Wycieczka do Torunia

4 grudnia 2017 r. uczniowie klas trzecich oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Wyrzysku wraz z opiekunami, panią Joanną Berndt, panią Anną Kozimor, panem Ryszardem Sellem i panią Moniką Nawrocką-Paluszkiewicz, udali się na wycieczkę edukacyjną do Torunia.

Uczestnicy wyprawy zwiedzili najpiękniejsze miejsca toruńskiej Starówki: legendarną Krzywą Wieżę, najsłynniejszy punkt Torunia – pomnik Kopernika, Piernikową Aleję Gwiazd, tajemniczy pomnik Flisaka, dom Kopernika, na koniec przepiękny wieczorny Bulwar Filadelfijski.
Jednym z kluczowych punktów eskapady były warsztaty w Centrum Chemii w Małej Skali – partnera Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii UMK. Powyższe centrum od 2011 roku jest Miejscem Odkrywania Talentów MEN. Small-scale chemistry – SSC- często określana jako mikrochemia jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii w szkołach i na uczelniach wyższych. Polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu i zmniejsza czas jego przeprowadzenia. Młodzicy samodzielnie wykonali szereg doświadczeń ukazujących istotę przemian chemicznych. Indywidualnie projektowali procesy, samodzielne wykonywali eksperymenty chemiczne, dokonywali obserwacji i wnioskowali. Intensywny dzień z pełnym omówieniem eksperymentów był doskonałą powtórką przed egzaminem gimnazjalnym dla trzecioklasistów. Ostatnią atrakcją grudniowego wyjazdu było Żywe Muzeum Piernika. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego uczniowie poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem pierników. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później przy użyciu drewnianych form wypiec z niego własne specjały. Na drugim piętrze muzeum, w tzw. manufakturze z przełomu XIX/XX wieku, nastolatkowie zobaczyli oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec i kolekcję woskowych form.
W czasie wycieczki edukacyjnej uczniowie realizowali zagadnienia z chemii, geografii oraz z historii i języka polskiego.

Uczniowie pełni wrażeń, werwy i zapału, mimo napiętego planu, szczęśliwi wracali do domów. Zapewne nie raz powrócą do grodu nad Wisłą, gdzie gotyk jest na dotyk.

Monka Nawrocka-Paluszkiewicz

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart