowski.

W walkach finałowych do 73 kg, na macie również mieliśmy powtórkę z poprzednich mistrzostw – ubiegłoroczny srebrny medalista Adam Stodolski (ANS w Pile) zmierzył się z ubiegłorocznym złotym medalistą Mateuszem Garbaczem (WSG Bydgoszcz). Pojawił się challenge, który jednak nie przesądził wyniku. Po bardzo długiej walce i kontuzji zawodnika z Bydgoszczy, medal złoty tym razem trafił do Adama Stodolskiego.

W tym roku było zdecydowanie więcej zawodników, stoczyłem cztery walki eliminacyjne. Z Mateuszem Garbaczem znamy się od dawna, wiem, jak walczy, wiedziałem, że będzie ciężko. Odrobiłem jednak lekcję z roku ubiegłego i udało się stanąć ze złotem na najwyższym miejscu na podium – podsumował Stodolski.

Złoto w kategorii -81 kg, po spektakularnych wysokich rzutach, trafiło do ubiegłorocznego srebrnego medalisty – Matusza Salisza (AWF Katowice), który walczył na matach z Tomaszem Czerniawskim (UW Warszawa). Ostatnia kategoria pierwszego dnia zawodów – do 90 kg, zdominowana została przez Łukasza Zajączkowskiego (AWF Warszawa), który zmierzył się z Cezarym Kotwickim (PWr Wrocław).

Drugi dzień mistrzostw należał do kategorii kobiet oraz najcięższych kategorii mężczyzn -100 kg i +100 kg. Walki eliminacyjne wyglądały niezwykle ciekawie, widzowie mogli zobaczyć starcie wielu utytułowanych zawodników.

Advertisement

W pierwszym finale zmierzyła się ubiegłoroczna brązowa medalistka Paula Kułaga (ANS Piła) z Wiktorią Lis (AWF Katowice). Po ponad 7 minutach, Kułaga wykonała akcję punktowaną i zdobyła złoto w kategorii +78 kg.

– Stoczyłam cztery walki, trzy skończyłam przed czasem, ostania walka trwała ponad 7 minut, to był męczący pojedynek. Staram się traktować walki podczas mistrzostw tak samo, jak walki treningowe, nie narzucam sobie presji medalowej, więc byłam spokojna – podsumowała Kułaga.

 

W wadze -48 kg w finale spotkały się: utytułowana Natalia Stokłosa (AWF Poznań) z Weroniką Styrcz (UŁ Łódź). Stokłosa ze świetną techniką potwierdziła dobrą formę, choć walka była długa i bardzo wyrównana. Po golden score, medal złoty trafił właśnie do Stokłosy.

Kategoria -52 kg to szybkie stracie Joanny Noculi (UNI Rzeszów) i Klaudii Cieślik (AWF Katowice). Cieślik zdobyła złoto po błyskawicznej akcji z rzutem na matę. Ciekawie wyglądała rozgrywka w kategorii – 57 kg, gdzie na macie stanęły Patrycja Skupień (UŁ Łódź) z Tamarą Anoshkiną (AWF Wrocław). Po kolejnym ataku Patrycji i 2 karach Tamary, zawodniczki musiały wykazać się dużą czujnością. Ostatecznie złoto trafiło do Patrycji Skupień.

W cięższej kategorii -63 kg, zacięta walka finałowa toczyła się między Aleksandrą Sokołowską (PW Warszawa) i Anną Dąbrowską (AWF Wrocław). To najliczniejsza kategoria, do której stanęło 20 zawodniczej. Tu, po genialnym rzucie, po 30. sekundach, medal złoty trafił do Dąbrowskiej. Finał w przedostatniej kategorii -70 kg, to walka z zawodniczką gospodarzy Martyną Brzyńską (ANS Piła) z Martyną Mikołajczyk (AWF Katowice). Podobne postury i podobne możliwości fizyczne, spowodowały, że walka była bardzo wyrównana. Obie biły się z prawego chwytu, ale po dobrym trzymaniu Brzyńskiej, złoto trafiło do zawodniczki gospodarzy. Ostatnia walka kobiet -78 kg, to stracie dwóch Julii – Julii Jaśkiewicz (AWFiS Gdańsk), która zdobyła złoto w roku ubiegłym oraz Julii Gut (UMe Łódź). Mocny doping całej kadry z Łodzi bardzo pomógł Julii Jaśkiewicz, która ponownie zdobyła złoty medal.

Advertisement

Dwie, ostatnie kategorie mężczyzn, zaczęły się od -100 kg. Tu w finale spotkał się bardzo utytułowany Oleksii Lysenko (AWF Warszawa), który błyskawicznie doszedł do finału. Ten wielokrotny złoty medalista, spotkał się z Michałem Jędrzejewskim (PG Gdańsk). Lysenko narzucił bardzo szybkie tempo i utwierdził wszystkich w przekonaniu, że jest zdecydowanym faworytem tej kategorii, ponownie zdobywając złoto.

Najcięższa wagowo, królewska kategoria mężczyzn +100 kg, okazała się także ciężkim starciem między świetnie znającymi się zawodnikami – Wiktorem Tworzydło (PW Warszawa) i aktualnym mistrzem Polski seniorów – Mariuszem Kruegerem (AWF Warszawa). Po zaciętej, ciekawej ostatniej walce AMP Judo, złoto w tej kategorii ponownie trafiło do zawodnika z AWF Warszawa.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Ósmoklasiści piszą egzamin z matematyki

Published

on

By

fot. PAP

W środę o godzinie 9.00 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Do egzaminu przystąpiło ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w całym kraju, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki, pytany przez PAP, czy do CKE dotarły sygnały o nieprawidłowościach, które mogłyby wpłynąć na przebieg egzaminu, odpowiedział, że nie. “Wszystko jest w porządku” – dodał.

 

Advertisement

Podobnie jak w ubiegłym roku także w tym egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

 

Egzamin z matematyki potrwa 100 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 150 minut.

 

Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dostosowania na egzaminie. Arkusz egzaminacyjny z matematyki dla nich jest arkuszem treściowo tożsamym z arkuszem dla ucznia cudzoziemca, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu. Pełna treść arkusza, tj. instrukcje, polecenia do zadań i treść zadań, została przetłumaczona na język ukraiński. Rozwiązania zadań uczniowie mogą zapisywać w języku ukraińskim. Czas rozwiązywania arkusza z matematyki – w odróżnieniu od czasu, jaki mieli na rozwiązanie arkusza z języka polskiego – nie będzie wydłużony.

Advertisement

 

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 1 lipca br. Tego samego dnia uczniowie będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają tydzień później – 8 lipca br.

 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i w czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 13-15 czerwca.

 

Advertisement

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.(PAP)

 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

ANS gości stypendystkę prestiżowego programu Fulbright

Published

on

By

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie.

Od ponad 75 lat Program Fulbright wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

Tym bardziej miło nam poinformować, że przez 6 tygodni, Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, gości dr Joyce Maxwell – stypendystkę programu Fulbright Specialist, nadzorowanego w naszym kraju przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

Jednym z elementów projektu, w ramach którego gości w Pile dr Maxwell tj. Multiculturalism in Medical Professions and Treatment, będzie działanie Training of Trainers. Polega ono na przeszkoleniu wybranych pracowników Uczelni w zakresie kompetencji komunikacyjnych
niezbędnych w pracy w środowisku zróżnicowanym etnicznie i kulturowo tak, aby mogli oni w przystępny sposób przekazać zdobytą wiedzę współpracownikom oraz studentom.
Szczególnie zyska na tym programie kadra kierunków medycznych Uczelni, która podczas licznych spotkań z dr Maxwell, będzie mogła poznać amerykańską metodykę pracy oraz doświadczenie akademickie.

Ze strony Uczelni, program koordynuje Dział Współpracy Międzynarodowej ANS w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement