Tak bawią się na Podhalu!
Polacy lubią się bawić. Dzisiaj zaglądamy na Podhale. Górale zimą biorą udział w tradycyjnej Paradzie Gazdowskiej.
Pierwsze Parady Gazdowskie zaczęto organizować na Podhalu na początku XIX wieku.
Co to takiego Parada Gazdowska?
To cykl imprez obejmujących oceniane przez specjalne jury przejazdy paradne zaprzęgów konnych. Wśród nich są to kumoterki, skiring i ski-skiring. Jury ocenia nie tylko czas przejazdu w tych dwóch ostatnich konkurencjach, ale także strój zawodników, postawę podczas powożenia, ubiór, a także konia. Jego rasę, ułożenie oraz kondycję.
Kumoterki
Kumoterki to w gwarze góralskiej gońba. To wyścigi pary góralskiej, odświętnie ubranej w pięknych saniach. W zawodach tych powozi kumoter, a kumoszka poprzez balansowanie ciałem ma sprawić, by sanie nie zaliczyły upadku i nie wypadły z toru.
Skiring i ski-skirig
To najbardziej widowiskowe zawody. W skiringu narciarz jedzie za galopującym koniem na nartach. W ski-skiringu za koniem na nartach jedzie narciarz, ale koniem powozi jeździec. Obie konkurencje prowadzone są na czas.
fot. Krzysztof Dęga
Góralska oprawa
Cała impreza ma odświętny charakter. Prócz pięknych góralskich strojów, przystrojonych koni i sań, dodatkowym elementem jest góralska muzyka grana i śpiewana na żywo.
W 2017 r. na wniosek Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego z Ludźmierza Wyścigi Kumoterek zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.