Zdrowie

Ulicami Piły przeszedł “Marsz Zdrowia”

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj w Pile odbyły się 17. Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi.

Z tej okazji w sali widowiskowej Powiatowego Centrum “Iskra” w Pile odbyły się główne uroczystości. Okolicznościowy program przygotowali uczniowie Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Rozstrzygnięto także konkurs dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpostawowych na temat profilaktyki zdrowych piersi.

Od 1985 roku, miesiąc październik obchodzony jest na świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. Wiedza o profilaktyce raka piersi jest obecnie niezbędna każdej kobiecie niezależne od wieku.

Według danych Centrum Onkologii – Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku w Polsce wykryto 24 644 nowe przypadki raka piersi oraz stwierdzono 8 805 zgonów z tego powodu. Pod względem umieralności, rak piersi od kilku lat znajduje się w czołówce wśród nowotworów złośliwych. W 2020 roku był drugim, po raku oskrzeli i płuca, nowotworem złośliwym powodującym najwięcej zgonów wśród kobiet.

Advertisement

Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi

  • wiek – wzrost zachorowalności po 35 roku życia, najwięcej zachorowań pomiędzy 50 – 70 rokiem życia,
  • obciążenie genetyczne – występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra),
  • czynnik hormonalny, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza,
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • niewłaściwa dieta oraz otyłość,
  • niedostateczna aktywność fizyczna,
  • częste spożywanie alkoholu,
  • wcześniejsze choroby piersi.

Potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą w dużej mierze od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju mogą przebiegać bezobjawowo, wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka pierwotna raka piersi (zapobieganie zachorowaniu) obejmuje zmianę stylu życia – ważne jest między innymi unikanie nadmiernych ilości tłuszczu w diecie, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ograniczenie spożycia alkoholu.

Profilaktyka wtórna raka piersi (wczesne wykrywanie) – badania profilaktyczne.

Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi!

Comiesięczną samokontrolę piersi powinno wykonywać się w tym samym dniu cyklu miesięcznego, między 6 a 9 dniem badając piersi przed lustrem w celu wychwycenia zmian w ich wyglądzie, a następnie palpacyjnie np. w trakcie kąpieli pod prysznicem w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, a także w pozycji leżącej, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.

Advertisement

Ultrasonografię piersi należy wykonywać między 20 a 30 rokiem życia co 2 lata, po 30 roku życia co rok. Badanie mammograficzne u kobiet w przedziale wiekowym 40 – 49 lat powinno być wykonywane raz na 2 lata, a po 50 roku życia raz w roku. Szacuje się, że mammografia wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15 – 30%.

Październik to miesiąc podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat raka piersi.

Na zakończenie obchodów uczestnicy przeszli w “Marszu Zdrowia” ulicami Piły. Zapraszamy do obejrzenia relacji video.

 

Advertisement

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Exit mobile version