Connect with us

Wiadomości

Krajna na Dniach Polskich w czeskiej Pradze

Published

on

Dzięki współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną strefa haftu krajeńskiego zagościła na Polský den v zahradách 2023 w ogrodach Velvyslanectví Polské Republiky v Praze (Ambasada RP w Pradze).

Nasz region reprezentowała Katarzyna Urban – prezes WZLOT-u, Kamila Krzanik-Dworanowska – dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Joanna Skiera – edukatorka, animatorka i twórczyni haftu krajeńskiego.

W trakcie wydarzenia stoisko haftu krajeńskiego odwiedzili obywatele Czech, Francji, Ukrainy, Hiszpanii, USA, Niemiec oraz oczywiście nasi Rodacy, mieszkający na stałe w Czechach. Uzyskali informacje o tym gdzie leżą Wielkopolskie Zdroje, z czego słynie nasz region i dlaczego warto go odwiedzić oraz zapoznali się z ludowymi wzorami z Krajny.

-Była to rewelacyjna impreza, którą odwiedziło kilka tysięcy osób, których nawet siarczysta burza nie wystraszyła. Razem z nami w Czechach byli przedstawiciele Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, a na scenie głównej Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic. Mocna ekipa z Wielkopolski – mówi Kamila Krzanik-Dworanowska.

 

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Walne Zgromadzenie Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

W sobotę 20 kwietnia br. odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

Podsumowano ubiegłoroczne działania przyjmując stosowne sprawozdania. Po uzyskaniu przez Zarząd absolutorium przystąpiono do wyborów władz na nadchodzącą czteroletnią kadencję.

Siostry i Bracia dali swój wyraz aprobaty dla dotychczasowych władz w jednogłośnym głosowaniu. Prezesem wybrano kolejny raz Brata Jana Mrotka. Sądem Honorowym pokieruje nadal Brat Franciszek Miedziński, a Komisją Rewizyjną Siostra Kamila Helinska.

Advertisement
Continue Reading

Fotorelacje

Jeszcze kilka miesięcy utrudnień w centrum Piły

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Pile trwa remont al. Wojska Polskiego od ronda Solidarności do terenu Poczty Polskiej. Zamknięcie drogi dla mieszkańców powoduje spore utrudnienia.

Remont zaczął się tuż po światach wielkanocnych. Została zerwana nawierzchnia. Ma zostać wybudowana ścieżka rowerowa, przystanki i położona nowa nawierzchnia jezdni.

Całkowity koszt remontu to około 10 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest dopiero na sierpień br.

Wygląda więc na to, że musimy przyzwyczaić się do zakorkowanych alternatywnych ulic dojazdów. Tymczasem pilska policja apeluje do kierowców by nie poruszali się na zakazie jazdy. Znaki te ustawione są przy wieżowcu “Piła Wita”.

Advertisement

– Zakaz B-1 dotyczy wszystkich pojazdów i zabrania ruchu w obu kierunkach. Konsekwencje za niestosowanie się do tego znaku to m.in. mandat karny w kwocie do 5️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ złotych oraz 8️⃣ punktów karnych – ostrzega pilska policja.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement