Kibole Lecha Powstańcom Wielkopolskim

Tradycyjnie przy okazji Święta Zmarłych kibice Lecha Poznań w całej Wielkopolsce prowadzą zbiórkę środków na renowację grobów oraz mogił Powstańców Wielkopolskich. W ubiegłym roku udało się zebrać razem ponad ćwierć miliona złotych. Pieniądze zostały wykorzystane na upamiętnienie oraz remont pomników poległych żołnierzy w niepodległościowym zrywie Wielkopolan, który wybuchł 27 grudnia 1918 roku. Zbiórka prowadzona będzie również w Pile przed dwoma głównymi wejściami na Cmentarz Komunalny.

-W tym roku obchodzimy okrągłą 100 rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, dlatego planujemy kwestować już w ten weekend. Dodatkowo będziemy stać z puszkami w środę oraz tradycyjnie przez cały dzień 1 listopada. W roku ubiegłym udało się zebrać 2200zł, serdecznie dziękujemy za hojność i liczymy, że przy okazji tak okrągłej rocznicy uda się poprawić ten wynik co najmniej o dwa razy. Pieniądze z puszek w tym roku zostają w Pile i chcemy je przeznaczyć m.in. na tablicę informacyjną o więzionych Powstańcach przy obecnym Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile. Monitorujemy cały czas groby powstańcze na terenie naszego regionu i staramy sie wykonywać prace remontowe na bieżąco. Jeśli jednak są jeszcze osoby, które wiedzą gdzie potrzebna jest taka interwencja to prosimy o kontakt przez facebooka na stronie Pilscy Patrioci – mówi Daniam Jagła.

Przy okazji takich zbiórek podczas rozmów z mieszkańcami udało się już kilkukrotnie odnaleźć groby żołnierzy, którzy walczyli w Powstaniu. To pokazuje, że nie jest to tylko zwykła kwesta. Pamięć o Powstaniu jest wciąż żywa, a przed nami jeszcze wiele pracy by odkryć wszystkie jej karty i stać na straży pamięci tej pięknej patriotycznej postawy.

W związku z 100 rocznicą nie zabraknie hucznego świętowania wybuchu Wielkopolan w naszym mieście.  Pilscy Patrioci planują zorganizowanie Marszu Powstańców Wielkopolskich, który przejdzie ulicami Piły 27 grudnia.

Zbiórka przy Cmentarzy Komunalnym w Pile prowadzona będzie:
27 października (sobota) 10:00 – 16:00
28 października (niedziela) 10:00 – 16:00
31 października (środa) 15:00 – 18:00
1 listopada 9:00 – 18:00

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart