Connect with us

Ludzie

W Chodzieży zainaugurowano 7. Chodzieski Tydzień Małżeństw

Published

on

Choć dzisiaj pogoda nie rozpieszczała, to jednak nad jeziorem w Chodzieży udało się zainaugurować 7. Chodzieski Tydzień Małżeństw.

Każdy, kto odważył się dzisiaj przybyć, aby wesprzeć jednocześnie 30 FINAŁ W.O.Ś.P. podarował ciepło… Każdy, kto zdecydował się dzisiaj wejść do wody – mógł liczyć na ciepłe towarzystwo swojego partnera/partnerki, podanie ręcznika, herbaty lub zabrać słodką niespodziankę do wspólnej, domowej kawy- oczekującej tam “połowie”.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować za wsparcie GRUPIE Lodożercy Chodzież .

-Pierwszej “gorącej” parze wręczyliśmy symboliczny torcik ufundowany przez Cukiernia Piekarnia Piotrowscy , a wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe dyplomy i pełne energii bezowe ciastka ufundowane przez Burmistrza Miasta Jacek Gursz. Dziękujemy także Wolontariuszom WOŚP Sztab WOŚP CHodzież – Patrycja Doręgowska, Zosia Kulesza za przybycie z puszkami i towarzyszenie nam mimo kiepskiej pogody w spotkaniu – mówi Małgorzata Jeśko-Deręgowska.

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

I pamiętajmy – morsujemy tylko wtedy, gdy czujemy się bezpiecznie i zdrowo. O to – dla siebie i bliskich dbamy przede wszystkim

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement