Connect with us

Polityka

Premier: Niemcy ponoszą odpowiedzialność za II wojnę światową jako całe społeczeństwo

Published

on

Niemcy ponoszą odpowiedzialność za II wojnę światową jako całe społeczeństwo; bez prawdy, bez zadośćuczynienia, bez odszkodowania nie ma normalnych relacji między ludźmi, a tym bardziej między państwami i narodami- powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.

 

Premier mówił, że celem wojennym III Rzeszy Niemieckiej było unicestwienie przeciwnika, Polacy mieli być wymordowani, eksterminowani w ogromnej większości. Jak mówił Morawiecki, “zabrała się za to cała Rzesza Niemiecka przy wsparciu milionów zwykłych Niemców z ogromnym zaangażowaniem”.

Advertisement

 

Zaznaczył, że tłumaczenie, iż sprawcami zbrodni wojennych byli tylko rządzący i wykonawcy rozkazów, jest powszechne także i dziś. Przytoczył m.in. przykłady SS-manów, którzy robili kariery w powojennej RFN. Przypomniał postacie sprawcy zbrodni przy tłumieniu Powstania Warszawskiego Heinza Reinefartha, po wojnie burmistrza miasta na wyspie Sylt, oraz Ottona von Fircksa, uczestnika brutalnych wysiedleń Polaków z Kraju Warty i Zamojszczyzny, w tym porwań i germanizacji dzieci, który po wojnie został posłem do Bundestagu i “miał czelność oskarżać Polaków o zbrodnie na Niemcach”.

 

Szef rządu powiedział, że w latach 90. XX w. “okazywało się, że Polacy byli współsprawcami a później, że Polscy są współwinni – może w ogóle całej II wojnie światowej, a już na pewno zbrodniom tam popełnianym”. “Czelność, czy niebywała bezczelność ze strony niektórych Niemców i wielu innych komentatorów z całego świata była pewnego rodzaju szokiem dla ogromnej większości Polaków” – zaznaczył Morawiecki. Ocenił, że “pomieszanie pojęć, nieprawda, fałsz i kłamstwo, któremu musimy dać odpór, któremu daje odpór ten raport”.

Advertisement

 

Morawiecki zwrócił uwagę, że obok bezpośrednich strat, Polska w wyniku II wojny światowej straciła także szanse rozwojowe.

 

Dla zobrazowania strat premier przywołał raport Angusa Maddisona, jednego z najsłynniejszych ekonomistów i ekonometryków, mierzący produkt krajowy brutto w dolarach międzynarodowych, porównujący Hiszpanię i Polskę w roku 1951 i 1991 r. “Według tego raportu – w roku 1951 zniszczona wojną Polska – na głowę jednego mieszkańca miała średnio 113 proc. dochodu w porównaniu do dochodu per capita mieszkańca Hiszpanii. Czterdzieści lat później wynosił on 38 proc. Niebywała utrata wielkich szans rozwojowych daje się mocno odczuć także dziś” – zauważył szef rządu.

Advertisement

 

Wspomniał także o elitach, które Polska straciła w wyniku wojny. “Inżynierowie, którzy nie wynaleźli swoich wspaniałych wynalazków; naukowcy, którzy nie byli w stanie przekuć swoich myśli w czyn, bo zostali zamordowani” – wymieniał Morawiecki.

 

Jak zaznaczył, “cała gospodarka, całe państwo Polskie nie mogło się normalnie rozwijać”. Dodał, że musimy o tym wiedzieć, bo strata ponad 5 mln 200 tys. ludzi to pewnego rodzaju liczba, której nie jesteśmy w stanie sobie w ogóle wyobrazić. “Nikt przecież takiej straty rodzinom, ich bliskim – nie jest w stanie nigdy zrekompensować; nikt nijak nie jest w stanie przywrócić im życia, a więc jest to problem egzystencjalny, wręcz metafizyczny” – ocenił.

Advertisement

 

Według premiera raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej to wielki krok w kierunku uzyskania zadośćuczynienia od Niemiec. Ocenił, że Niemcy odpowiedzialność za II wojnę światową ponoszą jako całe społeczeństwo. “Myślimy o tych stratach jako o stratach wojennych, ale w Polsce dochodziło do rabunku monstrualnych rozmiarów przez zwykłych Niemców, zwykłe niemieckie rodziny” – wskazał.

 

“Zwykli Niemcy – jeśli można użyć (tego określenia) w odniesieniu do tych zbrodniarzy, bandytów, rabusiów, gwałcicieli – dokonywali grabieży na własną rękę, a państwo niemieckie dokonywało grabieży w sposób systemowy i systematyczny” – oświadczył premier.

Advertisement

 

Według Morawieckiego raport może służyć prawdziwemu pojednaniu polsko-niemieckiemu. “Bez prawdy, bez zadośćuczynienia, bez odszkodowania nie ma normalnych relacji między ludźmi, a tym bardziej między państwami i narodami. Udawanie, że nic się nie stało, albo stało się niewiele jest drogą donikąd. A więc ten raport jest szansą dla Niemiec, jest dobry dla relacji polsko-niemieckich w przyszłości, o ile tylko Niemcy zrozumieją jego głęboki polityczny, materialny, metafizyczny i ludzki sens” – powiedział.

 

Zdaniem premiera, wypłata Polsce reparacji wojennych może być także przestrogą. “Różni zbrodniarze mogą chcieć dopuszczać się kolejnych zbrodni. I tak się też dzieje. Brak ukarania zbrodniarzy, brak zadośćuczynienia, rekompensaty, odszkodowań, brak poniesienia odpowiedzialności zachęca do kolejnych zbrodni” – dodał.

Advertisement

 

“Wierzę głęboko, że ten raport nie tylko ukaże tę zbrodnię w liczbach, bo jak mówimy o tych milionach (ofiar) to coś we mnie się wewnątrz gotuje, przecież za każdą ofiarą jest indywidualna, osobista tragedia, osobisty dramat” – mówił Morawiecki.

 

“Chcemy patrzeć w przyszłość, chcemy oczywiście iść ku lepszemu jutru, ale można to czynić tylko na fundamencie prawdy i na fundamencie zadośćuczynienia” – oświadczył. (PAP)

Advertisement

 

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Donald Tusk odwiedzi Piłę

Published

on

By

W najbliższy czwartek tj. 21 września, o godz. 18:00 w Hali MOSiR odbędzie się spotkanie Donalda Tuska z mieszkańcami Piły i północnej Wielkopolski.

Spotkanie ma charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z szefem Platformy Obywatelskiej. Będzie okazja do wymiany zdań i zadania pytań przewodniczącemu PO.

Continue Reading

Polityka

Lewica w trasie. Przystanek Piła

Published

on

By

Bez Roberta Biedrona, ale z Krzysztofem Śmiszkiem i Joanną Scheuring-Wielgus odbyło się spotkanie z mieszkańcami Piły.

-Ja bym chciała, jeśli będziemy rządzić, abyśmy mieli politykę społeczną. Drugie ministerstwo, które byśmy chcieli to ministerstwo edukacji. Ministrem sprawiedliwości mógłby rządzić Krzysztof Śmiszek – mówiła na spotkaniu w Pile posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Nowa Lewica chce też oddzielenia kościoła od państwa.

Podczas spotkania w Pile przedstawiono kandydatów do Sejmu. Jedynką jest Dariusz Standerski, dwójką Agnieszka Grzechowiak, a wyborczą trójką Jacek Najder z Wągrowca. Wśród kandydatów na dalszych miejscach jest także Jan Lus  czy Kamil Bocian z Piły.

 

Advertisement

Continue Reading