Connect with us

Wiadomości

Strażacy apelują o rozwagę przy świątecznym rozświetlaniu choinek

Published

on

fotr. PAP

O rozwagę przy świątecznym rozświetlaniu choinek i domów lampkami choinkowymi apelują wielkopolscy strażacy. W sposób szczególny należy zwracać uwagę na stroiki i lampiony, w których zapalane są świeczki.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt powiedział PAP, że każdy kolejny sznur świątecznych lampek na choince, na balkonie, na elewacji i dachu domu to dodatkowe obciążenie instalacji elektrycznej. Przeciążenie instalacji jest częstą przyczyną pożaru.

 

Strażacy w każde święta życzą, by choinki się świeciły, a nie paliły – to samo dotyczy świątecznych stroików. Przyznają jednak, że spełnienie tego życzenia zależy od tego, z jaką uwagą pilnować będziemy świeczek w stroikach i jakiej jakości będą stosowane przez nas świąteczne lampki.

Advertisement

 

Bryg. Sławomir Brandt przypomniał też, że bez regularnych przeglądów i terminowego czyszczenia kominów nie tylko nie mamy co czekać na bożonarodzeniową wizytę Świętego Mikołaja lub Gwiazdora z prezentami – narażamy siebie i swoich najbliższych na utratę dobytku i życia.

 

“Dzisiaj na szczęście do ozdoby choinek, naszych mieszkań i domów najczęściej wykorzystujemy oświetlenie typu LED, które mniej się nagrzewa, stanowi mniejsze zagrożenie. Trzeba jednak pamiętać, że każde kolejne urządzenie podłączane do domowej sieci elektrycznej powoduje jej dodatkowe obciążenie. Szczególnie uważać trzeba tam, gdzie są stare instalacje elektryczne – w wielu domach wciąż jest jeszcze mniej bezpieczna, aluminiowa instalacja” – powiedział.

Advertisement

 

Rzecznik wielkopolskich strażaków zaznaczył, że każdy sznur świątecznych światełek należy przed włączeniem dokładnie sprawdzić.

 

“Uszkodzony kabel może się przegrzewać i skutkować zapłonem choinki, szczególnie, kiedy jest to choinka żywa. Na świątecznych lampkach nie warto oszczędzać – w tych najtańszych są zazwyczaj najcieńsze przewody, jest większe prawdopodobieństwo, że to oświetlenie będzie się przegrzewało. Oszczędność kilku złotych na zakup lampek bez certyfikatu CE to nie najlepszy pomysł i żadna oszczędność” – powiedział.

Advertisement

 

Brandt podkreślił też, że rokrocznie przyczyną wielu nieszczęść są pozostawione bez opieki świeczki w świątecznych stroikach.

 

“Warto przyjąć zasadę, że osoba, która zapala świeczkę jest odpowiedzialna za jej dopilnowanie i zgaszenie. Najlepiej, gdy świąteczne lampki również włączone są tylko wtedy, gdy jesteśmy w pobliżu i mamy szansę je monitorować. Gaśmy je na noc, by spać bezpiecznie” – podpowiedział.

Advertisement

 

Rzecznik wielkopolskiej PSP przypomniał, że właściciele i administratorzy obiektów zobowiązani są do przeprowadzenia badania instalacji elektrycznej co 5 lat. Innym obowiązkiem, o którym należy pamiętać, jest regularne sprawdzanie instalacji kominowych i wentylacyjnych.

 

“Nie czekajmy, aż odwiedzi nas kominiarz z życzeniami na Nowy Rok – sami pamiętajmy o regularnym zgłaszaniu się do certyfikowanego kominiarza. Zaprośmy go, by sprawdził nasze instalacje. One muszą być drożne nie tylko po to, by Gwiazdor, czy Święty Mikołaj, mógł wejść z prezentami – to kwestia naszego bezpieczeństwa” – powiedział.

Advertisement

 

W nieczyszczonym i niesprawdzanym kominie może zaistnieć pożar sadzy. Skutkiem pęknięcia takiego komina może być pożar całego budynku. W tym sezonie grzewczym, od października wielkopolscy strażacy gasili ponad 650 pożarów budynków mieszkalnych. Zginęło w nich 13 osób. Rok wcześniej w tym samym czasie w pożarach budynków mieszkalnych zginęły cztery osoby.

 

Bryg. Sławomir Brandt wskazał, że idealnym prezentem na każde święta jest czujka dymu. To podarek stosunkowo tani, niezbędny w domu i mieszkaniu, a przy tym chroniący zdrowie i życie mieszkańców. W przypadku domów, w których są piece lub instalacje gazowe właścicielom warto sprezentować także czujkę czadu.

Advertisement

 

Rokrocznie w czasie sezonu grzewczego z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. W okresie jesienno-zimowym ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem wzrasta w domach, w których urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle używane.

 

W tym roku na skutek zatrucia tlenkiem węgla w Wielkopolsce zmarło pięć osób. Przed rokiem były trzy przypadki śmiertelne, w 2020 r. – jedna.

Advertisement

 

Czujka dymu wykrywa go już w początkowej fazie pożaru, wtedy, gdy nie ma jeszcze płomieni. Czujka tlenku węgla alarmuje w razie wykrycia gazu, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Strażacy deklarują, że chętnie i nieodpłatnie pomogą seniorom i osobom niepełnosprawnym zainstalować czujki w odpowiednim miejscu.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Published

on

By

22 września Oddział ZUS w Pile, wspólnie z partnerami akcji, zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Budzimy zrozumienie” to hasło tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością organizowanego przez ZUS. Dzień Osób z Niepełnosprawnością to okazja do wyjątkowych spotkań, porad oraz refleksji. To platforma wymiany doświadczeń międzyludzkich. I właśnie w ten sposób wzajemnie budzimy w sobie zrozumienie.

Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i informacji z zakresu wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz uaktywnienie i integracja osób z niepełnosprawnością. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W ramach tegorocznej akcji, w Oddziale ZUS w Pile, 22 września, od 11:00 do 14:00, na Sali Obsługi Klientów porad udzielać będą przedstawiciele:

Advertisement

– Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– Narodowego Funduszu Zdrowia,

– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

– Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.

Advertisement

Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

Powiat Pilski uruchomił nową mobilną aplikację mMieszkaniec

Published

on

By

Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile uruchomił mobilną aplikację mMieszkaniec, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać np. awarie i dziury na drodze, brak oświetlenia, mogą również na bieżąco śledzić różne wydarzenia i działania podejmowane przez samorząd Powiatu Pilskiego.  

– Nowa aplikacja daje wiele możliwości, ale też nakłada na nas dodatkowe obowiązki. Robimy to jednak z myślą o mieszkańcach. Dzięki aplikacji mMieszkaniec każdy może np. zgłosić dziury w drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. My po otrzymaniu informacji podejmiemy odpowiednie kroki i albo sami zajmiemy się sprawą i rozwiążemy problem, albo przekażemy ją do odpowiedniego zarządcy drogi – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Poprzez aplikację mieszkańcy mogą również informować o niedziałającym oświetleniu, powalonych drzewach, zalegających odpadach czy barierach architektonicznych.
Na wyciągnięcie ręki jest także budżet Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. Dzięki aplikacji możecie śledzić, chociażby jak kształtują się wydatki i dochody czy na jakie zadania idzie część Waszych podatków.
– W dalszej kolejności dzięki aplikacji mMieszkaniec chcemy prowadzić konsultacje społeczne. Głos mieszkańców, opinie czy uwagi są dla nas niezwykle cenne – dodaje starosta.

Advertisement

Bardzo praktycznym modułem aplikacji są „Ogłoszenia”, gdzie w najbliższym czasie będziemy między innymi informować o najważniejszych wydarzeniach czy inicjatywach podjętych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile jak również publikować alerty i ostrzeżenia.

Aplikacja dopiero startuje, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Na bieżąco będziemy uzupełniać w niej treści i reagować na zgłoszenia i sugestie mieszkańców.
– Chcemy, aby mieszkańcy razem z nami budowali lepszą przyszłość naszego powiatu i temu ma w głównej mierze służyć to narzędzie – mówi starosta.

Aplikację mobilną „mMieszkaniec” można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Advertisement
Continue Reading