Connect with us

Sport

Spotkanie z okazji promocji książki o historii WKS Sokół Piła

Published

on

W Centrum Powiatowym Iskra w pile 16 stycznia odbyło się wyjątkowe spotkanie dawnych i obecnych  zawodników WKS Sokół Piła, jego trenerów, działaczy oraz wielu kibiców. Okazją do spotkania była prmocja książki poświęconej historii klubu pt. „Od Wajgelta do Michelusa – subiektywna i nie tylko historia Sokoła Piła”.

To nie tylko historia boksu. To historia pilskiego sportu, ludzi, którzy przynosili chwałę Pile i Polsce. Spotkanie współorganizował Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile.
– Od zawsze interesuję się boksem, jestem sędzią międzynarodowym w tej dyscyplinie, mało, przed laty sam byłem zawodnikiem tego klubu. To wyjątkowa pozycja, którą napisał Janusz Białkowski, pilanin, wierny kibic boksu, który nie tylko bywał na meczach pięściarzy  WKS Sokół  Piła, ale również na treningach i obserwował życie klubu od środka. Opisał historię klubu z potrzeby serca, subiektywnie, tak jak ją widział i zapamiętał – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Tytułowe nazwiska nie są przypadkowe. Tadeusz Wajgelt, to znakomity były zawodnik Sokoła Piła, który zdobywał medale w wadze półciężkiej Mistrzostw Polski (srebrne w 1973 i 1975 r., brązowe w 1968, 1971 i 1974 r.). W tym czasie toczył zacięte boje m.in z Januszem Gortatem. Został on uznany za najlepszego sportowca Piły trzydziestolecia 1945-1975. Niestety, nie doczekał wydania książki, zmarł w  grudniu ubiegłego roku. Na spotkanie przybyła jednak jego żona Danuta, za co jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu wszystkich uczestników.

Advertisement

Kolejne tytułowe nazwisko Dawid Michelus, to młody zawodnik, rocznik 1993, kolejny wychowanek WKS Sokół, mistrz kraju w wadze koguciej. Był brązowym medalistą igrzysk olimpijskich młodzieży i brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw świata. W 2011 roku odniósł swój pierwszy seniorski sukces, zostając mistrzem Polski w wadze koguciej (do 56 kg). Został nim w wieku 17 lat i niecałych 6 miesięcy stając się najmłodszym mistrzem Polski seniorów. Obecnie już zakończył karierę. Ze względu na obowiązki służbowe nie mógł przybyć na spotkanie, ale pozdrowił wszystkich na specjalnie przesłanym filmie.

Spotkanie trwało blisko 2 godziny. Była to doskonała okazja do wymiany wspomnień z lat świetności pilskiego Sokoła i poznania jego najnowszej historii i dokonań.
Na scenie zaaranżowano mini ring, gdzie wspomnieniami dzieli  się: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Tadeusze Krupa, były zawodnik, obecnie sędzia bokserski, Bogdan Ciemiński, były zawodnik, Sławomir Nowicki, również były zawodnik, a obecnie trener oraz członek zarządu WKS Sokół Piła.

Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze. Ważne, że byli także obecni zawodnicy, którzy przedstawili również swoje sukcesy.
– Było to dla mnie wyjątkowe spotkanie. Czułem się jak w dużej i zgranej bokserskiej rodzinie. Zachęcam młodych ludzi do uprawiania tego pięknego sportu – podsumowuje starosta.

Wydanie książki wsparł Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, jest ona dostępna również u nas w Starostwie Powiatowym w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sport

Piłkarskie euro w PAP: korespondencje wideo, statystyki i reportaże z turnieju

Published

on

By

Odbiorcy serwisów Polskiej Agencji Prasowej dostaną korespondencje Macieja Białka i zdjęcia Leszka Szymańskiego – specjalnych wysłanników na piłkarski turniej w Niemczech. Nowością będą materiały wideo oraz programy Studia PAP. Dostarczymy też korespondencje o mistrzostwach z innych europejskich stolic.

W trakcie całego turnieju, a zwłaszcza po występach reprezentacji Polski, w serwisie PAP nie zabraknie opinii i komentarzy ekspertów, byłych piłkarzy czy trenerów. Regularnie będą się pojawiać materiały dokumentacyjne i statystyczne. W serwisie Infografika.pap.pl dostępne są statyczne i interaktywne grafiki związane z piłkarskimi mistrzostwami Europy.

Bezpośrednie korespondencje z Niemiec, w tym bazy polskich piłkarzy w Hanowerze i wszystkich meczów biało-czerwonych, przekazywać będzie Maciej Białek, który od lat z bliska śledzi poczynania polskich piłkarzy, a Euro 2024 to już jego ósmy duży turniej w roli specjalnego wysłannika” – podkreśla Paweł Puchalski, szef Działu Sportowego w PAP.

Advertisement

Podczas mistrzostw w telewizyjnym Studio PAP będziemy prowadzić Raport Specjalny Euro 2024. Gośćmi studia będą dziennikarze i piłkarscy eksperci. Pierwszy program, jeszcze przed rozpoczęciem turnieju – w piątek o 13.00. Gościem będzie Maciej Białek, który opowie o atmosferze w polskiej kadrze.

Także w kolejnych dniach odbiorcy serwisów PAP mogą liczyć na jego korespondencje w wersji tekstowej i wideo. Tych ostatnich spodziewamy się szczególnie w dniach po spotkaniach reprezentacji Polski.

Oprócz red. Białka o piłkarskim euro dla PAP będą pisać z Berlina Berenika Lemańczyk, a z Monachium Iwona Pałczyńska. Berlińskie mecze sfotografuje Marcin Bielecki – fotoreporter PAP ze Szczecina. O reakcjach uczestników turnieju w ich ojczystych krajach informować będą korespondenci Agencji pracujący w tych państwach.

Źródło informacji: PAP

Advertisement

Continue Reading

Sport

W Pile zagrały reprezentacje Polski i Finlandii do lat 18

Published

on

By

W Powiatowej Hali Sportowej Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej odbyły się mecze towarzyskie reprezentacji do lat 18 Polski i Finlandii.

Oba mecze wygrała reprezentacja Polski, pierwszy 3:0 drugi 3:1. Zawodnikom obydwu drużyn za sportowe emocje gratulował Rafał Zdzierela, starosta pilski.

Było to bez wątpienia ważne wydarzenie sportowe. Oba mecze rozegrano w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy. Hala przy Pola została wpisana w kalendarz imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej, dzięki czemu mogą tu się odbywać imprezy szkoleniowe, zgrupowania krajowe. Należy także do Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement