Connect with us

Ludzie

Kibole Lecha Powstańcom Wielkopolskim

Published

on

Tradycyjnie przy okazji Święta Zmarłych kibice Lecha Poznań w całej Wielkopolsce prowadzą zbiórkę środków na renowację grobów oraz mogił Powstańców Wielkopolskich. W ubiegłym roku udało się zebrać razem ponad ćwierć miliona złotych. Pieniądze zostały wykorzystane na upamiętnienie oraz remont pomników poległych żołnierzy w niepodległościowym zrywie Wielkopolan, który wybuchł 27 grudnia 1918 roku. Zbiórka prowadzona będzie również w Pile przed dwoma głównymi wejściami na Cmentarz Komunalny.

-W tym roku obchodzimy okrągłą 100 rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, dlatego planujemy kwestować już w ten weekend. Dodatkowo będziemy stać z puszkami w środę oraz tradycyjnie przez cały dzień 1 listopada. W roku ubiegłym udało się zebrać 2200zł, serdecznie dziękujemy za hojność i liczymy, że przy okazji tak okrągłej rocznicy uda się poprawić ten wynik co najmniej o dwa razy. Pieniądze z puszek w tym roku zostają w Pile i chcemy je przeznaczyć m.in. na tablicę informacyjną o więzionych Powstańcach przy obecnym Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile. Monitorujemy cały czas groby powstańcze na terenie naszego regionu i staramy sie wykonywać prace remontowe na bieżąco. Jeśli jednak są jeszcze osoby, które wiedzą gdzie potrzebna jest taka interwencja to prosimy o kontakt przez facebooka na stronie Pilscy Patrioci – mówi Daniam Jagła.

Przy okazji takich zbiórek podczas rozmów z mieszkańcami udało się już kilkukrotnie odnaleźć groby żołnierzy, którzy walczyli w Powstaniu. To pokazuje, że nie jest to tylko zwykła kwesta. Pamięć o Powstaniu jest wciąż żywa, a przed nami jeszcze wiele pracy by odkryć wszystkie jej karty i stać na straży pamięci tej pięknej patriotycznej postawy.

W związku z 100 rocznicą nie zabraknie hucznego świętowania wybuchu Wielkopolan w naszym mieście.  Pilscy Patrioci planują zorganizowanie Marszu Powstańców Wielkopolskich, który przejdzie ulicami Piły 27 grudnia.

Advertisement

Zbiórka przy Cmentarzy Komunalnym w Pile prowadzona będzie:
27 października (sobota) 10:00 – 16:00
28 października (niedziela) 10:00 – 16:00
31 października (środa) 15:00 – 18:00
1 listopada 9:00 – 18:00

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement