Connect with us

Wiadomości

Zapraszamy na wystawę do Świętej Rodziny

Published

on

fot. Artur Łazowy

Na placu przed kościołem pw. Św. Rodziny w Pile można już oglądać wystawę plenerową na temat Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Uzupełnieniem wystawy jest projekcja filmu pt. Matusia.

Wystawa ukazuje wysiłek Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc tysiącom polskich dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach, sierocińcach i ochronkach rozsianych na terenie kraju. Wśród nich siostry ukryły ponad 500 dzieci żydowskich, skazanych przez okupanta niemieckiego na eksterminację. Ocaliły także około 250 dorosłych osób pochodzenia żydowskiego. Wielu innym udzieliły pomocy doraźnej lub tymczasowej. Kierując się chrześcijańską miłością bliźniego, siostry podjęły decyzję, że nie odmówią schronienia żadnemu potrzebującemu. Ryzykując życiem, przeciwstawiły się w ten sposób zbrodniczej polityce III Rzeszy Niemieckiej. Akcję pomocy Żydom koordynowały przełożona generalna zgromadzenia Ludwika Lisówna oraz przełożona prowincji warszawskiej m. Matylda Getter.


„Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego.
Opis filmu:
W związku z obchodami 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj „Żegoty” Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało fabularyzowany dokument „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego. Film opowiada historię ratowania żydowskich dzieci przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Jego uroczysta premiera odbyła się 1 grudnia 2022 r. w Kinie Atlantic w Warszawie. Na pokaz przybyli m.in. przedstawiciele władz, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z przełożoną generalną, członkowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przed emisją do widzów zwrócił się zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, inspirator powstania filmu, który powiedział:
– W przeddzień 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” trzeba podkreślić, że ten wielki czyn, objęcie przez „Żegotę” pomocą ok. 12 tys. Żydów, nie byłoby możliwe bez takich osób jak matka Matylda Getter. Po pierwsze, bohaterstwem było znalezienie tych dzieci i wyprowadzenie ich z getta, co było zagrożone śmiercią, ale później trzeba było znaleźć miejsce, w którym przebywały niekiedy 2-2,5 roku. Takie miejsca znajdowały się w klasztorach, a w Warszawie szczególnie w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Wiceprezes IPN wskazał, że celem filmu jest upowszechnianie wiedzy o bohaterstwie sióstr ratujących żydowskie dzieci, upowszechnianie także za granicą, ponieważ wiedza o ich działalności w czasie II wojny światowej jest nikła. Instytut Pamięci Narodowej od lat stara się pamiętać o bohaterkach naszej wolności – sfinansował m.in. tablicę upamiętniającą matkę Matyldę Getter i siostry z jej zgromadzenia, wydał w pięciu językach opracowanie s. Antonietty Frącek RM „Matka Matylda Getter” w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej”, we współpracy ze zgromadzeniem powstała też wystawa „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej”. Dr Szpytma dodał, że ma nadzieję, iż postać matki Matyldy Getter będzie równie znana jak postać innej bohaterki, Ireny Sendler, z którą matka Matylda Getter współpracowała.

Na szczególną uwagę zasługuje poświęcenie jej i zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w ratowanie Żydów w czasie okupacji. Dzieląc los narodu, brały pod swój dach żydowskie dzieci z gett i te błąkające się bez dachu nad głową, głodne, przerażone – narażone w każdej chwili na śmierć z rąk niemieckich oprawców. Dbały o zapewnienie im odpowiednich warunków materialnych, wykształcenie oraz stworzenie im rodzinnej atmosfery. Z opinii sióstr wynika, że wyjątkowa sytuacja wymagała wyjątkowego poświęcenia, nawet za cenę własnego życia.

Advertisement

– Matusia się bała, drżała nieraz jak liść osiki, ale wierzyła, że Bóg nigdy nie uczyni krzywdy temu człowiekowi, który z miłości czyni dobro drugiemu – wspominała jej sekretarka, s. Teresa Gober.

Siostry ocaliły ponad 500 dzieci oraz około 250 dorosłych. Z licznych ich relacji przebija przekonanie, że Opatrzność w sposób szczególny czuwała nad Zgromadzeniem. Mimo że za udzielanie pomocy Żydom groziła kara śmierci, to żadna z nich nie zginęła. Również żadnemu polskiemu ani żydowskiemu dziecku pod ich opieką nic się nie stało.

W fabularyzowanym dokumencie „Matusia” rolę matki Matyldy Getter zagrała Agnieszka Mandat. Wystąpili w nim m.in. ocalona przez Matusię Lea Balint, s. Magdalena Abramow-Newerly, prof. Jan Żaryn oraz dr Mateusz Szpytma.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Published

on

By

fot. PAP

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

Advertisement

 

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement