Connect with us

Biznes

Regionalne Centrum Kultury zdobyło grant dla Piły

Published

on

Spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji Programu Granatowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w Pile okazał się pomysł Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji. Dzięki zdobytym funduszom RCK od sierpnia rozpocznie się  zagospodarowanie terenu zielonego za budynkiem Klubu Seniora. W projekt zostaną włączeni seniorzy i najmłodsi – łącznie ok. 600 osób.

W ramach projektu pn. „Środowisko ponad wszystko – edukacja i integracja międzypokoleniowa” przy pilskim Klubie Seniora (ul. Bydgoska 68) powstanie do końca września nowy punkt rekreacyjny na mapie Piły. Dzięki zdobytemu grantowi w wysokości 3  tysięcy złotych członkowie Klubu Seniora wspólnie z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkolakami zasadzą drzewa, krzewy oraz klomby, zbudują altankę i postawią ławki, stworzą domki i karmniki dla ptaków i owadów. Integracja międzypokoleniowa nie zakończy się jednak wraz ze stworzeniem zielonej infrastruktury. Od września planowane są bowiem na terenie cykliczne spotkania integracyjne o tematyce ekologicznej oraz artystycznej.

— Wygrany grant cieszy nas przede wszystkim dlatego, że dzięki zdobytym funduszom zaangażujemy w prace na rzecz lokalnej przyrody najmłodszych i najstarszych pilan. Ta „ekologiczna integracja międzypokoleniowa” obejmie ponad 600 osób! Liczymy, że teren zielony przy Klubie Seniora stanie się od września nowym miejscem spotkań i realizacji pasji, takich jak malarstwo, rękodzieło, ceramika i wiele innych — powiedziała Anna Budych, koordynatorka zwycięskiego projektu.

— O wyborze pomysłu Regionalnego Centrum Kultury zdecydowała jego kreatywność. Naszym zdaniem „ekologiczna integracja międzypokoleniowa” to doskonały sposób na łączenie dwóch bardzo ważnych i aktualnych wyzwań – promowania postaw przyjaznych środowisku i wspierania inicjatyw osób starszych, które mogą stać się wzorem dla młodej części społeczeństwa — powiedział Dariusz Mikołajczyk, prezes Altvater Piła, fundatora grantu.

Kryteriami oceny w konkursie były m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność oraz rzeczywista możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, przedstawiciele uczelni, lokalni aktywiści oraz specjaliści ochrony środowiska ENERIS. W obradach jury z  ramienia Piły udział wziął Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile – Pan prof. zw. dr hab. inż. Henryk Franciszek Tylicki.

Advertisement

— Program Grantowy ENERIS wpisuje się w misję ochrony środowiska naturalnego człowieka poprzez promowanie wspólnej odpowiedzialności za stan najbliższego otoczenia. Co ważne, projekt inspiruje również mieszkańców do realizacji własnych inicjatyw lokalnych — powiedział Pan prof. zw. dr hab. inż. Henryk Franciszek Tylicki.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

500 zł mandatu z powodu stwierdzenia na krakowskim lotnisku: gdybym nawet miał bombę

Published

on

By

fot. PAP

500 zł mandatu dostał krakowianin, który – w odpowiedzi na pytanie pracownika lotniska o zawartość bagażu podręcznego – użył stwierdzenia “gdybym nawet miał bombę…”. Zdanie to uruchomiło lotniskowe procedury bezpieczeństwa.

34-letni krakowianin podczas kontroli bezpieczeństwa na krakowskim lotnisku przed lotem do Monachium na pytanie pracownika ochrony o zawartość bagażu podręcznego odpowiedział: “gdybym nawet miał bombę…”.

 

“Sarkastyczne stwierdzenie krakowianina uruchomiło natychmiast lotniskowe procedury bezpieczeństwa” – przekazał w środę Karpacki Oddział Straży Granicznej.

 

Advertisement

Na lotnisku pojawili się pirotechnicy. Utworzona została strefa bezpieczeństwa, w której przystąpiono do sprawdzenia bagażu. Walizkę podróżnego prześwietliły specjalistyczne urządzenia i detektory. Bagaż sprawdził też pies wyszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych.

 

W walizce nie znaleziono materiałów wybuchowych, a jedynie rzeczy osobiste właściciela.

 

Mężczyzna wyraził skruchę tłumacząc swoje słowa stresem. Otrzymał mandat w wysokości 500 zł. “Żartowniś może i tak mówić o sporym szczęściu, ponieważ udało mu się odlecieć zarezerwowanym lotem z Krakowa. Bardzo często po tego typu +sucharach+ kapitanowie statków powietrznych nie zezwalają takim pasażerom na wejście na pokład samolotu” – wyjaśniła straż graniczna.

Advertisement

 

Incydent nie spowodował opóźnień w lotach.(PAP)

 

autor: Beata Kołodziej

Advertisement
Continue Reading

Biznes

ZUS: wypłata „czternastki” pewna; nie trzeba składać wniosku

Published

on

By

fot. PAP

25 sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze – mówi PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

“Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie” – zapewniła prezes ZUS.

 

Jak dodała, czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

 

Advertisement

Wśród osób uprawnionych są także pobierający renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

 

“Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty” – powiedziała prof. Uścińska.

 

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 zł na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak minimalna wysokość czternastki uprawniająca do otrzymania świadczenie wyniesie 50 zł.

Advertisement

 

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

 

Świadczenie będzie wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

 

Advertisement

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS. (PAP)

 

Autorka: Agata Zbieg

Advertisement
Continue Reading
Advertisement