KulturaSzopki bożonarodzeniowe z całego świata

Szopki bożonarodzeniowe z całego świata

Szopki bożonarodzeniowe  z różnych stron świata można oglądać na wystawie “Pod osłoną pierwszej gwiazdy” w Muzeum Okręgowym w Pile. 

Szopki bożonarodzeniowe z całego świata
Redakcja 7dni Piła

Do XVI wieku we Włoszech zwyczaj odtwarzania scen Bożego Narodzenia funkcjonował i rozkwitał tylko w kościołach. Tendencja tworzenia coraz mniejszych figur przyczyniła się do powstania specjalistycznych szkół specjalizujących się w budowaniu szopek. Popularność szopki we Włoszech przyczyniła się do jej rozpowszechnienia w różnych krajach Europy m.in. w Niemczech. Tam szopki znane są pod nazwą Krippen.

Z kolei na Węgrzech znana jest technika, zwana przędzeniem słomy oraz produkcja figurek z filcu. W Polsce najbardziej znane są szopki krakowskie, które nawiązują do gotyckich budowli Krakowa. W Azji czy na Filipinach rozwinęła się szopka o nazwie Belen. Figurki te posiadają ruchome kończyny , szklane oczy, mogą być zrobione w całości lub części z kości słoniowej i ubrane w stroje z haftowanego jedwabiu.

W Afryce szopki tworzone są przede wszystkim z drewna: hebanu, palisandru czy drewna tekowego. Cześć szopek w tych regionach Świata robionych jest także ze słomy , rzeźbionych orzechów kokosowych lub kory. Postaci otaczające żłóbek mają charakterystycznie wydłużone usta i nosy, pojawiają się zwierzęta sawanny afrykańskiej.

W Ameryce Północnej Maryja przedstawiana jest jako czarnoskóra Madonna, niosąca na plecach swe dziecię.

Wśród Indian Puebio figurki są malowane, wykonane z terakoty i ustawione wokół żłóbka.

Wystawę w pilskim muzeum można oglądać do 29 stycznia 2023 roku.

Wybrane dla Ciebie