Connect with us

Wiadomości

Zapraszamy na wystawę do Świętej Rodziny

Published

on

fot. Artur Łazowy

Na placu przed kościołem pw. Św. Rodziny w Pile można już oglądać wystawę plenerową na temat Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Uzupełnieniem wystawy jest projekcja filmu pt. Matusia.

Wystawa ukazuje wysiłek Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc tysiącom polskich dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach, sierocińcach i ochronkach rozsianych na terenie kraju. Wśród nich siostry ukryły ponad 500 dzieci żydowskich, skazanych przez okupanta niemieckiego na eksterminację. Ocaliły także około 250 dorosłych osób pochodzenia żydowskiego. Wielu innym udzieliły pomocy doraźnej lub tymczasowej. Kierując się chrześcijańską miłością bliźniego, siostry podjęły decyzję, że nie odmówią schronienia żadnemu potrzebującemu. Ryzykując życiem, przeciwstawiły się w ten sposób zbrodniczej polityce III Rzeszy Niemieckiej. Akcję pomocy Żydom koordynowały przełożona generalna zgromadzenia Ludwika Lisówna oraz przełożona prowincji warszawskiej m. Matylda Getter.


„Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego.
Opis filmu:
W związku z obchodami 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj „Żegoty” Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało fabularyzowany dokument „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego. Film opowiada historię ratowania żydowskich dzieci przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Jego uroczysta premiera odbyła się 1 grudnia 2022 r. w Kinie Atlantic w Warszawie. Na pokaz przybyli m.in. przedstawiciele władz, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z przełożoną generalną, członkowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przed emisją do widzów zwrócił się zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, inspirator powstania filmu, który powiedział:
– W przeddzień 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” trzeba podkreślić, że ten wielki czyn, objęcie przez „Żegotę” pomocą ok. 12 tys. Żydów, nie byłoby możliwe bez takich osób jak matka Matylda Getter. Po pierwsze, bohaterstwem było znalezienie tych dzieci i wyprowadzenie ich z getta, co było zagrożone śmiercią, ale później trzeba było znaleźć miejsce, w którym przebywały niekiedy 2-2,5 roku. Takie miejsca znajdowały się w klasztorach, a w Warszawie szczególnie w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Wiceprezes IPN wskazał, że celem filmu jest upowszechnianie wiedzy o bohaterstwie sióstr ratujących żydowskie dzieci, upowszechnianie także za granicą, ponieważ wiedza o ich działalności w czasie II wojny światowej jest nikła. Instytut Pamięci Narodowej od lat stara się pamiętać o bohaterkach naszej wolności – sfinansował m.in. tablicę upamiętniającą matkę Matyldę Getter i siostry z jej zgromadzenia, wydał w pięciu językach opracowanie s. Antonietty Frącek RM „Matka Matylda Getter” w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej”, we współpracy ze zgromadzeniem powstała też wystawa „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej”. Dr Szpytma dodał, że ma nadzieję, iż postać matki Matyldy Getter będzie równie znana jak postać innej bohaterki, Ireny Sendler, z którą matka Matylda Getter współpracowała.

Na szczególną uwagę zasługuje poświęcenie jej i zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w ratowanie Żydów w czasie okupacji. Dzieląc los narodu, brały pod swój dach żydowskie dzieci z gett i te błąkające się bez dachu nad głową, głodne, przerażone – narażone w każdej chwili na śmierć z rąk niemieckich oprawców. Dbały o zapewnienie im odpowiednich warunków materialnych, wykształcenie oraz stworzenie im rodzinnej atmosfery. Z opinii sióstr wynika, że wyjątkowa sytuacja wymagała wyjątkowego poświęcenia, nawet za cenę własnego życia.

Advertisement

– Matusia się bała, drżała nieraz jak liść osiki, ale wierzyła, że Bóg nigdy nie uczyni krzywdy temu człowiekowi, który z miłości czyni dobro drugiemu – wspominała jej sekretarka, s. Teresa Gober.

Siostry ocaliły ponad 500 dzieci oraz około 250 dorosłych. Z licznych ich relacji przebija przekonanie, że Opatrzność w sposób szczególny czuwała nad Zgromadzeniem. Mimo że za udzielanie pomocy Żydom groziła kara śmierci, to żadna z nich nie zginęła. Również żadnemu polskiemu ani żydowskiemu dziecku pod ich opieką nic się nie stało.

W fabularyzowanym dokumencie „Matusia” rolę matki Matyldy Getter zagrała Agnieszka Mandat. Wystąpili w nim m.in. ocalona przez Matusię Lea Balint, s. Magdalena Abramow-Newerly, prof. Jan Żaryn oraz dr Mateusz Szpytma.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Niesamowite odkrycie w Pile

Published

on

By

Niesamowite odkrycie w Pile. Pracownicy Pilskiego Muzeum Wojskowego odkryli schron bojowy.

 

 

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

 

– W połowie lat 90. zainteresowałem się bardzo bunkrami (tak wtedy amatorsko nazywaliśmy z kolegami schrony bojowe) Pozycji Pilskiej – linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od wschodu. Marzyłem wtedy, że kiedyś odnajdę zakopany schron, o którym nikt nie wie. Minęło 30 lat i moje marzenie się spełniło. Podczas porannego rekonesansu trasy przed organizowanym w kwietniu ubiegłego roku, rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji ,, Wiosna na Przedmościu Piła”, zobaczyłem odsłonięty przez jeżdżące po lesie motocykle crossowe betonowy pierścień. Ten kształt wydał mi się bardzo znajomy, założyłem, że nie jest to studzienka kablowa, czy kanalizacyjna, tylko schron – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Sensacyjne Odkrycie! Nowy Schron Ringstand 58c

Ciekawość była silniejsza od zmęczenia. Po intensywnym rajdzie, pracownicy Piskiego Muzeum Wojskowego udali się na oględziny znaleziska, które okazało się być schronem bojowym do prowadzenia ognia okrężnego Ringstand 58c, znanym również jako Tobruk.

Historia i Znaczenie Znaleziska

Do tej pory wiadomo było o 14 takich schronach wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji. Na początku tego roku, po analizie map i badaniach terenowych, Michał Skibiński ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego „Dąbrowa” oraz jego zespół doszli do wniosku, że dwa schrony typu Tobruk znajdujące się w Skórce należy uznać za część Pozycji Pilskiej. Z odnalezionym teraz schronem, łączna liczba tego typu obiektów na tej linii umocnień wynosi 17.

Trudności w Budowie Schronów

Ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, Niemcy nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. Tylko jeden obiekt w Skórce, umiejscowiony w rozwidleniu leśnych dróg, został obsypany ziemią. Pozostałe, po zdemontowaniu szalunków, nie zostały obsypane.

Plan Odkrycia i Ekspozycji

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazało się odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałe Tobruki. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę Nadleśnictwa Kaczory, które wyraziło pełne wsparcie dla inicjatywy.

Advertisement

Współpraca i Podziękowania

Nadzór archeologiczny nad badaniami objął Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile. Specjalne podziękowania należą się również Łukaszowi Brąszkiewiczowi za wsparcie w pracach ziemnych i wykopach.

Turystyczny Potencjał Pozycji Pilskiej

Odnalezienie schronu z pewnością przyczyni się do popularyzacji Pozycji Pilskiej – miejsca o ogromnym potencjale turystycznym. To odkrycie jest kolejnym krokiem w dokumentowaniu i promowaniu historii regionu oraz zachęcaniu turystów do odwiedzania tej fascynującej lokalizacji.

Wszyscy zainteresowani historią i militariami są zachęcani do odwiedzenia Pozycji Pilskiej, by na własne oczy zobaczyć te unikalne zabytki.

 

Advertisement
Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe

Continue Reading

Wiadomości

Pilskie Muzeum Wojskowe odpala tryb wakacyjny

Published

on

By

Pilskie Muzeum Wojskowe odpala tryb wakacyjny.

Odwiedzi Was rodzina, wnuki, znajomi, będziecie na urlopie w okolicy, zastanawiacie się jak zorganizować czas, co zobaczyć ??? Polecamy wizytę w pilskim muzeum 🙂
W sezonie wakacyjnym mamy konkretne godziny zwiedzania i czekamy na Was zgodnie z załączonym harmonogramem (grafika).
Zwiedzanie muzeum możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Grupy zorganizowane, indywidualne ustalenia tel. 601291234. Czas zwiedzania ok. 2h. Przewodnik czeka na zwiedzających przy schronohangarze nr 1, tam zaczynamy 🙂
Wasi czworonożni przyjaciele miłe widziani 🙂 możecie zwiedzać razem.
Uwaga!!!
Nawigacje traktują lotnisko jako strefę zamkniętą i kierują złą drogą po wybraniu muzeum. Zalecamy dojazd ul. Wałecką do końca, szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji i dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl – zakładka “Zwiedzanie”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement