Connect with us

Wiadomości

Stanęły słoikowe regały. Co to takiego?

Published

on

W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Związku Międzygminnego „PRGOK” stanęły słoikowe regały. To specjalne półki, na których można zostawić puste słoiki lub je stamtąd zabrać ze sobą do domu. Słoikowe regały są specjalnie oznaczone, żeby nie było wątpliwości do czego służą.

-Słoiki nie powinny trafić do pojemnika na odpady. To przecież przedmiot, który można wykorzystać wiele razy. Wystarczy tylko słoik umyć i można ponownie zamknąć w nim różne przysmaki. Niestety słoiki wciąż są wyrzucane. Czas powiedzieć temu stop i zrobić coś, by słoiki dostały drugie życie. Tak powstał pomysł na słoikowe regały w PSZOK-ach – wyjaśnia Elżbieta Sieg, Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”. I dodaje: – Zachęcam wszystkich mieszkańców do korzystania z regałów, zarówno do zostawiania niepotrzebnych słoików, jak również do sięgania po nie.

Słoiki można przynosić lub zabrać ze sobą w godzinach pracy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: w Pile od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 i w soboty od godziny 10.00 do 14.00, w pozostałych PSZOK-ach na terenie ZM „PRGOK” w poniedziałki, środy i soboty w godzinach od 9.00 do 17.00. Oczywiście nie ponosi się za to żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy przy wjeździe do PSZOK-u powiedzieć pracownikowi, że chce się skorzystać ze słoikowego regału.


Należy podkreślić, że wszystkie słoikowe regały zostały wykonane samodzielnie przez pracowników PSZOK-ów z przedmiotów, które zostały przywiezione przez mieszkańców. Dzięki temu stare szafy, regały, skrzynki, a nawet opony i skrzydła okienne dostały drugie życie – mówi Przewodnicząca Elżbieta Sieg.

Mitem jest, że słoiki w domu przydają się tylko latem, gdy przygotowujemy przetwory z warzyw i owoców. Wekowanie potraw to świetny sposób na to, by nie marnować żywności. W słoiku można zamknąć domową zupę, sos, bigos, gulasz, smalec, w słoikach można przechowywać również mięsa i kiełbasy (np. pyszną kiełbasę słoikową). Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy święta za pasem.

-Z suto zastawionych świątecznych stołów często zostaje sporo jedzenia, które niestety często ląduje w koszu na odpady. Zamiast wyrzucać, wiele potraw można zawekować i ze smakiem zjeść po świętach – radzi szefowa ZM „PRGOK”.

Teraz już nie trzeba zastanawiać się skąd wziąć słoiki ani nie trzeba jechać po nie do sklepu. Wystarczy odwiedzić jeden z PSZOK-ów i sprawdzić co znajduje się na słoikowym regale.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement