Connect with us

Zdrowie

Minister zdrowia odwiedził także Trzciankę

Published

on

fot. PAP

Budżet dla szpitali w 2023 r. jest zdecydowanie większy – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. “Wbrew narzekaniom pojedynczych podmiotów zdecydowana większość radzi sobie dobrze” – ocenił.

Szef resortu zdrowia uczestniczył w konferencji prasowej zorganizowanej w szpitalu powiatowym im. Jana Pawła II w Trzciance.

 

Minister mówił, że szpital w Trzciance jest przykładem jednostki, która w trudnych warunkach – m.in. covidowych i zmian ekonomicznych – radzi sobie bardzo dobrze i ma dodatni wynik finansowy.

Advertisement

 

-Szpital skorzystał z wielu instrumentów, które zostały zaproponowane podmiotom medycznym i miały na celu poprawę sytuacji finansowej. Wbrew narzekaniom pojedynczych podmiotów zdecydowana większość radzi sobie dobrze w tych warunkach finansowych, jakie proponujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia – powiedział minister.

 

Wśród rozwiązań, z których skorzystała placówka, Niedzielski wymienił m.in. mechanizm dla szpitali, u których wzrost wartości kontraktów, po dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc., i instrument finansowania nadwykonań.

 

Advertisement

-W tym roku zdecydowaliśmy się premiować szpitale, które zrealizowały więcej usług, świadczeń medycznych, niż przewiduje to zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jesteśmy w szczególnym okresie odbudowy zdrowia publicznego, w postpandemicznej erze – wskazał.

 

“Warto powiedzieć, że w skali kraju sfinansowanie nadwykonań to wydatek z NFZ blisko miliarda złotych, czyli na finansowanie nadwykonań w ryczałcie przeznaczyliśmy w skali Polski miliard złotych” – podał.

 

Niedzielski stwierdził, że budżet dla szpitali w 2023 r. jest zdecydowanie większy. “Wycena świadczeń rośnie, bo punktem odniesienia jest rok poprzedni. W wyniku tego, zwiększenie nakładów robionych przez NFZ na szpitalnictwo będzie większe o 4 mld zł” – powiedział.

Advertisement

 

-Można powiedzieć, że operacja sfinansowania nadwykonań w skali roku 2022 i 2023 to w skali Polski ponad 5 mld zł – dodał.

 

Zaznaczył, że “w sytuacji, w której się znajdujemy, w tych warunkach, które są oferowany przez NFZ i w tym otoczeniu prawnym, w którym działamy, większość podmiotów sobie radzi, potrafi sobie radzić na poziomie powiatowym”.

 

Advertisement

Prezes NFZ Filip Nowak podkreślił, że “Wielkopolska jest tym województwem, w którym w sposób szczególny udało się spłacić ten dług zdrowotny czy też wziąć udział w poprawie zdrowia mieszkańców”.

 

“Chcę także podkreślić, że to nie jest normalna i naturalna sprawa, że płacimy więcej niż wynosi ryczałt. Zasady funkcjonowania ryczałtu są jasne. Natomiast po wielu konsultacjach ze środowiskiem medycznym i wsłuchując się w głos pacjentów, ekspertów, pan minister podjął decyzję, żeby wyjątkowo w tym roku uhonorować dodatkowym finansowaniem te szpitale, które w sposób szczególny włączyły się w spłatę długu zdrowotnego”.

 

Advertisement

“Najważniejsze i najistotniejsze jest też to, że kto włączył się i podjął tę wytężoną pracę w tym roku, skorzysta również w przyszłym roku od samego początku – nie musi się zastanawiać, czy będzie zwiększony ryczałt na rok następny, czy nie, tylko to jest już zagwarantowane o tę kwotę, jeśli chodzi o liczbę punktów, bo rozliczamy się przy pomocy punktów z NFZ” – zaznaczył. (PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Cztery nowe poradnie specjalistyczne w pilskim szpitalu

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile od września będą funkcjonować 4 nowe poradnie w ramach kontraktów NFZ. Łącznie będzie ich już 20, a pacjenci mogą z nich korzystać bezpłatnie.

Nowe poradnie to:
– Przyszpitalna Poradnia Chirurgiczna
– Przyszpitalna Poradnia Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
– Przyszpitalna Poradnia Neurologiczna
– Przyszpitalna Poradnia Reumatologiczna.

Wizyty będą bezpłatne, rejestracja od poniedziałku do piątku w holu głównym szpitala, bądź tel. 67 210 65 55.

– Kiedy w 2016 r. obejmowałem stanowisko Starosty Pilskiego, funkcjonowała jedna przyszpitalna poradnia, kilka poradni prowadził także podmiot prywatny, ale zmiany w przepisach wymusiły niebawem ich przeprowadzkę. Razem z dyrektorem szpitala robiliśmy wszystko, aby przywrócić poradnie w szpitalu, które funkcjonowały tu przed laty. Jak widać nie rzucamy słów na wiatr, o czym świadczy obecnie liczba poradni. To również dowód na to, że Szpital Specjalistyczny w Pile się rozwija  – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

– Cieszę się, że kończymy pewien etap przywracania poradni w szpitalu, co wymagało od nas dużej determinacji. Otwieranie nowych przyszpitalnych poradni zapewnia kompleksowe leczenie pacjentom, bowiem ich praca skoordynowana jest z oddziałami szpitala – mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Dyrekcja szpitala będzie czynić starania o uruchomienie kolejnych przyszpitalnych poradni, aby jeszcze bardziej udostępnić pacjentom wizyty u specjalistów.

Advertisement

Continue Reading

Zdrowie

Papierowe kubki mogą być toksyczne

Published

on

By

Zastąpienie plastikowych kubków papierowymi może wcale nie pomagać środowisku. Choć papier szybko się rozkłada – to użycie go wymaga nasączenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

Rosnąca liczba doniesień na temat gromadzącego się w środowisku i organizmach żywych plastiku spowodowała przyspieszenie prac nad alternatywnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest zastąpienie tworzyw sztucznych papierem – np. do produkcji kubków.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu wskazują na ryzyko związane z coraz częściej używanymi papierowymi kubkami, postrzeganymi jako “ekologiczne”.

Advertisement

 

W serii eksperymentów przetestowali oni wpływ zawartych w różnych tych produktach substancji na larwy komarów. “Pozostawiliśmy plastikowe i papierowe kubki w mokrych osadach i w wodzie, aby zobaczyć, jak uwalniające się z nich różne związki chemiczne oddziałują na larwy. Wszystkie kubki negatywnie wpłynęły na wzrost larw” – informuje prof. Bethanie Carney Almroth, autorka badania opisanego w periodyku “Environmental Pollution” (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749123008382).

 

Papier sam z siebie nie jest wodoodporny, więc jego powierzchnię trzeba pokryć inną substancją. Zwykle stosuje się powłokę z PLA – bioplastiku uzyskiwanego najczęściej z kukurydzy. Choć uznawany jest za materiał biodegradowalny, to według nowego badania jest też toksyczny dla środowiska.

Advertisement

 

-Bioplastiki nie rozkładają się w środowisku, np. w wodzie, efektywnie. Istnieje ryzyko, że powstaną z nich cząstki mikroplastiku, które zostaną spożyte przez różne stworzenia, w tym ludzi – tak, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów tworzyw. Bioplastik zawiera przynajmniej tyle samo toksycznych substancji, co zwykły plastik – przestrzega ekspertka.

 

“Niektóre obecne w plastiku substancje są znane ze swojej toksyczności. Na temat innych brakuje nam wiedzy. Papierowe opakowania, podobnie jak wykonane z innych materiałów, też mogą więc stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Staje się to coraz częstsze. Z plastikiem i towarzyszącym mu substancjom mamy coraz szerszy kontakt także za pośrednictwem jedzenia” – podkreśla.

 

Advertisement

Naukowcy namawiają m.in. do zmiany przyzwyczajeń.

 

“Kiedy po II wojnie światowej na rynek trafiły produkty jednorazowe, prowadzone były duże kampanie, aby przyzwyczaić ludzi do wyrzucania tych produktów. To było dla nas nienaturalne! Teraz musimy wrócić do poprzednich nawyków i odejść od kultury produktów jednorazowych. Lepiej będzie, jeśli weźmiesz ze sobą własny kubek, kupując kawę na wynos. A może nawet znajdź chwilę, usiądź i wypij swoją kawę z porcelanowego kubka” – mówi ekspertka.

 

Advertisement

Autorzy odkrycia zwracają uwagę na dobrą wiadomość – Organizacja Narodów Zjednoczonych pracuje nad porozumieniem odnośnie ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem. Prof. Carney Almroth jest członkinią naukowego ciała doradczego uczestniczącego w tych pracach – SCEPT (Scientists Coalition for an Effective Plastics Treaty). “W SCEPT domagamy się wprowadzenia wymogów transparentności w przemyśle plastikowym, które zmuszą do jasnego raportowania, jakie chemikalia zawiera każdy produkt, podobnie jak to ma miejsce w przemyśle farmaceutycznym. Jednak głównym celem naszej pracy jest minimalizacja produkcji plastiku” – mówi specjalistka. (PAP)

Continue Reading