Connect with us

Na sygnale

Służba na motocyklu

Published

on

Służba na motocyklach to między innymi szybsze dotarcie policjantów na miejsce zdarzenia drogowego czy szybki dojazd tam, gdzie nie dojedzie policyjny radiowóz. W wałeckiej jednostce na wyposażeniu są dwa motocykle marki Honda. Służba na motocyklu, to połączenie pasji z wykonywanym zawodem policjanta- czego efektem jest zatrzymanie pirata drogowego, który osobowym audi pędził na „S 11” 212 km/h. Na policyjnych motocyklach jeżdżą tylko ci policjanci, którzy mają do tego stosowne uprawnienia i wysokie umiejętności jazdy jednośladami oraz tego chcą.

Motocykle od zawsze pełnią ważną rolę w służbie mundurowej. Dzięki policyjnym motocyklom funkcjonariusze mogą dotrzeć wszędzie tam, gdzie policyjny radiowóz ma utrudniony dojazd, to szybsze dotarcie na miejsce wypadku czy kolizji. Jednostka policji w Wałczu ma na wyposażeniu dwa motocykle marki Honda.

Z uwagi na wielkość i zwrotność, jednoślady szczególnie dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu. Radiowóz nie jest czasem w stanie dojechać na miejsce wypadku drogowego czy utrudnień w ruchu, tak szybko jak motocykl. Funkcjonariusz odbywający służbę na motocyklu musi mieć dużą podzielność uwagi, by móc szybko zareagować, jeśli zajdzie potrzeba. Służba na jednośladzie jest wymagająca również dlatego, że czasami pogoda nie rozpieszcza. Nikt nie jeździ na policyjnym motocyklu, jeżeli nie chce tego robić. Policjant pełniący służbę na takiej maszynie musi mieć doświadczenie i umiejętności znacznie wykraczające poza te, których wymaga się od cywilnych kierowców jednośladów.

Przykładowo zdjęcie ręki z kierownicy, by dać sygnał kierowcy do zatrzymania nie może stanowić problemu czy też szybkie zejście z maszyny. W sezonie wiosenno- letnim policyjne motocykle są stałym elementem pejzażu drogowego. Hondy są nowoczesne, dobrze wyposażone i dobrze sprawdzają się w codziennej służbie drogówki.

Advertisement

Efektem tego jest zatrzymanie pirata drogowego, który osobowym audi na „S 11” pędził 212 km/h. Kierowca otrzymał mandat karny wysokości 400 zł i 10 pkt karnych. Do służby na motocyklach przyjmowani są policjanci, którzy nie tylko są w posiadaniu odpowiedniej kategorii prawa jazdy, ale również cechują ich wysokie umiejętności jazdy jednośladami. Doskonalenie techniki prowadzenia motocykli policjanci szkolą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Tam funkcjonariusz szkolą się m.in. z zatrzymywania pojazdów do kontroli drogowej, pilotażu, jazdy w kolumnie, jazdy w terenie oraz asysty motocyklowej.

Czym różni się policyjny motocykl od cywilnego?

Głównie wyposażeniem, na przykład część motocykli ma zamontowane wideorejestratory. Policja korzysta z jednośladów różnych marek. Policjanci pełniących służbę na motocyklach, mają możliwość łączenia pasji z zawodem.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Kolejny śmiertelny wypadek na DK10 w Jeziorkach

Published

on

By

Kolejny śmiertelny wypadek na DK 10 między Piłą a Śmiłowem. Doszło do niego około godz. 16.30 w pobliżu miejscowości Jeziorki.

74-letnia kobieta, kierująca pojazdem marki bmw jadąc od strony Bydgoszczy w kierunku Piły, w pewnym  momencie zjechała na przeciwległy pas jezdni i zderzyła się czołowo z pojazdem ciężarowym z naczepą. Kierująca bmw poniosła śmierć na miejscu. 52-letniemu kierowcy TIR-a nic się nie stało.

– Myślałem, że jeszcze się ocknie, ale to była dosłownie tylko sekunda – mówił nam kilka godzin po zdarzeniu.

Droga Piła – Śmiłowo jest całkowicie zablokowana.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Bez tętna i oddechu. Uratowali ją chodziescy strażacy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

22 kwietnia, krótko przed godziną 19:00 dyżurny Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o starszej kobiecie, która prawdopodobnie się zachłysnęła i leży nieprzytomna w domu. Zespół Ratownictwa Medycznego może być dojechać za 15 minut.

Dwa zastępy z JRG Chodzież natychmiast zostały zadysponowane do izolowanego zdarzenia medycznego w Chodzieży, na ul. Świętokrzyską. Po sprawdzeni parametrów życiowych okazało się, że kobieta nie ma ani oddechu, ani tętna. Bezzwłocznie rozpoczęto udrożnienie dróg oddechowych, zewnętrzny masaż serca, oddechy zastępcze. Podłączono również defibrylator, który nie zalecił defibrylacji.

Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego po wspólnych wysiłkach, poszkodowanej wróciły parametry życiowe. Została ona zabrana do szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement