Connect with us

Wiadomości

Praca w Pile? Porównaj zarobki z innymi średnimi miastami

Published

on

fot. Pexels

Od wielu lat widać wyraźny trend, który kształtuje poziom średniego wynagrodzenia. Najwięcej zarabia się w dużym miastach, a najmniej – w małych miejscowościach. Na środku skali plasują się wynagrodzenia mieszkańców średnich miast, którzy wybrali np. pracę w Pile. Ile zarabiają Polacy w miastach średniej wielkości?

Średnie wynagrodzenia za pracę – Piła i cała Polska

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w połowie sierpnia 2022 roku, w lipcu 2022 roku przeciętne wynagrodzenia Polaka zatrudnionego w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6777,22 zł. Porównując te dane do lipca 2021 roku, pensja wzrosła aż o 15,8%.

Co ważne, realna siła nabywcza pieniądza pozostaje jednak taka sama, choć do portfela trafia wyższe wynagrodzenie. Za to zjawisko odpowiada bardzo wysoka inflacja, która w lipcu 2022 roku wyniosła rok do roku aż 15,6%.

Na początku drugiego półrocza 2022 roku dało się również zauważyć lekki wzrost zatrudnienia. W lipcu pracowało 6 508 300 Polaków, co oznacza wzrost o 0,2% w porównaniu do czerwca 2022 roku i aż o 2,3%, kiedy weźmiemy pod uwagę liczbę pracujących w lipcu 2021 roku.

Dobrze wynagradzana praca? Piła to miasto, które warto rozważyć

Wynagrodzenie w średnich miastach różni się w zależności od formy zatrudnienia i wykonywanego zawodu. Warto jednak przyjrzeć się zarówno przeciętnemu wynagrodzeniu w średnich miastach, jaki i wyliczonemu dla całych województw i ich stolic.

Advertisement

Według danych GUS za czerwiec 2022 roku najwięcej zarabia się w województwie dolnośląskim – to średnio 7603 zł, przy czym w samym Wrocławiu aż 7038,41 zł. Na 11. miejscu pod względem wysokości zarobków (spośród 16 województw) znajduje się województwo wielkopolskie. O ile wskaźnik dla całej Wielkopolski wyniósł w czerwcu 2022 roku 5811 zł, o tyle w sercu regionu, czyli w Poznaniu, płaca była znacznie wyższa – w sektorze przedsiębiorstw wyniosła przeciętne 7017,20 zł.

Na wielkopolskim rynku pracy widać jednak pewną prawidłowość – od wielu lat średnie wynagrodzenie za pracę w Pile jest drugim co do wysokości po Poznaniu. W marcu 2022 roku firma Sedlak & Sedlak opublikowała uśrednione dane za cały 2021 roku. Wskazują one, że praca na pełen etat w sektorze przedsiębiorstw w 2021 roku w Poznaniu wiązała się z pensją na średnim poziomie 6250 zł, a w Pile – 5401 zł. Warto zauważyć jednak, że podana kwota to mediana. 25% zatrudnionych w Pile zarabiało mniej niż 4000 zł, a 25% – więcej niż 7000 zł.

Poznaj oferty pracy w Pile

Praca Piła może być wykonywana stacjonarnie lub zdalnie. W firmach – zwłaszcza tych, które działają w innowacyjnych branżach – widać wyraźny trend pracy w systemie hybrydowym. Sporadyczne wizyty w biurze można zatem swobodnie łączyć z pracą na pełen etat w domowym zaciszu.

Takiej formie zatrudnienia sprzyja położenie Piły względem dużych miast. Około 115 km dzieli ją od Poznania, 122 km – od Gorzowa Wielkopolskiego, a zaledwie 89 km – od Bydgoszczy. Nieco dalej położony jest Toruń (w odległości 140 km) i Szczecin (174 km).

Pracę zdalną można potraktować także jak pracę dodatkową w Pile, która pozwala od czasu do czasu dodatkowo zasilić domowy budżet.

Advertisement

Oferty pracy z Piły pokrywają się z prognozami pilskiego PUP-u, które zapisano w Barometrze Zawodów 2022. Praca w Pile czeka m.in. na kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, samodzielnych księgowych, grafików komputerowych i lekarzy. Widać również wyraźne zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, których zawód jest zawodem deficytowym w większej części Polski.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pile odbył się Festyn dla małej Zosi

Published

on

By

Niezwykły festyn i niezwykła okazja. W niedzielę na lotnisku w Pile odbył się Festyn Lotniczy, z którego dochód przeznaczony był na ratowanie życia 20-miesięcznej Zosi Szcześniewskiej. Dziewczynka choruje na SMA. Potrzebuje najdroższego leku na świecie. Jedna dawka kosztuje 9,5 mln złotych!!!

O Zosi i jej Tacie zrobiło się głośno w sierpniu tego roku, kiedy Ojciec postanowił wyruszyć w podróż po Polsce na zebranie kwoty potrzebnej na zakup leku dla swojego dziecka. Wyruszyli w Zakopanem, a skończyli na Helu. W czasie tej wędrówki odwiedzili wiele miast, miasteczek i wsi. Udało im się zebrać 3 mln złotych. To jednak za mało.

We wrześniu Rząd ogłosił, że lek na SMA będzie miał dofinansowanie dla dzieci. Niestety jest dużo warunków, jakie trzeba spełnić by otrzymać refundację i Zosia na pewno nie otrzyma refundacji do jego zakupu. Ojciec postanowił znów wyruszyć w podróż po Polsce.

 

 

Advertisement

-Wyruszamy dzisiaj w Pile, trasę mamy zaplanowaną do 23 grudnia. Jeśli nie będzie 9,5 mln złotych na zakup tego leku dla mojej Zośki, po świętach znów wyruszam w drogę – mówi Tomasz Szcześniewski – tata małej Zosi.

W najbliższych dniach Tata Zosi odwiedzi m.in. Złotów, Debrzno, Człuchów, Przechlewo. Wpłat można także dokonywać za pośrednictwem www.siepomaga.pl/dla-zosi.

 

Dzisiaj na lotnisku w Pile odbyły się nie tylko pokazy lotnicze czy pokazy driftu. Można było skosztować emocjonującej przygody Off Road. Dla spragnionych były gorąca zupa, kawa, herbata i przepyszne ciasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia bardzo emocjonalnej rozmowy z tatą Zosi.

Advertisement

 

Continue Reading

Polityka

Dokąd zmierza Piła? Dlaczego wyburzają kamienice?

Published

on

By

Kilka dni temu rozpoczęło się wyburzanie kamienicy przy ul. Ossolińskich w Pile. To charakterystyczna kamienica z muralem. Wielu mieszkańców miasta jest zdecydowanie przeciwna jej wyburzeniu. Po cichu zadają pytania, czy teren ten przeznaczony jest już przeznaczony dla konkretnego developera?

-Włodarze naszego miasta zdają się nie przejmować tym co sądzą mieszkańcy. Robią tylko to co sami uważają za dobre. Problem w tym, że w ten sposób niszczą to do poprzednicy wypracowali przez dziesiątki lat – mówi Pan Roman, mieszkaniec tego osiedla.

-Pewnie już komuś ten plac został obiecany – zastanawia się inny mieszkaniec Piły.

Władze twierdzą, że koszt remontu kamienicy byłby zbyt duży, dlatego zapadła decyzja o jej wyburzeniu. W tym tygodniu budowlańcy rozpoczęli wyburzanie obiektu, który od wielu lat był wpisany w krajobraz Piły.

Internet aż huczy na ten temat. Wszyscy zastanawiają się dlaczego włodarze miasta starają się za wszelką cenę sprzedawać tereny pod budowę mieszkaniową. Zyskują na tym developerzy, którzy coraz śmielej stawiają w Pile kolejne betonowe bloki.

Tymczasem w mieście jest wiele kamienic, którym można przywrócić dawny blask. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu, gdy burzone były kamienice przy ul. Wawelskiej. LINK TUTAJ.

Advertisement

Dlaczego w Pile wolą burzyć kamienice, niż odrestaurowywać? Bo to za drogo kosztuje?

Skoro jednak prezydent Wrocławia może każdego roku odnawiać stare kamienice to dlaczego w Pile tak się nie dzieje? Mało tego! We Wrocławiu potrafią z takich kamienic robić prawdziwe perełki. Warto chociażby spojrzeć na te zdjęcia poniżej. Tak wyglądają odnowione klatki schodowe kamienic we Wrocławiu.

Pytanie nasuwa się jedno. Dlaczego nie można tak zrobić w Pile? Czy doprawdy trzeba wszystko zniszczyć, wyburzyć, zlikwidować?

Pytanie brzmi: Czy naprawdę warto?

Advertisement
Continue Reading
Advertisement