Szukamy Drzewa Roku
Ruszyła nowa edycja internetowego plebiscytu Drzewo Roku. Do 30 listopada można zgłaszać kandydatury. Zwycięzca, wyłoniony w czerwcu 2025 roku, będzie polskim kandydatem do tytułu Europejskie Drzewo Roku.
W internetowej zabawie nie chodzi o wskazanie drzew najstarszych, najwyższych lub najrzadszych, lecz takich, które są ważne dla lokalnej społeczności, z którymi łączy się jakaś opowieść, pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi, a także są zakorzenione w historii i tradycji.
Na zgłoszenia organizator czeka do 30 listopada. Można to uczynić poprzez formularz dostępny na stronie www.swietodrzewa.pl. "Kandydata mogą zgłaszać osoby indywidualne, grupy nieformalne, organizacje społeczne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej" – wskazał prezes Klubu Gaja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marcin Miller "BOYS" - to już 34. lata na scenie
Jury do końca lutego przyszłego roku wyłoni 16 finalistów. Drzewem Roku 2025 zostanie to, które wybiorą internauci w głosowaniu w czerwcu przyszłym roku. Będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2026.
W tegorocznym plebiscycie krajowym zwyciężył 300-letni buk Serce Wzgórz Dalkowskich z Dalkowa na Dolnym Śląsku. Zagłosowało na niego ponad 10,5 tys. internautów. W przyszłym roku ubiegał się będzie o tytuł europejski, który obecnie dzierży inny polski buk, rosnący w arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku.
Prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku w przeszłości otrzymywały także dęby: Fabrykant z Łodzi, Dunin z Przybudek i Józef z Wiśniowej.
Konkurs Drzewo Roku jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Działacze angażują się między innymi w obronę praw zwierząt i realizują kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.