Zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a jednym z najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić w tym czasie, jest zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. To miejsce nie tylko o wielkiej wartości historycznej, ale również wyjątkowo malownicze, zwłaszcza w jesiennych barwach.
21.10.2024 | aktual.: 06.11.2024 14:23
Historia Cmentarza na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz ten, założony w XIX wieku, jest najstarszym cmentarzem w Zakopanem i stanowi niezwykły punkt na mapie kultury Podhala. Nazwa “Pęksowy Brzyzek” pochodzi od nazwiska fundatora działki – Józefa Pęksy – oraz od słowa „brzyzek”, które w gwarze góralskiej oznacza skarpę lub urwisko.
Grób Kornela Makuszyńskiego na Pęskowym Brzyzku w Zakopanem. fot. Krzysztof Dęga
Maria Witkiewiczowa – matka Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), której wkład w wychowanie syna i podtrzymywanie tradycji rodzinnych jest nie do przecenienia.
Te wybitne postacie to tylko niektóre z osób pochowanych na Pęksowym Brzyzku. Spacerując po tym cmentarzu, można odkrywać groby innych, mniej znanych, ale równie ważnych dla Zakopanego i regionu osób.
Jesienna magia Pęksowego Brzyzka
Jesień przynosi na cmentarz wyjątkowy urok. Kolorowe liście, które otaczają groby, tworzą niezwykły klimat, a malownicze widoki na góry dodają mistyczności temu miejscu. Spacer po cmentarzu w otoczeniu jesiennych barw to prawdziwe przeżycie, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych, kiedy na grobach pojawiają się świece i kwiaty, wprowadzając spokojną, refleksyjną atmosferę.
Pęksowy Brzyzek – wyjątkowe miejsce na Wszystkich Świętych
W okresie Wszystkich Świętych cmentarz nabiera dodatkowego znaczenia. To nie tylko czas na oddanie hołdu zmarłym, ale również okazja, by podziwiać piękno tego zabytkowego miejsca. Wielu turystów, odwiedzających Zakopane o tej porze roku, decyduje się na odwiedzenie Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, aby poczuć duchowość tego miejsca i oddać się chwili zadumy.