Connect with us

Wiadomości

Północna Wielkopolska będzie miała park krajobrazowy

Published

on

Lipka, Łobżenica, Zakrzewo i Złotów. Obszary znajdujące się na terenie tych czterech gmin obejmie Park Krajobrazowy „Krajna”. To inicjatywa złotowskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego, zgoda zarządu województwa na utworzenie parku już jest, teraz czas na rady gmin i decyzję sejmiku.

Z wnioskiem o utworzenie parku wystąpił do urzędu marszałkowskiego Polski Klub Ekologiczny ze Złotowa. Ekolodzy spotykali się także z lokalnymi politykami, których część miała pewne obawy związane z powstaniem parku, dotyczące pewnych ograniczeń, jakie niekiedy niesie ze sobą ustanawianie terenów ochronnych.
– Samorządowcy nie powinni bać się restrykcyjnych ograniczeń, które w jakikolwiek sposób zahamują rozwój gmin. Sporo osób myli pojęcie parku krajobrazowego z parkami narodowymi, a to przecież nie to samo. Mamy piękne tereny przyrodnicze, które trzeba chronić. Na północy województwa nie mamy żadnego parku krajobrazowego, a w całej Wielkopolsce jest ich kilkanaście – mówi Jerzy Wańke ze złotowskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego.
Parki krajobrazowe rzeczywiście nie podlegają aż tak restrykcyjnym przepisom, jak choćby rezerwaty przyrody. Procedury zmierzające do powstania parku na Krajnie już się rozpoczęły. Pierwsze rozmowy odbyły się w Zakrzewie.
– Jesteśmy na początku konsultacji. Rozmawiamy z mieszkańcami, rozważymy oczywiście wszystkie zalety i wady powstania takiego parku, i przedstawimy konkretne propozycje radzie gminy. Nie ukrywam, że jest zielone światło, jesteśmy otwarci na negocjacje, żeby park krajobrazowy w naszej gminie powstał – mówi Marek Buława, wójt Zakrzewa.
Oprócz Zakrzewa park ma objąć również tereny gmin Lipka, Złotów oraz niewielką część gminy Łobżenica. To obszary bogate w różnorodne gatunki fauny i flory.
– Wiemy na pewno, że występują tu siedliska ptaków, owadów, a także różnych gatunków ryb. Na tych terenach występują gatunki, powiedziałbym wręcz kultowych w Polsce ptaków, takich jak bielik, kania czarna, kania ruda, czy bocian czarny. Jeśli chodzi o owady, możemy wymienić np. pachnice – mówi Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Podstawowy cel powstania parku krajobrazowego to oczywiście ochrona cennych gatunków zwierząt, a także roślinności i dziewiczych obszarów przyrodniczych. Zalet może być jednak więcej, i to takich, które wykraczają poza ochronę środowiska.
– Mam wielką nadzieję, że powstanie parku krajobrazowego przyczyni się również do promocji gminy Zakrzewo, dla której istotnym elementem strategii rozwoju jest turystyka. Bardzo wielu turystów odwiedza wielkopolskie parki krajobrazowe, chciałbym, żeby do nas również przyjeżdżali – mówi Henryk Szopiński, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Na razie nie znamy dokładnej daty powstania parku krajobrazowego w północnej części Wielkopolski. Optymistyczna prognoza mówi o jesieni tego roku. Zgodę na jego utworzenie wyraził już jednak zarząd województwa.

– Ostateczną decyzję podejmie sejmik, oczywiście w drodze uchwały. Zanim to nastąpi, musimy poznać opinie samorządów gminnych. Teraz ciężar prac związanych z utworzeniem parku biorą na siebie specjaliści z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Mamy tam znakomitych fachowców, którzy będą rozmawiali z radami gmin, i jeśli te rozmowy odniosą pozytywny skutek, park krajobrazowy, pod umowną na razie nazwą „Krajna”, powstanie szybko – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Według propozycji złotowskich ekologów park miałby objąć obszar o łącznej powierzchni ponad trzydziestu hektarów, rozlegający się nie tylko na terenach gmin Lipka, Zakrzewo i Złotów, ale obejmujący cały historyczny obszar Krajny, wykraczający również na tereny województwa kujawsko – pomorskiego. Wiemy już, że będzie ograniczony i obejmie tereny znajdujące się w powiecie złotowskim. W toku rozmów i negocjacji poznamy również jego nazwę.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Published

on

By

fot. PAP

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

Advertisement

 

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement