Connect with us

Kultura

Co latem na Stadionie Powiatowym w Pile?

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Tegoroczne lato na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile zapowiada się niezwykle gorąco, przynajmniej pod względem liczby ciekawych wydarzeń dla mieszkańców, których współorganizatorem będzie Powiat Pilski oraz liczni, często już wypróbowani partnerzy.

Odbędą się m.in. : „Taneczne środy”, Rodzinny Piknik Strażacki, Rodzinny Piknik Wojskowy, nie zabraknie koncertów ulubionych gwiazd. Ponownie zagrają Strachy na Lachy!

– To będą wydarzania niezwykle lubiane przez mieszkańców. Nie zabraknie też nowych, które z pewnością będą cieszyły się także dużym zainteresowaniem. Tradycyjnie stadion będzie tętnił życiem. Już teraz serdecznie zapraszam – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Advertisement

Taneczne środy – od maja do września
Już 17 maja ruszyła tegoroczna edycja ulubionego przez seniorów wydarzenia „Taneczne środy”.  Kolejne spotkanie odbędzie się już 31 maja, w godz. od 16. do 20. Już teraz zgłosiło się na nie ponad 400 chętnych! 
– W ubiegłym roku seniorzy pokazali, jak potrafią się bawić. Dlatego w tym roku tych wydarzeń będzie znacznie więcej. Odbywać się będą przez całe lato aż do września. Zapraszam jednak wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się w szerszym gronie i oczywiście potańczyć – mówi starosta.

„Taneczne środy” będą odbywać się przez całe lato, aż do września, dwa razy w miesiącu.
Ich organizatorem jest Polski Związek Emeryków, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Oddziału Okręgowego w Pile przy wsparciu Powiatu Pilskiego oraz PFRON.
– Dla nas te spotkania są bardzo ważne. Seniorzy to często ludzie samotni i zamiast siedzieć przed telewizorem, wychodzą do ludzi i do tego się jeszcze dobrze bawią. Czują się zdrowi i pełni sił – dodaje Leokadia Figurniak, szefowa Zarządu Okręgowego PZERiI w Pile. – Dziękuję Panu Staroście, że  ponownie pomaga nam w ich organizacji.

Mobilna Strefa Zdrowia – 27-28 maja (sobota-niedziela), w godz. 10:00-19:00
– To nowe przedsięwzięcie, które odbędzie pod patronatem Pary Prezydenckiej RP i wielu ministerstw. Wpisuje się w naszą politykę promocji zdrowia. Na stadionie urządzone będzie białe miasteczko, w którym mieszkańcy będą mogli za darmo wykonać wile ważnych badań i skonsultować się z lekarzami – zapowiada starosta Eligiusz Komarowski.

Strefa Zdrowia będzie trwała dwa dni. Będzie można wykonać następujące badania: spirometrię, badanie EKG, pomiar poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia krwi, USG płuc wykonywane przez Lekarza Specjalistę Radiologa. Darmowe będą też konsultacje różnych specjalistów, dermatologa, internisty, czy dietetyka.

Advertisement

Rodzinny Piknik Strażacki, 28 maja (niedziela) w godz. od 11.00 do 18.00.
– To ulubione wydarzenie, które zawsze gromadzi całe rodziny. Jak zawsze nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, łącznie z dmuchanymi zamkami i strażacką pianą – zapowiada starosta Eligiusz Komarowski.

– Przybędzie około 30 strażackich jednostek i około 200 strażaków, nie mniej niż w ubiegłym roku. Będzie okazja do obejrzenia naszego wyposażenia i rozmów ze strażakami – mówi st. bryg. Jarosław Kołak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile.
Strażakom towarzyszyć będą przedstawiciele innych służb mundurowych.

I Wystawa Rolnicza oraz Bitwa Regionów – Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich  – 18 czerwca (niedziela), godz. 11:00-18:00.
Po raz pierwszy na stadionie odbędzie się wystawa sprzętu rolniczego. Towarzyszyć jej będzie konkurs potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które będzie można posmakować. Do tego występy zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła ludowego, stoiska gastronomiczne i bezpłatne zamki dmuchane dla dzieci.

– Postanowiliśmy po 10 latach przywrócić do wydarzenie, które niegdyś odbywało się w Starej Łubiance.  Jestem pewien, że dopisze frekwencja, bo będzie co podziwiać – mówi Piotr Maj, kierownik Powiatowego Biura w Pile  Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jednego ze współorganizatorów.

Advertisement

KONCERTOWE LATO: 
Zespół: Piękni i Młodzi Magdalena Narożna – 15 lipca (sobota) , godz. 22:00.
W połowie lipca zapraszamy na koncertowy wieczór. O godz. 20:00 wystąpi Mikesh (zespół pilski, prowadzony przez Michała Masłowskiego), o 22.00 popularny zespół Piękni i Młodzi, grający muzykę z pogranicza disco polo i dance.
Po koncertach zaplanowano dyskotekę pod chmurką.

Koncerty Zespołów VERBA I STRACHY NA LACHY – 12 sierpnia (sobota)
– Stawiamy na zespoły pochodzące z Piły. Dwa lata temu koncert zespołu Strachy na Lachy przyciągnął tłumy, jestem pewien, że w tym roku będzie podobnie – mówi starosta.

Rodzinny Piknik Wojskowy – 13 sierpnia (niedziela) w godz. 11:00 – 17:00
Tradycyjnie z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się Rodzinny Piknik Wojskowy z udziałem 20 jednostek i organizacji wojskowych.
– Towarzyszyć nam będą także wojska amerykańskie. Tradycyjnie zaprezentujemy pojazdy gąsienicowe, w tym czołg Leopard, sprzęt obrony powietrznej, łącznościowy i wiele, wiele innego wyposażenia, którym dysponujemy. Zapraszam – mówi mjr Robert Nazaruk, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile.

Dożynki Powiatowe – 3 września (niedziela).
Dożynki rozpoczną się o godz. 15. mszą w kościele pw. św. Rodziny w Pile. Następnie korowód dożynkowy przejdzie na stadion przy Okrzei. Gwiazdą wieczoru będzie zespół WEEKEND!

Advertisement

Zapraszamy. W bogatym programie wydarzeń, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

To była metafizyczna noc

Published

on

By

Sobotni wieczór i noc w Pile były metafizyczne. Wszystko za sprawą artystycznej imprezy “IX Metafizyczna Noc Artystyczna 2023”.

W tym roku impreza odbyła się pod nazwą “Nicość pożera świat”. Tradycyjnie w kilku punktach Parku Miejskiego w Pile odbywały się happeningi.

Byliście na tej imprezie? Co o niej sądzicie?

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Wioska Słowian i Wikingów wyrosła na pilskiej Wyspie

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Na pilskiej Wyspie ruszył festyn “Piła na skrzyżowaniu kultur”.

Poznacie średniowieczne kulinaria, dowiecie się, jak w średniowieczu wyrywano zęby i szyto rany. Zobaczycie walki wojów, pokazy strzelania z łuku, obróbkę wełny, jak tworzy się świece z wosku, proste ozdoby z miedzi i brązu, motanki.

 

Dodatkowo: kuźnia polowa, rzeźbienie w drewnie, tkanie na krosnach, obróbka wełny, rzut toporem i włócznią.

Advertisement

 

Zapraszamy do Parku na Wyspie

w czwartek i piątek
w godzinach 10:00 -13:00 i 16:00-18:00,
a w sobotę od 10:00 do 20:00.

tło z papieru czerpanego, na górze zdjęcie rekonstruktorów w strojach Wikingów, napis: Piła na skrzyżowaniu kultur i pokoleń, Park na Wyspie, 14.09 (czwartek) 10:00 - 13:00, 16:00 - 18:00 15.09 (piątek) 10:00 - 13:00, 16:00 - 18:00, 16.09 (sobota) 10:00 - 20:00, w programie: średniowieczna wioska Słowian i Wikingów warsztaty, pokazy wykłady, kampus harcerski gry i zabawy, ognisko pokoleń gra miejska

W piątek od 16:00 zapraszamy wszystkich na ognisko pokoleń – posłuchacie o początkach Piły przy ciepłym poczęstunku, który dla Was przygotowaliśmy.

Advertisement

Również w piątek od 16:00 będziemy bawić się w podchody w poszukiwaniu trolli.

 

W sobotę (przybliżone godziny):

  • 14:00 warsztaty lepienia z gliny, przędzenie na wrzecionach
  • od 14:30 dzieci będą mogły posłuchać bajek i legend
  • 14:30 średniowieczne kulinaria, walki wojów, robienie motanek
  • od 15:30 wykład o mitologii Słowian i Kultury Ludowej
  • 15:30 do około 16:30 tworzenie świec z wosku
  • od 16:30 odbędzie się wykład i pokaz dot. historii sokolnictwa
  • od 17:30 słowiański obrzęd zaślubin

 

Cały czas dostępna będzie strefa gier planszowych i kampus harcerski, w ramach którego zapraszamy na gry i zabawy integracyjne.

Advertisement

 

W sobotę po południu (około 15:00)  wpadną z wizytą Kajko i Kokosz – dwóch słynnych słowiańskich wojów, bohaterów legendarnego już komiksu autorstwa Janusza Christy, którzy promować będą atrakcje Szlaku Piastowskiego.

 

W sobotę swoje atrakcje przygotowała też spółka GWDA:

Advertisement

Wspólnie sprawdzimy czym są odnawialne źródła energii, czy ze słońca i wiatru naprawdę można uzyskać prąd, a następnie przekonamy się czy jesteśmy w stanie go magazynować.

Na stanowisku Potęga elektryczności stworzymy własny prąd, a przy okazji postawimy włosy dęba. Dowiemy się czym są przewodniki i izolatory, zrobimy elektrycznego żółwika oraz na własnej skórze przekonamy się, co to takiego protony, elektrony, neutrony. Wszystkie elektryzujące przygody czekają!

Każdy będzie mógł wziąć udział w chemicznym show, gdzie dowiemy się skąd się bierze para, czym różni się od dymu i jak specjaliści od efektów specjalnych ją wytwarzają. Na stanowisku Eliksiry Alchemika skorzystamy z pradawnych receptur i zobaczymy, czy uda się stworzyć złoto! Starożytni alchemicy poszukiwali chemicznego wzoru, mającego dać im sławę i bogactwo. Drogowe światła, wstrząśnięty błękit, alchemiczny sok, zaginiona woda… sporządzimy alchemiczne mikstury, i przekonamy się, że chemia jest fascynująca, zarówno dzisiejsza, jak i ta z przeszłości. A na rodziców, którzy mają dużo siły w nogach czeka EkoRowerek. To tam dziecko usiądzie w specjalnym samochodzie, napędzanym siłą mięśni rodzica. Nie zabraknie też zabawy z robotami człekokształtnymi.

Źródło: UM Piła

Advertisement

Continue Reading