Connect with us

Polityka

Wojewoda odwiedził Piłę i Wyrzysk

Published

on

Michał Zieliński w Pile spotkał się z dziennikarzami, którym opowiedział o rządowym wsparciu  dla wielkopolskich samorządów z Funduszu Pomocy dla Ukrainy, natomiast w Wyrzysku, wojewoda podpisał umowy z samorządami w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jak powiedział wojewoda, na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 258 punktów zakwaterowania dla obywateli Ukrainy, które zostały zorganizowane prze wojewodę wielkopolskiego oraz we współpracy z samorządami. Schronienie znalazło w nich około 10 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Łącznie 57 533 185 zł trafiło do wielkopolskich samorządów na realizację zadań związanych z kryzysem uchodźczym spowodowanym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

 

Środki Funduszu Pomocy przekazane dotychczas jednostkom samorządu terytorialnego zostały przeznaczone m.in. na refundację wydatków poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego ze środków rezerwy na zarządzanie kryzysowe (644 tys. zł), realizację zobowiązań wynikających z 16 porozumień zawartych przez wojewodę wielkopolskiego z jednostkami samorządu terytorialnego ( 526 tys. zł), czy też realizację poleceń wydanych przez wojewodę wielkopolskiego powiatom (1, 89 mln zł). W ramach wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przeznaczono już ponad 15,4 mln zł na podstawie ponad 4 tys. złożonych wniosków.

Advertisement

Największa część środków w ramach Funduszu Pomocy została przeznaczona na wypłatę świadczeń w obszarze pomocy społecznej – ponad 39 mln zł. Ponadto obywatele Ukrainy złożyli ponad 54 tys. wniosków o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł.

Do dziś w Wielkopolsce wydano 92 tys. numerów PESEL. W całej Polsce ta liczba oscyluje w granicach miliona. W wielkopolskich przedszkolach i szkołach uczy się około 18 tys. ukraińskich dzieci.

 

Co wojewoda robił w Wyrzysku?

 

Advertisement

Następnie w Urzędzie Miasta w Wyrzysku wojewoda podpisał umowy z kolejnymi samorządami. To pierwsza w historii wizyta wojewody wielkopolskiego w Wyrzysku.

– Od początku trwania programu w Wielkopolsce zostało zrealizowanych ponad 900 zadań. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i pracy samorządów, czego efekty widzimy na każdym kroku. Wiemy jednak, że jest jeszcze sporo do zrobienia, stąd też kolejne edycje i kolejne środki, które przeznaczane są na rozwój infrastruktury w naszym regionie – podkreślał wojewoda.

Wśród samorządów, które podpisały umowy w Wyrzysku znalazły się:

 • Gmina Granowo – „Remont (modernizacja) ulicy Konstytucji 3 Maja w Granowie” – kwota dofinansowania 413 785,66 zł,
 • Gmina Okonek – „Przebudowa istniejącej drogi gminnej 100144P ul. Kopernika w Lędyczku wraz z budową kanalizacji deszczowej” – kwota dofinansowania 493 009,34 zł,

 • Gmina Okonek – „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Okonek ul. Leśna” – kwota dofinansowania 622 460,65 zł,

 • Gmina Zakrzewo – „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Stara Wiśniewka wraz z budową kanalizacji deszczowej” – kwota dofinansowania 616 985,31 zł,

 • Gmina Wągrowiec – „Przebudowa ulicy Cedrowej wraz z infrastrukturą techniczną w Kobylcu, Gmina Wągrowiec” – kwota dofinansowania 683 302,84 zł,

 • Gmina Jastrowie – „Przebudowa drogi gminnej – ul. Konopnickiej w Jastrowiu” – kwota dofinansowania 562 505, 79 zł,

 • Gmina Wyrzysk – „Przebudowa drogi gminnej na odcinku Falmierowo-Gromadno” – kwota dofinansowania 1 189 495,49zł,

 • Gmina Złotów – „Przebudowa drogi w miejscowości Kamień” – kwota dofinansowania 314 684, 48 zł

 • Powiat Złotowski – „Przebudowa drogi powiatowej nr 1021P na odcinku Złotów- Nowy Dwór” kwota dofinansowania 532 033,25 zł,

 • Powiat Złotowski – „Przebudowa drogi powiatowej nr 1050P na odcinku Kleszczyna- Skic- do skrzyżowania na Górkę Klasztorną” – kwota dofinansowania 1 595 085,78 zł,

 • Gmina Damasławek – „Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w m. Kozielsko” – kwota dofinansowania 427 063,09 zł.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Lider Polski 2050 odwiedził Piłę

Published

on

By

Szymon Hołownia, lider Polski 2050 odwiedził Piłę. Na spotkaniu z mieszkańcami i sympatykami mówił dużo o programie i o determinacji do wygranej.

Opozycja pogrążyła się w jakichś absurdalnych wewnętrznych wojnach. To kompletny absurd – mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia mówił także o koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. Chwalił Władysława Kosiniaka – Kamysza i mówił, że wraz PSL-em udało mu się wypracować 21 punktów, które postarają się zrealizować po objęciu władzy.

-Dzisiaj musimy robić wszystko, by przekonać ludzi, że chcemy wygrać, że możemy wygrać, że to jest w naszym zasięgu, że damy radę. Państwo musi zacząć myśleć obywatelem, nie politykiem. Po 30 latach naprawdę zasługujemy już na to, żeby spojrzeć w przyszłość, zasługujemy na mądre jutro, na szczerość i konkrety-mówił Hołownia.

Lider partii Polska 2050 skrytykował tzw. Polski Ład oraz składkę zdrowotną, którą obecnie nie można odliczyć od podatku.

Hołownia powiedział również, że opozycja popadła w absurdalną wojnę i stwierdził, że nadszedł czas, aby z tym skończyć.

Spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury trwało prawie 2 godziny.

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Szymon Hołownia z Polski 2050 przyjedzie do Piły

Published

on

By

Dzisiaj do Piły przyjeżdża lider “Polska 2050” – Szymon Hołownia.

Otwarte spotkanie z mieszkańcami Piły odbędzie się o godz. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Okrzei w Pile.

Ostatni raz Hołownia w Pile był dwa lata temu, gdzie spotkał się z sympatykami i mediami na pl. Konstytucji 3 Maja.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement