Wielka radość leśników z Lipki. Do gniazda rybołowów wrócił drugi drapieżnik
Dziewięć dni po przylocie samicy, do gniazda rybołowów w Nadleśnictwie Lipka przyleciał samiec. Leśnicy cieszą się, bo to oznacza, że po raz kolejny jest szansa na potomstwo, które wykluje się na ich terenie, a tym samym przedłuży swój gatunek.
Ile jest rybołowów w Polsce?
Obecnie w Polsce gniazduje zaledwie około 40 par rybołowów. To dramatycznie mało, zwłaszcza gdy porównamy nasze dane z innymi krajami europejskimi – w Niemczech czy Szwecji ten gatunek radzi sobie znacznie lepiej.
Dlaczego rybołowów jest tak mało?
Powodów jest kilka. Potrzebują dostępu do czystych zbiorników wodnych, bogatych w ryby. Na swoje gniazda wykorzystują pojedyncze drzewa, nawet wolą kiedy wokół jest zrąb lub niskie drzewostany, właśnie dlatego, że mają lepszy dolot do gniazda i czują się bezpieczniej, bo mogą obserwować okolice i wypatrywać zagrożenie. Rybołowom szkodzą zaśmiecane i zatruwane zbiorniki wodne oraz akweny, gdzie odbywa się intensywne wędkowanie.
Dodatkowo, przez wiele lat rybołowy były ofiarami kłusownictwa i zatruć środowiskowych (np. pestycydami), co znacznie ograniczyło ich liczebność.
- Aktualnie w Polsce już praktycznie zniknęło kłusownictwo - bardziej im to zagraża na przelotach (kraje afrykańskie, Bałkany) - informuje Dominika Nadolna.
Czym żywią się rybołowy?
Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem diety tych ptaków są ryby. Rybołów potrafi z niesamowitą precyzją wypatrzeć zdobycz z powietrza, po czym spada z wysokości i chwyta rybę szponami prosto z wody. Ich ulubione gatunki to m.in. płocie, karpie i okonie.
Ile potomstwa mają rybołowy?
Rybołowy wyprowadzają jedno lęg rocznie, zazwyczaj składając od 2 do 4 jaj. Młode wykluwają się po około 5 tygodniach, a po kolejnych 7–8 tygodniach opuszczają gniazdo. Niestety, przeżywalność młodych nie jest wysoka, zwłaszcza jeśli zabraknie pokarmu lub gdy dochodzi do zniszczenia gniazda.
Rybołowy z Nadleśnictwa Lipka – lokalna duma
Jednym z miejsc, gdzie aktywnie chroni się rybołowy, jest Nadleśnictwo Lipka, w województwie wielkopolskim. Dzięki wspólnym wysiłkom leśników i ornitologów, udało się tam stworzyć dogodne warunki do gniazdowania dla tego gatunku. Stawia się m.in. sztuczne platformy gniazdowe na wysokich drzewach lub słupach, z dala od uczęszczanych tras i zabudowań.
Jest i on. Z zimowiska, z wakacyjnych wojaży, wrócił "Lipek". Nasz samiec, który jest nietypowym rybołowem, bo jak na samca wrócił długo po swojej samicy. U rybołowów jest tak, że samiec wraca jako pierwszy, przygotowuje gniazdo i jak samica wróci przystępują do toków. Nasz Lipek łamie stereotypy i wrócił grubo ponad tydzień po samicy. Ona wróciła do naszego gniazda 28 marca, a nasz Lipek wrócił 7 kwietnia, więc dał jej trochę czasu, żeby ochłonęła, przygotowała gniazdo i teraz swoim stylem, tak jak to było w poprzednich latach. Widać ewidentnie, że to nasz Lipek, bo jak przylatuje z rybą, to nie dzieli się nią z naszą Lipką. Ona musi się bardzo starać, żeby odebrać mu tę rybę.
Co ciekawe, właśnie w Nadleśnictwie Lipka można śledzić rybołowy na żywo dzięki kamerom online – to świetna okazja, by przyjrzeć się ich codziennemu życiu bez zakłócania ich spokoju.
To jest czas, kiedy teraz rybołowy będą przystępowały do toków, czas zalotów, miłości i będziemy czekać wspólnie na jajka. Rybołowy składają od dwóch do czterech jaj i będą je wysiadywać od 37 do 40 dni. W większości przypadków, w większości wysiadywać jaja będzie samica. Samiec będzie ją tylko rzadko zmieniał. Cały ciężar ogrzewania jaj będzie spoczywał na samicy.
Ciekawostki o rybołowach
🔹 Rybołowy są mistrzami w nurkowaniu! Potrafią uderzyć w wodę z wysokości nawet 30 metrów, a ich nogi i pazury są specjalnie przystosowane do chwytania śliskich ryb.
🔹 Rybołów ma "zapinane szpony" – jeden z jego palców potrafi obracać się do tyłu, co pomaga w pewnym trzymaniu ryby podczas lotu. To cecha unikalna wśród ptaków drapieżnych!
🔹 Są podróżnikami na długim dystansie. Polskie rybołowy zimują głównie w Afryce – w rejonie Sahelu, pokonując nawet 6–8 tysięcy kilometrów w jedną stronę!
🔹 Gniazda rybołowów mogą mieć nawet 2 metry średnicy! I co ciekawe – są wielokrotnie używane, co roku rozbudowywane i poprawiane.
🔹 Młode rybołowy uczą się latać około 50–60 dnia życia, ale jeszcze przez kilka tygodni pozostają w pobliżu rodziców, ucząc się... jak łowić ryby!
Obserwuj nas w GOOGLE NEWS