Connect with us

Wiadomości

Partnerstwo Miasteczko Krajeńskie – Korle

Published

on

fot. Jkü - Eigenes Werk

Zanosi się na partnerstwo kolejnych gmin położonych na terenie Powiatu Pilskiego 🇵🇱 i Powiatu Schwalm-Eder 🇩🇪 .

Dzięki staraniom prezes Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatów Schwalm – Eder i Powiatu Pilskiego Gabrieli Kwiatkowskiej i mieszkańca Miasteczka Krajeńskiego, skarbnika Jana Barczaka oraz prezesa bliźniaczego Stowarzyszenia z Niemiec Dietera Werkmeistera niebawem dojdzie do podpisania partnerstwa między gminą Miasteczko Krajeńskie i gminą Körle.

Już za kilka dni, podczas wizyty w naszym powiecie 34 osobowej delegacji niemieckiej, przekazane zostanie oficjalne zaproszenie od burmistrza Mario Gerholda dla burmistrza Krzysztofa Jacka Oświecimskiego do złożenia oficjalnej wizyty w gminie Körle.

Warto przypomnieć, że – prócz partnerstwa powiatów – funkcjonują już od wielu lat partnerstwa między gminami Wysoka 🇵🇱 i Jesberg 🇩🇪, Łobżenica 🇵🇱 i Schrecksbach oraz Kaczory 🇵🇱 i Wabern 🇩🇪.

Advertisement

Gmina Körle położona jest około 16 km ( w linii prostej ) na południe od centrum miasta Kassel i liczy ok. 3000 mieszkańców.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading