Piła zrewitalizuje Okrąglak – zabytkową parowozownię z XIX w.
Pilski samorząd zrewitalizuje Okrąglak, unikatową w skali Europy, zabytkową parowozownię z XIX w. Jeszcze w tym roku obiekt przekaże samorządowi spółka PKP S.A.
Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w 150-letniej parowozowni działać ma muzeum kolei, będzie to też miejsce koncertów, spektakli, wystaw, wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym.
Przekazanie ma nastąpić w końcu 2024 r. Rzecznik spółki Polskie Koleje Państwowe Michał Stilger poinformował PAP, że z wielu powodów trudno byłoby nieczynną, zabytkową parowozownię np. skomercjalizować. Przyznał, że obiekt stanowi dla kolei zbędny majątek.
Rzecznik przyznał, że ostatnich latach sprawa przekazania pilskiej parowozowni lokalnemu samorządowi wielokrotnie była przedmiotem rozmów, a przyspieszenie nastąpiło w ubiegłym roku, kiedy miasto pisemnie wyraziło chęć przejęcia tego obiektu na cele muzealne. Przejęcie będzie obejmowało obszar budynku parowozowni oraz przyległy grunt wraz z zabudową budynkami gospodarczymi. Dodatkowo przygotowywany jest do przekazania grunt stanowiący ulicę Zakopiańską.
W 2017 r. PKP przeprowadziły wart 1 mln zł generalny remont dachu parowozowni. Michał Stilger poinformował, że spółka będzie mogła wesprzeć nowego właściciela Okrąglaka np. w zakresie niezbędnych uzgodnień. Nie ma jednak możliwości wydatkowania innych środków finansowych na rewitalizację tego obiektu.
Zabytkowa parowozownia w Pile została wybudowana w latach 1870–1874, w ramach inwestycji mających przynieść rozwój kolejnictwa na ziemiach pruskich. Rzecznik Urzędu Miasta Piły Piotr Gadzinowski przypomniał, że nietypowe zastosowane w Pile rozwiązania architektoniczne sprawiły, że pilska budowla stała się wzorcowym obiektem dla kilku takich budowli w Europie, m.in. dla parowozowni w Berlinie i Magdeburgu.
Użytkowana przez ponad 100 lat parowozownia została wyłączona z eksploatacji pod koniec XX wieku. W 2010 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Przejęcie Okrąglaka, odrestaurowanie obiektu oraz sposoby jego wykorzystania zostały zapisane w Gminnym programie rewitalizacji dla miasta Piły. Część pozyskanych wkrótce działek posłużyć ma jako zaplecze dla Okrąglaka i niedalekiego dworca PKP. Powstaną tam m.in. miejsca parkingowe dla pasażerów oraz dla gości odwiedzających zaadoptowaną na nowe cele parowozownię i mała gastronomia.
W samym Okrąglaku natomiast planowane jest prowadzenie działalności muzealnej, związanej z historią kolei. Odbywać się tam będą koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, wykłady i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym i społecznym.
Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa rewitalizacja zabytku i przystosowanie pozyskanych nieruchomości do nowych funkcji. Rzecznik zapewnił, że ma się to stać najszybciej jak to możliwe.
Trudno jest też obecnie oszacować wartość zaplanowanych działań. W Gminnym programie rewitalizacji dla miasta Piły zapisano na ten cel 10 mln zł.
Program przewiduje finansowanie rewitalizacji Okrąglaka ze środków zewnętrznych tj. fundusze europejskie, krajowe i województwa wielkopolskiego oraz z budżetu Piły.
Piotr Gadzinowski przekazał, że miasto będzie realizować projekt wspólnie z partnerami tj.: PKP S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, miasto i powiat Wolsztyn oraz Parowozownia Wolsztyn.