LudzieMON zapowiada wojskowy pogrzeb kaprala Piotra Konieczki – pierwszego bohatera II Wojny Światowej

MON zapowiada wojskowy pogrzeb kaprala Piotra Konieczki – pierwszego bohatera II Wojny Światowej

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało plan zorganizowania wojskowego pogrzebu kaprala Piotra Konieczki, który zginął 1 września 1939 roku w Jeziorkach koło Piły. Konieczka jest uważany za jednego z pierwszych żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

MON zapowiada wojskowy pogrzeb kaprala Piotra Konieczki – pierwszego bohatera II Wojny Światowej
Redakcja 7dni Piła

Podczas uroczystości upamiętniających 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Krakowie, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier oraz minister obrony narodowej, zapowiedział, że MON dołoży wszelkich starań, aby zapewnić godny pochówek kpr. Piotra Konieczki. Minister podkreślił, że Konieczka zginął w obronie strażnicy granicznej w Jeziorkach pod Piłą, zanim jeszcze rozpoczął się atak na Westerplatte czy bombardowanie Wielunia, co może czynić go pierwszym poległym bohaterem II wojny światowej.

Rodzina kaprala, w szczególności jego wnuczka Urszula Tomczak, z głęboką wdzięcznością przyjęła wiadomość o planowanym pochówku. W liście skierowanym do ministra obrony, wnuczka podkreśliła, że pamięć o dziadku jest żywa w ich rodzinie i że godny pochówek będzie wydarzeniem o ogromnym znaczeniu.

-Wiemy, że Niemcy pozwolili zakopać jego ciało, ale bez pogrzebu, bez trumny, w tym płaszczu żołnierskim. Czy jeszcze jest szansa na to, żeby dziadek miał prawdziwy pogrzeb? To by było piękne. Całą rodziną czekamy, że tak się stanie” – podkreśliła wnuczka.

Piotr Konieczka, rezerwista, który służył w placówce Straży Granicznej w Jeziorkach, na ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Zginął o godz. 1.40 podczas ataku niemieckich dywersantów na urząd celny w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Osłaniał odwrót swojej załogi, strzelając z ręcznego karabinu maszynowego, zanim został śmiertelnie postrzelony przez Niemców.

Obraz

Historia Piotra Konieczki jest nie tylko przykładem patriotyzmu i poświęcenia, ale również świadectwem trudnych losów polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Jego ciało, bez trumny, zostało pochowane na cmentarzu w Śmiłowie. Od lat o godny pochówek Konieczki stara się ks. Jerzy Ptach, były proboszcz parafii w Śmiłowie, który również wyraził zadowolenie z zapowiedzi ekshumacji i zorganizowania uroczystości pogrzebowej.

W 2010 roku prezydent RP Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył kaprala Piotra Konieczkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co dodatkowo podkreśla wagę jego poświęcenia.

Wybrane dla Ciebie