Connect with us

Na sygnale

Tak wyglądała akcja ratownicza po wypadku ciężarówki w Pile

Published

on

Znamy już więcej informacji na temat wczorajszego wypadku ciężarówki na moście w Pile. Tuż przed godziną 12.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, wpłynęło zgłoszenie o wypadku na obwodnicy Piły z udziałem samochodu ciężarowego, który spadł z mostu do rzeki Gwda. Na miejsce zdarzenia w pierwszym rzucie zadysponowane zostały cztery jednostki straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej z Piły oraz pogotowie ratunkowe.

Na miejscu zdarzenia stwierdzono że samochód ciężarowy służący do przewozu drewna przebił barierki na moście i spadł z wysokości ok 7 metrów do rzeki. Kabina pojazdu w całości znajdowała się pod wodą. Po dokonaniu rozpoznania okazało się że kierowca znajduje się w kabinie.

Przed przybyciem pierwszej jednostki straży działanie ratownicze podjęli policjanci, którzy próbowali z dachu pojazdu ewakuować kierowcę ciężarówki. Niestety próby te zakończyły się niepowodzeniem. Działania zastępów straży pożarnej w pierwszej fazie prowadzone były przez nurków, którzy rozpoczęli próbę dotarcia do zakleszczonego wewnątrz kabiny nieprzytomnego kierowcy. Ze względu na deformację karoserii pojazdu ewakuacja mężczyzny możliwa była dopiero po użyciu narzędzi hydraulicznych. Poszkodowany po wydobyciu został przetransportowany na brzeg i przekazany zespołowi karetki pogotowia ratunkowego. Lekarz po przeprowadzonym badaniu stwierdził zgon mężczyzny.

Na miejscu zdarzenia utworzony został sztab z KP PSP Piła pod kierownictwem Komendanta Powiatowego PSP w Pile – bryg. Rafała Mrowińskiego. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna z KW PSP w Poznaniu.

Advertisement

Dalsze działania prowadzone w miejscu zdarzenia polegały na wydobyciu samochodu ciężarowego z rzeki Gwda przy wykorzystaniu pojazdu ciężkiego ratownictwa technicznego z Poznania. Ciężarówka i przyczepa wydobyta została na brzeg i zabrana została przez pomoc drogową. W miejscu wydobycia ciężarówki, w którym doszło do wycieku substancji ropopochodnej dokonano sorpcji.

W trakcie działań ratowniczych na rzece Gwda ze względu na pojawiającą się plamę ropopochodną sprawiona została zapora sorpcyjna. W działaniach zabezpieczających wykorzystana została łódź ratownicza zwodowana na rzece Gwda. W końcowym etapie działań ratowniczych teren wypadku oświetlony został przez dwa pojazdy ratownicze z KP PSP Piła. Na miejscu zdarzenia zorganizowany został regeneracyjny posiłek dla ratowników.

W działaniach ratowniczych trwających ponad 11 godzin udział brało 17 zastępów straży pożarnej w tym dwie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Piły i Poznania, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Poznania, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator oraz inne służby i instytucje wspomagające.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Bez tętna i oddechu. Uratowali ją chodziescy strażacy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

22 kwietnia, krótko przed godziną 19:00 dyżurny Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o starszej kobiecie, która prawdopodobnie się zachłysnęła i leży nieprzytomna w domu. Zespół Ratownictwa Medycznego może być dojechać za 15 minut.

Dwa zastępy z JRG Chodzież natychmiast zostały zadysponowane do izolowanego zdarzenia medycznego w Chodzieży, na ul. Świętokrzyską. Po sprawdzeni parametrów życiowych okazało się, że kobieta nie ma ani oddechu, ani tętna. Bezzwłocznie rozpoczęto udrożnienie dróg oddechowych, zewnętrzny masaż serca, oddechy zastępcze. Podłączono również defibrylator, który nie zalecił defibrylacji.

Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego po wspólnych wysiłkach, poszkodowanej wróciły parametry życiowe. Została ona zabrana do szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Straż Pożarna kontrolowała hydranty

Published

on

By

Na przełomie I i II kwartału 2024 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie prowadzą czynności w zakresie sprawdzenia możliwości uzyskania wody do celów gaśniczych przy wykorzystaniu sieci hydrantowych o na terenie powiatu złotowskiego.

W ramach prowadzonych działań strażacy przy współudziale przedstawicieli zakładów wodociągowych sprawdzają stan techniczny hydrantów, w tym stan nasad i zaworów, prawidłowe oznaczenie oraz wydajność na podstawie przedstawionych protokołów z przeglądu hydrantów.

Kontrola sieci jest również świetną okazją do rozpoznania operacyjnego co w przyszłości ułatwi funkcjonariuszom orientację w terenie i dojazd do zaistniałych zdarzeń jednocześnie ułatwiając prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement