Connect with us



Wiadomości

W Warszawie otwarto wystawę “Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”

Published

on

fot. PAP

Wystawa prezentuje zniszczoną Warszawę roku 1944 oraz Mariupol i okoliczne miejscowości Kijowa, które w 2022 roku ucierpiały w powodu rosyjskiej agresji. Zdjęcia o mocnym przekazie – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas otwarcia wystawy “Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”.

W uroczystym otwarciu międzynarodowej ekspozycji zdjęć wzięli udział prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu i instytucji rządowych oraz dyplomaci sąsiadujących z Polską krajów: Litwy i Ukrainy. Fotografie zaprezentowane na warszawskim pl. Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Przedstawiają analogiczne sceny zniszczeń i ofiary wojenne w Warszawie 1944 roku oraz we współczesnym Mariupolu w Ukrainie.

 

-To, co działo się tu w Warszawie, w trakcie II wojny światowej, kiedy toczyły się tutaj walki i kiedy Niemcy bezwzględnie mordowali cywilnych mieszkańców stolicy i niestety podobnie bezwzględna jest dzisiaj rosyjska agresja na Ukrainę – ocenił prezydent Andrzej Duda.

 

Advertisement

Jak podkreślił, wystawa jest wymowna i pokazuje zdjęcia z Powstania Warszawskiego, ówczesnej stolicy i miast dzisiejszej Ukrainy, które zostały zniszczone przez rosyjskich agresorów. “Jakże podobne zdjęcia, jakże tożsame bestialstwo tych, którzy zabijają, którzy niszczą, którzy dokonują destrukcji życia niewinnych ludzi” – ocenił.

 

-Zdjęcia są drastyczne, niektóre nawet bardzo, ale takie drastyczne było to, co działo się tu w Warszawie, w trakcie II wojny światowej, w szczególności w trakcie Powstania Warszawskiego, kiedy toczyły się tutaj walki i kiedy Niemcy bezwzględnie mordowali cywilnych mieszkańców stolicy. I niestety podobnie bezwzględna jest dzisiaj rosyjska agresja na Ukrainę – mówił prezydent.

 

Duda podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom. “Ta wojna, tak jak każda wojna w dziejach, kiedyś się skończy, ale ci, którzy są odpowiedzialni za to bestialstwo i za te masakry, do których dochodzi dzisiaj w ukraińskich miastach i miasteczkach, nie mogą pozostać bez odpowiedzialności” – mówił. “Muszą zostać za swoje zbrodnie ukarani. To jest dzisiaj obowiązek cywilizowanego świata. Powinny zostać powołane odpowiednie trybunały, zbrodnie powinny zostać rozliczone. Zbrodniarze bardzo często są udokumentowani” – dodał.

Advertisement

 

-To ważne, żeby pokazywać historie i współczesność takimi, jakimi one są. Także jako ostrzeżenie dla młodych i dla następnych pokoleń – mówił prezydent.

 

Wicemarszałek Gosiewska podkreśliła, iż eksponowane prace, “mają uzmysłowić, że niemiecki totalitaryzm, jak i współczesny rosyjski imperializm, są takim samym złem”. “W imię równie chorych ideologii posunięto się do ludobójstwa, eksterminacji i wyjątkowego barbarzyństwa” – oceniła.

 

Advertisement

“Doskonale wiemy, czym są totalitaryzmy i imperializmy. Sami ich doświadczyliśmy, dlatego właśnie jest ta wystawa. Chcemy głośno krzyczeć: dość! Stop tej niczym nieuzasadnionej agresji. Dość robienia ze zbrodniarza wojennego salonowego dżentelmena, z którym podejmuje się rozmowy” – zaapelowała.

 

“Prezentowane dzisiaj fotografie mają dotrzeć do naszego wnętrza, żebyśmy mogli zrozumieć, że wojna, która toczy się teraz za naszą wschodnią granicą, stanowi realne zagrożenie również dla nas. Także dla Europy i świata” – zaznaczyła wicemarszałek Gosiewska.

 

Advertisement

Głos zabrał również Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

“Dziś, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego otwieramy wystawę, która obrazuje walkę dobra ze złem: tę prowadzoną 78. lat temu przez Polaków i tę prowadzaną obecnie przez Ukraińców wobec agresji moskiewskiej nawały. To jest ta sama walka – walka dobra ze złem. W takich kategoriach należy oceniać zarówno Powstanie Warszawskie, jak i wojnę o niepodległość prowadzoną obecnie przez naród ukraiński” – rozpoczął, przypominając, że największym zagrożeniem dla pokoju jest pasywność państw liczących się na arenie międzynarodowej wobec tych zagrożonych zewnętrzną agresją. “Nauka z historii płynie jedna: jeżeli nie brakuje odwagi, to później następne pokolenia płacą ogromną daninę krwi i cierpienia. Druga nauka płynąca z historii, tak bardzo bolesnej dla narodu polskiego jest taka, że ze złem nigdy pertraktować nie wolno. Jeśli, nie daj Boże, upadnie Ukraina, to padnie cały wolny świat. Uczyńmy wszystko, aby tak jak nam, nie zabrakło wolnemu światu odwagi teraz” – podsumował.

 

Advertisement

W podobnym duchu wypowiedział się kustosz wystawy Tomasz Karasiński. “Są takie słowa jak miłość, honor, Bóg, wolność, życie. W wielu tych fotografiach tego życia nie ma. Wiele opisuje krzywdę ludzką, śmierć, potworne zniszczenia. W 1938 roku ktoś powiedział: wygraliśmy pokój. Czy rzeczywiście ten pokój został wtedy wygrany? Nie” – przekonywała Karasiński. “Parę lat później doszło do hekatomby, która przyniosła miliony ofiar. 1 sierpnia 1944 roku Sowieci stali nad Wisłą. Warszawa rozpoczęła walkę. Młodzi – dziewczęta, chłopcy, bez broni ruszyli na niemieckie placówki. Ginęli. Razem z nimi ginęli mieszkańcy Warszawy. Z drugiej strony Rosjanie przyglądali się rzezi Polaków. Dzisiaj świat przygląda się rzezi Ukraińców” – powiedział.

 

Jak poinformował, pokazane zdjęcia to ograniczony wybór znacznie obszerniejszych archiwów, które początkowo planowano pokazać zwiedzającym. Jak jednak podkreślił kurator wystawy: “Wszystkie mówiły o cierpieniu, wszystkie mówiły o zbrodni, wszystkie mówiły o ludziach, którzy walczą o to, co nie jest dane na zawsze: o wolność”.

 

Advertisement

Jak przekazano, zajęcia tworzące wystawę “Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” mają zostać pokazane również w innych miastach Polski, w planie jest również pokazanie ekspozycji za granicą. (PAP)

 

autorzy: Malwina Wapińska, Grzegorz Bruszewski

 

Advertisement

mwp/ gb/ dki/

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Gala nagród Powiatu Pilskiego Lider Sukcesu 2023

Published

on

By

15 marca w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile odbyła się wielka gala „Liderów Sukcesu 2023” – dorocznych nagród przyznawanych przez Zarząd Powiatu w Pile. Podczas ceremonii, którą poprowadzili Dorota Gardias i Wojciech Dróżdż wręczono wyróżnienia osobom, firmom i instytucjom, które mają niepodważalny wkład w rozwój powiatu pilskiego.

Nagrody wręczyli Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, Emilia Załachowska i Marek Kamiński – członkowie Zarządu Powiatu w Pile.

– Wszyscy jesteście wspaniali. Każdy działa na innym polu, na różną skalę, ale każdy z Was robi wielkie rzeczy. Dla mnie sukces to praca, działalność, która jest pasją, która sprawia ogromną satysfakcję.  Wtedy osiąga się wspaniałe efekty, spełnia marzenia. Gratuluję Wam pasji i sukcesów. Takich ludzi dzisiaj doceniamy i cieszę się, że jest Was tak wielu w gminach powiatu pilskiego. Jako samorząd Powiatu Pilskiego staramy Wam się stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju i na co dzień Was wspieramy. Gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom tytułu Lider Sukcesu 2023 – powiedział  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.


Zarząd Powiatu tradycyjnie przyznał również tytuły Ambasadora Powiatu Pilskiego 2023, które otrzymali: Ardagh Glass Poland Sp. z o.o. Zakład w Ujściu oraz Chór Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.


Wśród nagrodzonych tytułem  Lidera Sukcesu 2023 znaleźli się także pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile za działania, które przyczyniły się do wygrania przez Powiat Pilski, trzeci rok z rzędu, ogólnopolskiego rankingu Związku Powiatów Polskich.

Galę uświetniły występ Agaty Kuleszy, uczennicy Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile, Chóru Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile oraz koncert Ani Dąbrowskiej.

LISTA NAGRODZONYCH:

Advertisement

Kategoria: Sport i turystyka
Nominowani: K-Sport Region Pilski, Kobiecy Klub Piłkarski Powiat Pilski.

LIDER SUKCESU: Helena i Henryk Paskalowie: Organizatorzy jednego z największych biegów w Polsce – pilskiego półmaratonu. Początkowo znany jako pilska piętnastka, a od 2000 roku już jako półmaraton, podczas którego rozgrywane były mistrzostwa Polski.

Kategoria Kultura i sztuka
Nominowani: Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, Pilska Grupa Pasjonatów Fotografii “Kadr”.

LIDER SUKCESU: Towarzystwo Miłośników Łobżenicy: To grupa społecznych pasjonatów, którzy od 34 lat popularyzują historię i kulturę Łobżenicy i Krajny. Towarzystwo jest wydawcą miesięcznika „Panorama Łobżenicy”, aktywizuje lokalną społeczność poprzez konkursy, spływy kajakowe, rajdy rowerowe i wycieczki krajoznawcze po Krajnie.

Advertisement

Kategoria: Edukacja i nauka
Nominowani: Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych w Pile / Powiatowe Centrum Edukacji w Pile,  Fundacja „Z sercem do Pacjenta”/ Grupa American Heart of Poland.

LIDER SUKCESU: Grzegorz Witkowski, dyrektor LOMS w Pile:  Od 2016 roku z sukcesami zarządza Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile. Swój talent menedżerski potwierdził także jako zarządca nowo wybudowanej Powiatowej Hali Sportowej przy ul. Wincentego Pola w Pile, która jest areną wielu wydarzeń i to nie tylko sportowych.

Kategoria: Rolnictwo i ochrona środowiska
Nominowani: Pilskie Koło Klubu Przyrodników, PPHU DARPOL Sp. z o.o. w Kaczorach

LIDER SUKCESU: EKOPIL Sp. z o.o. w Pile: To  przedsiębiorstwo z ponad 20-letnim doświadczeniem i ponad 60-osobową wykwalifikowaną kadrą. Oferta firmy obejmuje projektowanie i wykonawstwo urządzeń i systemów służących ekologii, ochronie środowiska, rolnictwu i innym gałęziom przemysłu. Ekopil realizuje zlecenia od projektu, poprzez wykonawstwo, montaż, rozruch, aż do uzyskania zakładanych parametrów technologicznych.

Advertisement

Kategoria: Zdrowie i pomoc społeczna
Nominowani: Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile, Stowarzyszenie Pilski Klub Amazonek, Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży.

LIDER SUKCESU: Centrum Medyczne MUTMED w Wyrzysku: Mutmed to sieć nowoczesnych przychodni zatrudniających profesjonalny i fachowy personel medyczny, założona przez Ewę i Almuetaza Bellaha Nasrullaha, czyli popularnego w Wyrzysku doktora Mutasa. Pod opieką lekarzy z Mutmedu znajduje się około 15 tys. mieszkańców powiatu. Mutmed zatrudnia obecnie 25 osób w tym 10-ciu lekarzy i 6 pielęgniarek.

Kategoria: Działalność społeczna i zawodowa
Nominowani: Zarząd Oddziału Okręgowego  TPD, Koło Dzieci z Cukrzycą w Pile, Parafia Św. Rafała Kalinowskiego w Pile.

LIDER SUKCESU: Ochotnicza Straż Pożarna w Wiktorówku: To jednostka z ponad 100-letnią historią i piękną tradycją. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu druhów ochotników i mieszkańców wsi, jednostka ma własną remizę i sztandar. W ubiegłym roku udało się pozyskać nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Posiadając odpowiedni sprzęt i wyszkolonych strażaków, jednostka podjęła starania o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Advertisement

Kategoria: Gospodarka i przedsiębiorczość
Nominowani: POWER-PACK Hubert Paprocki, TERMETAL Piotr Glaner Spółka komandytowa.

LIDER SUKCESU: ASTA LOGISTICS Sp. z o.o. w Pile: To dynamicznie rozwijająca się spółka, świadcząca usługi magazynowe, transportowe i spedycyjne. Firma posiada ponad 50 tys. m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych – to największy tego typu kompleks w północnej Wielkopolsce. W tym roku Asta Logistics już po raz drugi znalazła się wśród laureatów rankingu Diamenty Forbes.

Działalność gospodarcza prow. przy udziale środków z FP i EFS

LIDER SUKCESU: Bogumiła Łaszcz, Salon od-Nowa dla Kota i Psa w Pile: Właścicielka posiada wieloletnie doświadczenie w pracy weterynaryjnej, gdzie oprócz standardowej pielęgnacji dało się już poznać jej kunszt groomerski. Po odbytych kursach oraz pozyskanej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, Pani Bogumiła otworzyła w Pile własny, profesjonalnie wyposażony salon, świadczący kompleksowe usługi pielęgnacyjno-fryzjerskie dla czworonogów.

Advertisement

LIDERZY SUKCESU 2023 poza kategoriami:
Grupa GIBAS z siedzibą w Pile,
Niepubliczne Przedszkole i Szkoła Podstawa VERMILION w Pile
Środowiskowy Dom Samopomocy CARITAS w Pile
Przychodnia Weterynaryjna RYŚ w Pile
Eugeniusz Dytko/Jacek Makowski, Champion Show/Bar Action
PPHU FANDRÓB Rafał Maławy w Osieku nad Osieką
Roman Jopek – właściciel firmy ZULIT PPHU, sołtys, działacz społeczny
Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno
Włodzimierz Bystrzycki, lekarz, społecznik
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile.

KRYSZTAŁOWY LIDER SUKCESU 2023:
Gólcz i Synowie Sp. z o.o. w Grabównie
Zakład Obróbki Drewna ZODAN Adam Nowak w Wysokiej
Powszechna Spółdzielnia Spożywców SPOŁEM w Pile
Powiat Schwalm-Eder w Niemczech.

AMBASADOR POWIATU PILSKIEGO:
Ardagh Glass Poland Sp. z o.o. Zakład w Ujściu: Jest najstarszym producentem opakowań szklanych w Polsce, działającym od 1809 roku. To nowoczesny zakład produkcyjny, z piecem szklarskim, trzema liniami produkcyjnymi oraz nowoczesnym parkiem maszynowym. Bezpieczeństwo pracy wyróżnia Ardagh Glass Ujście innych zakładów produkcyjnych w Polsce i na świecie. Dziennie w produkuje się tu niemal milion wyrobów.

Chór Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile:  Od chwili powstania w 2003 r.  koncertuje oraz uczestniczy w wielu wydarzeniach na rzecz uczelni, miasta i powiatu pilskiego. Jego dyrygentem jest Karol Urbanek. Chór jest laureatem wielu festiwali, konkursów krajowych i zagranicznych. W repertuarze posiada utwory kompozytorów średniowiecza, poprzez wszystkie epoki, aż do kompozytorów współczesnych.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

W środę kolejne blokady dróg

Published

on

By

W środę w naszym regionie odbędą się kolejne blokady dróg. Blokady zapowiedziane są od godz. 9.00 do godz. 18.00.

Utrudnienia w trzech lokalizacjach:
  •  na Drodze Krajowej numer 10 w miejscowości Śmiłowo (191 kilometr trasy);
  • na Drodze Krajowej numer 10 w miejscowości Kosztowo
  • na Drodze Krajowej numer 11 pomiędzy Ługami Ujskimi, a Ujściem.
Ze wstępnych informacji  policji wynika, że maszynami rolniczymi zablokowany będzie tylko jeden pas ruchu. Podczas zgromadzeń funkcjonariusze będą na bieżąco wahadłowo kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu. Zachęcamy jednak do wcześniejszego zaplanowania swojej podróży i skorzystania z alternatywnych tras przejazdu.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement