Connect with us

Ludzie

Dożynki w Zelgniewie

Published

on

W niedzielę, 28 sierpnia, Zelgniewo było miejscem Dożynek w Gminie Kaczory.

Dożynki zaczęły się od uroczystej mszy świętej w kaplicy pw. Rafała Archanioła w Zelgniewie. Następnie korowód dożynkowy rolników i gości przeszedł na miejscowy stadion, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Dożynkowe wieńce

Obrzęd dożynkowy rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego. Później sołtys wsi Zelgniewo Maciej Bartosz powitał wszystkich gości oraz rolników z terenu całej gminy. Następnie delegacje poszczególnych sołectw zaprezentowały wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów zbóż z tegorocznych zbiorów.

Podkład muzyczny do tej części wydarzenia przygotowała gminna orkiestra dęta wraz z zespołem wokalnym „Sonata” z Kaczor. Bochen chleba burmistrzowi Miasta i Gminy Kaczory Brunonowi Wolskiemu przekazali: starościna dożynek Elżbieta Maćkowska oraz starosta Tomasz Jurek.

– Obiecuję, że będzie ten bochen chleba dzielił sprawiedliwie, by wszystkim wystarczyło – mówił Brunon Wolski.

Bochen chleba wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Kaczory podzielili wśród obecnych także przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kaczory Stefan Kowal oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak.

Advertisement

Podczas uroczystości zostały wręczone także specjalne statuetki dla zasłużonych przedstawicieli poszczególnych sołectw.

Zabawa do późnych godzin

W części artystycznej dożynek wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Kaczor, panie z Zespołu Wokalnego “Sonata” oraz zespół “Juicy Pop”.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pleceminie odbyły się Manewry grzybowe

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Do Plecemina w gm. Tarnówka przyjechało dziś wielu zapalonych grzybiarzy. Każdy z nich chciał wziąć udział w Manewrach grzybowych.

Choć jeszcze dwa tygodnie temu impreza, ze względu na suszę w lasach, stała pod znakiem zapytania, to ostatecznie na kilka dni przed manewrami, jak na zawołanie spadł ulewny deszcz. W lasach zrobiło się wilgotno i zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby.

Kilka lat temu podczas manewrów zebrano nawet pół tony grzybów! Tym razem nie było tak dużo. Wybierano najładniejszy okaz prawdziwka, no i tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze pierogi z  grzybowym nadzieniem.

Do tego ostatniego konkursu zgłosiło się pięć pań. Zwyciężyła potrawa “Rudy rydz” , którą przygotowała Monika Rutkowska. Wśród najpiękniejszych grzybów zwyciężył borowik szlachetny, którzy przyniosła z lasu Maria Piec.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Nowe korony dla Piety Skrzatuskiej na 50-lecie diecezji

Published

on

By

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w ramach obchodów 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.W jej trakcie Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej mszy Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Wdzięczność wiernym diecezji wyraził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. W imieniu Samorządu Powiatu Pilskiego gratulacje oraz ornat biskupowi wręczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską tworzą ludzie silnej wiary, oddani służbie Bogu. To wielka Wspólnota, która ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie religijnym, ale także historycznym,  kulturotwórczym i patriotycznym. Obchody 50-lecia w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, które jest wyjątkowym miejscem kultu i wiary, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju i świata, to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu pilskiego, koronacja Skrzatuskiej Piety na 50-lecie diecezji jest wspaniałym darem dla wiernych – mówi wicestarosta.

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. XV- wieczna figurka Piety z drewna wierzbowego znajduje się w ołtarzu głównym i słynie z wielu łask, a kościół w Skrzatuszu w jest drugą – po kołobrzeskiej konkatedrze – bazyliką mniejszą w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement