Connect with us

Wiadomości

Krajna na Dniach Polskich w czeskiej Pradze

Published

on

Dzięki współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną strefa haftu krajeńskiego zagościła na Polský den v zahradách 2023 w ogrodach Velvyslanectví Polské Republiky v Praze (Ambasada RP w Pradze).

Nasz region reprezentowała Katarzyna Urban – prezes WZLOT-u, Kamila Krzanik-Dworanowska – dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Joanna Skiera – edukatorka, animatorka i twórczyni haftu krajeńskiego.

W trakcie wydarzenia stoisko haftu krajeńskiego odwiedzili obywatele Czech, Francji, Ukrainy, Hiszpanii, USA, Niemiec oraz oczywiście nasi Rodacy, mieszkający na stałe w Czechach. Uzyskali informacje o tym gdzie leżą Wielkopolskie Zdroje, z czego słynie nasz region i dlaczego warto go odwiedzić oraz zapoznali się z ludowymi wzorami z Krajny.

-Była to rewelacyjna impreza, którą odwiedziło kilka tysięcy osób, których nawet siarczysta burza nie wystraszyła. Razem z nami w Czechach byli przedstawiciele Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, a na scenie głównej Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic. Mocna ekipa z Wielkopolski – mówi Kamila Krzanik-Dworanowska.

 

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading

Na sygnale

26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim

Published

on

By

Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim w pow. złotowskim.

Oficer prasowy złotowskiej policji asp. Damian Pachuc przekazał PAP, że w niedzielę po godz. 8.00 służby otrzymały zgłoszenie o tym, iż na jeziorze wywrócił się kajak, którym płynęli mężczyzna i kobieta. “Świadkom udało się wyłowić z wody kobietę” – zaznaczył.

Dodał, że kajakarza pod wodą zlokalizowali dopiero przybyli na miejsce strażacy z grupy wodno-nurkowej.

-Podjęte czynności ratunkowe nie przywróciły czynności życiowych mężczyźnie – wskazał.

Ofiarą utonięcia jest 26-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Towarzyszyła mu 20-letnia kobieta. Policja pod nadzorem prokuratora bada okoliczności wypadku. Ciało mężczyzny zostanie poddane sekcji zwłok.

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading