Wawrzyn Pracy Organicznej dla Stanisława Pircha
Podczas uroczystości w Regionalnym Centrum Kultury “Fabryka Emocji”, Stanisław Pirch, właściciel działającej w Pile od 38 lat Pralni “SONIA”, został uhonorowany Wawrzynem Pracy Organicznej w kategorii Partnerska formuła budowania gospodarki.
Wawrzyny Pracy Organicznej to unikatowe nagrody przyznawane przez Unię Wielkopolan wyjątkowym ludziom i instytucjom. Pozwalają one odkrywać i nagradzać osoby i organizacje, których fantastyczna działalność na rzecz rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski pozostawała wcześniej niedostrzeżona poza lokalną społecznością. Wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach: Wawrzyn Honorowy, Wawrzyn im. Emilii Sczanieckiej, Wawrzyn – Praca na rzecz wspólnot lokalnych, Wawrzyn – Kultura, Wawrzyn – Edukacja, Wawrzyn – Partnerska formuła budowania gospodarki.
Uroczyste wręczenie statuetek odbywa się corocznie w ramach organizowanych przez Unię Wielkopolan “Dni Pracy Organicznej”. Ich tegoroczna dziewiąta edycja zbiegła się ze 100-leciem powstania Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz urodzinami prof. Stefana Stuligrosza, który był pierwszym laureatem Honorowego Wawrzynu Pracy Organicznej w 2012 roku. Tym razem z powodu pandemii nie udało się zorganizować planowanej debaty “Od Paderewskiego do Stuligrosza” i licznych koncertów w ramach Akademii Muzycznej, a uroczyste wręczenia Wawrzynów odbywały się – nie jak zwykle w Bazarze Poznańskim, kolebce pracy organicznej – ale w lokalnych środowiskach nagrodzonych osób.
Jedna z takich doniosłych uroczystości miała miejsce 21 października w Regionalnym Centrum Kultury “Fabryka Emocji” w Pile. Tego dnia Stanisław Pirch został uhonorowany Wawrzynem Pracy Organicznej w kategorii Partnerska formuła budowania gospodarki. O przyznaniu statuetki właścicielowi Pralni “SONIA” zadecydowała kapituła pod przewodnictwem prof. dr. hab. Agnieszki Ziomek. Jak podkreślono w laudacji: “Stanisław Pirch to zarówno społecznik, jak i przedsiębiorca działający dosłownie i w przenośni “pełną parą”. To działacz lokalny i krajowy, wspierający wszelkie inicjatywy społeczne i patriotyczne, ale i laureat wielu prestiżowych medali i wyróżnień – zasłużony zarówno dla Wielkopolski, jak i kraju”.
– Reprezentowana przez pana Stanisława Pralnia “SONIA” to laureatka m.in. programu Wielkopolskiej Jakości i unikatowej Wielkopolskiej oraz Polskiej Nagrody Jakości. Właściciel swoją postawą zarówno w pracy, jak i działając na rzecz lokalnych i krajowych inicjatyw dowodzi, że “praca organiczna” nigdy się nie kończy. Zaś rozumienie przez pana Stanisława Pircha społecznej odpowiedzialności biznesu jako misji każdego przedsiębiorcy jest godne pochwały i stanowić może dla innych wzór do naśladowania – tak Kapituła Wawrzynów uzasadniła przyznanie nagrody pilskiemu przedsiębiorcy.
– Cieszę się, że mogłem zarekomendować tę pilską kandydaturę oraz złożyć panu Stanisławowi Pirchowi gratulacje w imieniu samorządu województwa wielkopolskiego – podkreślił Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
Artystyczną oprawę uroczystości stanowił kameralny koncert “Idź swoją drogą” Nuli Stankiewicz, która przy akompaniamencie Janusza Strobla przypomniała piosenki z tekstami Jonasza Kofty.
*
Każda, nawet najdłuższa podróż, rozpoczyna się od jednego kroku. Na niwie gospodarczej Stanisław Pirch postawił go w 1982 roku, decydując się na świadczenia usług w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Rozsądnie stawiając kolejne kroki, od blisko czterech dekad konsekwentnie buduje markę swojej firmy, lokując Pralnię “SONIA” w gronie najnowocześniejszych i najlepiej prosperujących w swojej branży zakładów w kraju. Dziś z jej oferty korzystają hotele, restauracje, zakłady przemysłowe, jednostki wojskowe, klienci indywidualni z obszaru jednej czwartej Polski.
W 2007 roku Pralnia “SONIA” jako pierwszy zakład w kraju otrzymała NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej, dzięki któremu może świadczyć usługi dla wojsk NATO. Od 2014 roku, również jako pierwsza w Polsce, posiada certyfikat AQAP Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, określający wymagania dotyczące systemu jakości dostaw i usług dla wojska i wiele innych podmiotów gospodarczych z terenu północno-zachodniej Polski.
Gwarantem świadczenia usług pralniczych na wysokim poziomie z jednoczesnym prowadzeniem polityki proekologicznej są uzyskane certyfikaty: zarządzania jakością ISO 9001:2015 i ochrony środowiska ISO 14001:2015. Pralnia “SONIA” jako trzecia pralnia w Polsce wdrożyła i stosuje system kontroli skażenia biologicznego System RABC: System Analizy Ryzyka i Kontroli Skażenia Biologicznego, zgodny z wymaganiami normy PN-EN 14065:2016-07. Dokumenty te są potwierdzeniem wytrwale prowadzonej polityki proekologicznej, polegającej na wdrożeniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemu zarządzania środowiskowego oraz jego koordynacji z innymi systemami zarządzania.
Godna podziwu jest lista nagród i wyróżnień, które znaczą drogę rozwoju firmy, m.in. certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018), certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018), Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018), certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007), Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (2011), wyróżnienia starosty pilskiego „Lider Sukcesu” (2008, 2017), Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013), statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014), Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2014), Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015), zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016), Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019), “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019). Pralnia “SONIA” sukcesywnie wspinała się też na kolejne szczeble renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów, by w 2020 roku zostać uhonorowana cenną statuetką HIT Rodowy. Z okazji 25-lecia polskiej transformacji do Stanisława Pircha napłynęły podziękowania od wicepremiera i ministra gospodarki “w uznaniu zasług za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki”.
Przyznanie Wawrzynu Pracy Organicznej odnotowano z uznaniem w serwisach branżowych organizacji, do których należy Pralnia “SONIA”: Związek Pracodawców Przemysłu Pralniczego, Polska Izba Gospodarcza Czystości i Stowarzyszenie Pralników Polskich. Gratulacje napłynęły także od Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, gdzie zakład jest posiadaczem jednego z “pionierskich” certyfikatów cechowych – z numerem 005.
Stanisław Pirch – przedsiębiorca, w którym na wskroś żywy jest duch i idea pracy organicznej – to zarazem gorący orędownik pracy pozytywistycznej, a więc działalności nakierowanej także na dobro innych. Wspomaga młodych sportowców, seniorów, żołnierzy-emerytów, uczniów, dzieci niepełnosprawne, ludzi potrzebujących pomocy. Jest fundatorem poznańskich pomników Hipolita Cegielskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wsparł budowy pilskich pomników Jana Pawła II i Żołnierzy Lotnictwa, kaplicy przyszpitalnej oraz Hospicjum Stacjonarnego w Pile, a nawet odbudowę szkoły w zniszczonym działaniami wojennymi Aleppo w Syrii.
Bo – jak podkreśla – “żeby dostawać więcej od życia, trzeba dawać więcej od siebie”.
I tak właśnie od lat czyni.
Mariusz Szalbierz